Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Tahliye Arabuluculuk Tutanağının Hükmü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-03-2024, 14:37   #1
norrinradd

Varsayılan Kira Tahliye Arabuluculuk Tutanağının Hükmü

Meslektaşlarım merhaba. Müvekkil kiraya verenin elindeki tahliye taahhütnamesi gereğince dava açmadan önce arabuluculuğa gittik ve kiracı 1 yıl sonra çıkayım dava açmayın dedi ve şimdi arabuluculuk tutanağına tam 1 yıl sonrasının tarihi atılacak. İleride 1 yıl sonra kiracı eğer çıkmazsa kendisine ilamlı icra yolu ile mi kiracıya takip yapılacak yoksa ilamsız örnek 14 icra yolu ile mi? Avukatların da imzası olduğu için arabuluculuk anlaşma tutanağı ilam niteliğinde sayıldığından soruyorum. Teşekkürler.
Old 16-03-2024, 19:32   #2
Yücel Kocabaş

6325 sayılı K.m. 17/2'e göre; arabulucu tarafından düzenlenen anlaşma belgesinin ilam niteliğinde belge kabul edilmesi, taraflar ve avukatları ile arabulucunun tutanağı birlikte imzalamaları halinde mümkündür.

6325 Sayılı K.m.18/B .3’e göre de : ayrıca Sulh Hakiminden “ İcra Edilebilirlik Şerhi” nin alınması ve tutanağın yasadaki kural ve sınırlandırmalara uygun biçimde düzenlenmesi gereklidir.

Bu şartlara uyum gösteren arabuluculuk tutanağına dayalı olarak ilamlı takip yapılabilir.
Old 17-03-2024, 16:06   #3
Admin

Ben bu tip arabuluculuk anlaşmalarına aşağıdaki maddeyi ekliyorum:
Alıntı:
Taraflar işbu arabulucu anlaşmasının Sulh Hukuk Mahkemesine icra edilebilirlik şerhi için hemen sunulacağı ve sonrasında icra takibi yapılmadan tahliye tarihinin bekleneceği konusunda mutabık kalmışlardır.

Daha sonra da hemen icra edilebilirlik şerhi için başvuruyor ve icra edilebilirlik şerhi alıyorum (şimdiye kadar çok yaptım, hiçbirinde sorun olmadı, hepsine hakim icra edilebilirlik şerhi verdi).

İcra edilebilirlik şerhini aldıktan sonra da, tahliye tarihi boşaltılmazsa, ilamlı takip yapılabilir.

Örnek 14 ile gitmenin bir faydası yok düşüncesindeyim, ilamlı takip yapmaz diğer yoldan giderseniz süreç 3 seneye kadar uzar örnek 14'e itiraz edilirse.
Old 18-03-2024, 14:09   #4
norrinradd

Alıntı:
Yazan Admin
Ben bu tip arabuluculuk anlaşmalarına aşağıdaki maddeyi ekliyorum:

Daha sonra da hemen icra edilebilirlik şerhi için başvuruyor ve icra edilebilirlik şerhi alıyorum (şimdiye kadar çok yaptım, hiçbirinde sorun olmadı, hepsine hakim icra edilebilirlik şerhi verdi).

İcra edilebilirlik şerhini aldıktan sonra da, tahliye tarihi boşaltılmazsa, ilamlı takip yapılabilir.

Örnek 14 ile gitmenin bir faydası yok düşüncesindeyim, ilamlı takip yapmaz diğer yoldan giderseniz süreç 3 seneye kadar uzar örnek 14'e itiraz edilirse.
Meslektaşım çok teşekkür ederim. Kısa bir şey daha sormak istiyorum, müvekkil ayrıca kiracıya karşı kira uyarlama davası da açtı, şimdi ay sonu keşif yapılacak. Tahliye taahhüdüne dayalı arabuluculukta biz anlaşırsak belli bir tarihte çıkacak diye, bu anlaşmanın uyarlama davasını etkilemez değil mi? Davanın açıldığı tarih ile tahliye olunacak tarih arasında kira uyarlanırsa yine farkları talep edebileceğiz yani diye düşünüyorum, doğru mu? Teşekkür ederim.
Old 19-03-2024, 10:39   #5
Admin

Alıntı:
Yazan norrinradd
Meslektaşım çok teşekkür ederim. Kısa bir şey daha sormak istiyorum, müvekkil ayrıca kiracıya karşı kira uyarlama davası da açtı, şimdi ay sonu keşif yapılacak. Tahliye taahhüdüne dayalı arabuluculukta biz anlaşırsak belli bir tarihte çıkacak diye, bu anlaşmanın uyarlama davasını etkilemez değil mi? Davanın açıldığı tarih ile tahliye olunacak tarih arasında kira uyarlanırsa yine farkları talep edebileceğiz yani diye düşünüyorum, doğru mu? Teşekkür ederim.

Arabuluculukta anlaşırken bu konuyu da anlaşma içine dahil etmek ve tüm davaları bitirmek daha ideal olur diye düşünüyorum.

Ancak bu yapılmadıysa, evet, uyarlama davası (veya kira tespit olsaydı o da aynı şekilde) tahliyeden etkilenmez. Uyarlama istenen tarihten tahliye tarihine kadarki zaman yönünden dava devam edecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi