Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ücretli İzin Hakkı (Çalışanın engelli veya sürekli hastalığı olan çocuğun tedavisi)

Yanıt
Old 02-07-2015, 06:57   #1
İLKNUR SU

 
Varsayılan Ücretli İzin Hakkı (Çalışanın engelli veya sürekli hastalığı olan çocuğun tedavisi)

Merhaba,

6645 Sayılı Kanun'un 35.maddesinde;


İşçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar ücretli izin verilir.”

1. Bu maddenin uygulanması ile ilgili; çalışana böyle bir durumda yılda on güne kadar ücretli izin mi verilir yoksa çocuğun hastanede ki tedavi sürecinde mi ücretli izin verilmelidir? Çocuğun bakımı sürekli olarak devam etmekte olduğu için zaman konusunda nasıl bir uygulama yapılmalı?

Yardımlarınız için teşekkürler...
Old 02-07-2015, 09:04   #2
Adli Tip

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan İLKNUR SU
Merhaba,

6645 Sayılı Kanun'un 35.maddesinde;


İşçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar ücretli izin verilir.”

1. Bu maddenin uygulanması ile ilgili; çalışana böyle bir durumda yılda on güne kadar ücretli izin mi verilir yoksa çocuğun hastanede ki tedavi sürecinde mi ücretli izin verilmelidir? Çocuğun bakımı sürekli olarak devam etmekte olduğu için zaman konusunda nasıl bir uygulama yapılmalı?

Yardımlarınız için teşekkürler...

Rapora dayalı tedavi sürecinde ise işçi dilediği zaman bu 10 günlük izni kullanabilir diye düşünmekteyim.

Ve fakat tedavisi imkansız bir engel ya da rahatsızlığı olan çocuğun, tedavi değil de, yardıma muhtaç olduğu bakım sürecinde de bu hak kullanılabilecek midir, bu tartışılabilir. Bulabilirseniz gerekçeye bakın, yol gösterici olabilir.
Old 07-07-2015, 07:53   #3
İLKNUR SU

 
Varsayılan

Çocuğun % 75 engeli olması durumunda zaten raporla bu durum belgelenmiş oluyor. Bu durumda çalışan talep ettiğinde bu izni kullanabilir diye anlaşılıyor.
Old 20-01-2018, 11:34   #4
İLKNUR SU

 
Varsayılan

Çalışanın yüzde yetmiş oranının altında engelli raporu olan ancak hastalığı nedeniyle sürekli bakıma ihtiyacı olan çocukları da bu madde kapsamında olmalı diye düşünüyorum. Bu konuda yardımlarınızı rica ederim.



İş Kanunu;

Mazeret izni
Ek Madde 2 – (Ek: 4/4/2015-6645/35 md.)

İşçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna
dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde
on güne kadar ücretli izin verilir.
Old 30-01-2018, 07:20   #5
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Alıntı:
Ayrıca, engelli veya süreğen hastalığı olan çocuklarının hastalıkları ile ilgilenmelerini temin etmek amacıyla işçi olan anne veya babaya bir yıl içinde on güne kadar ücretli izin verilmesi hüküm altına alınmıştır.

Gerekçe bu.. Aslında madde de açık. Anne veya babadan biri bu izni kullanabilir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kazanılan davada borçu olan ozel veya tüzelkişinin ödemeyi avukat veya müvekkile yapma konusunda seçimlik hakkı var mıdır? Ömer AKÇAY Meslektaşların Soruları 5 11-03-2014 16:57
Sözleşmeli Personel - Yıllık Ücretli İzin Erdal Arap Meslektaşların Soruları 0 17-06-2010 10:21
Kıdem Tazminatı, İhbar Tazminatı, Yıllık Ücretli İzin Alacakları, Genel Tatil.... Yönetmen Meslektaşların Soruları 6 12-09-2008 19:50
İşveren Yıllık Ücretli İzin Kullanımında Zorlayıcı Olabilir Mi? ersan29 Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 19:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03053093 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.