Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekillikten istifamı lehimedir, azledilmem mi lehimedir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-02-2008, 19:42   #1
sarissa

Mutsuz Vekillikten istifamı lehimedir, azledilmem mi lehimedir

Merhabalar

bir boşanma davamda müvekkilim ile başından beri uyuşamadık. Dosyanın karara çıkmasına 1-2 celse kaldı. Ben de o da dosyadan çekilmemi istiyoruz.

Bu işi ben çekilme dilekçesi vererek yapsam mı benim lehime olur, yoksa onun azilname vermesini mi isteyim.

Aramızda vekalet ücret sözleşmesi var ve ben ücretin tamamını almış görünüyorum. Azilnamenin mutlaka noterce mi düzenlenmesi gerekir. Mahkemeye anlaşmalı bir sona erdirme protokol gibi birşey sunabilir miyiz.

Teşekkürler...
Old 11-02-2008, 22:35   #2
Av. Can DOĞANEL

Alacak verecek yoksa, karşılıklı ibralaştığınızı gösteren bir belgeyi imzalayabilirsiniz. Azilnamenin şık bir durum olmaması dışında bir sakıncası yoktur. Yine de duruşmada istifa etmeniz daha iyi olur. Eğer duruşmaya boşuna gitmeyeyim diyorsanız müvekkilinizin de istifadan haberdar olduğuna dair bir belge imzalatın. Bu belge ile birlikte istifanızı önceden sunarsanız asile tebliğ sıkıntısını da aşmış olursunuz.
Old 12-02-2008, 12:49   #3
Av.YBayrak

Sayın Meslektaşlarım;
Avukat, üzerine aldığı işi sonuna kadar, yani karar kesinleşinceye kadar takip etmek zorundadır.(Av.K.m.171) Avukat, haklı bir nedeni olmadan davayı takipten vazgeçerse hiçbir ücret isteyemeyeceği gibi, aldığı ücreti de geri vermek zorundadır.(Av.K.m.174/1)
Bu nedenle, avukatın davadan çekilmesini doğru bulmuyorum.
Ancak, müvekkil duruşmaya gelip "Ben davayı bu aşamadan sonra başka bir avukatla takip edeceğim, yada kendim takip edeceğim. O nedenle avukatımın bu davaya artık katılmasını istemiyorum." derse; veya noter vasıtasıyla aynı şekilde bir azilname gönderirse ödediği ücreti avukatından geri alamaz. Büroda yapılacak bir ibranade müvekkilin, aynı gerekçeler ile vekilinin davadan çekilmesini ve kendisinde hiçbir hak ve alacağının olmadığını, kalmadığını gayri kabil i rucuan vekilini ibra ettiğini" beyan ve talebini içeren bir ibraname aldıktan sonra davadan çekilmelidir.(Av.K.m.174/2)Aksi takdirde hem aldığı ücreti iade etmek zorunda kalır, hem de şikayet halinde disiplin cezası alır. Bu belgenin bir fotokopisi ile, müvekkilin talebi üzerine dosyadan çekildiğini ve bundan böyle tebligatların müvekkile yapılması için dosyaya bir dilekçe konulması doğru olur. Böylece, hem duruşmaya gitmek ve mahkemede yüz yüze gelmek durumunda kalmazsınız, hem de size herhangi bir tebligat yapılması söz konusu olmaz diye düşünüyorum.
Bu vesile ile iki küçük konuyu da buraya aktarmayı uygun buldum.
1.si, Böyle durumlarda, müvekkil başka bir avukat ile davaya girerse ve sizden yazılı izin almadan yeni bir avukat tayin etmiş ise duruşmada yada duruşma dışında yeni avukatın vekaletnamesini dosyaya sunduğunu tespit ettiğimiz durumda yazılı veya duruşmada sözlü olarak "müvekkil, yazılı iznim olmadığı halde dosyayı bir başka meslektaşım ile takibe girdiğinden vekaletten istifa ediyorum" diyerek istifa edebiliriz; bu durumda da aldığımız vekalet ücretimizi iade etmekle karşı karşıya kalmayacağımız gibi, almadığımız ücretin de tamamını talep etme hakkımız doğar.(Av.K.m.172/2,3)
2.si, masraf ile ilgilidir. Şöyle ki; Av.K.m.173/3 de şöyle bir hüküm var : "... harcamaların avukat tarafından yapılabilmesi için, yeteri kadar avansın iş sahibi tarafından verilmiş olması gerekir. ..." Bu hüküm nedeniyle yargıtay, "avukat işi yapmış ise, masrafını almış demektir.İşi tamamlayan avukat, masraflarını almadığını, kendi çebinden karşıladığını ispatlamalıdır" demektedir.(Y.13 HD 06.04.1995, 3145/3368) Bu nedenle, meslektaşlarımın müvekkilleri adına yaptıkları her iş için masrafını almalarını, hatta en az %20 görünmez masraflar için almalarını öneriyorum.
Herkese mutluluklar, sağlıklar ve çalışmalarınızda başarılar dileğiyle...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi