Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sulh Hukuk Mahkemesinin engelli raporuyla ÖTV indirimli araç talebinin reddi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2024, 16:42   #1
av.alperşener

Soru Sulh Hukuk Mahkemesinin engelli raporuyla ÖTV indirimli araç talebinin reddi

Meslektaşlarım hepinize iyi günler genç bir meslektaşınız olarak bir sorum olacak sizlere;
Müvekkil vasisi olduğu kısıtlının engelli raporuyla araç alımı için bir arzuhalciye dilekçe yazdırmış ve talebi reddolmuş ret gerekçeleri ise engelli kişi adına kayıtlı olan bir araç olması ve hastaneden yapılan araştırma yazısında engelli kişinin böyle bir araca ihtiyacı olmadığı yönünde vasi bir hukukçu marifetiyle bu işleri yaptırmadığı için itiraz süreleri kaçmış yeniden talep edip ek karar alabilmek adına bana geldi bu konuda spesifik bir Yargıtay kararı bulamadım fakat genel bir karar elimde mevcut kararda özetle 'Çekişmesiz yargı kararlarına karşı yargılamanın iadesi yoluna gidilemeyeceği, ya yeniden talep hakkının kullanılabileceği yahut da iptal davası açabileceği' yazıyor ben bu konuda yeniden talep etmeyi düşünüyorum daha önce böyle bir durumla karşılaşan yahut durum hakkında bir fikri olan var ise yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 05-03-2024, 16:15   #2
Lord Mozart

Meslektaşım mahkemece verilen karar doğru görünüyor. Şayet mahkemece ÖTV muafiyetli araç alımına ilişkin izin vermiş olsa dahi adına kayıtlı araç bulunması nedeniyle araç alım sırasında vergi dairesi tarafından ÖTV muafiyeti kabul edilmeyecek bu doğrultuda tescil yapılamayacaktır. Dolayısıyla olumlu yönde karar verilmiş olsa bile infaz kabiliyeti yoktur. Kısıtlı adına aracın satılması veya devredilmesi gerekir ki noterde satışa engel şerh bulunması nedeniyle bu yolda mümkün görünmüyor. Kısıtlı adına bulunan aracın eski model olması, sürekli arıza çıkarması gibi sebepler beyan edilerek mahkeme yoluyla satılıp akabinde yeni bir araç ihtiyacı bulunduğu beyan edilerek ek talepte bulunularak ancak yeni bir araç alınabilir diye düşünüyorum.
Old 05-03-2024, 22:01   #3
av.alperşener

Meslektaşım dediklerinize anladığınız durumda katılıyorum fakat; Kısıtlı adına kayıtlı veya daha önceden satın alınmış bir araç bulunmamakta. Ben bunu yazımda belirtmeyi unutmuşum. Kusura bakmayın.
Old 05-03-2024, 23:23   #4
Av. Hatun Olguner

Sn Av Alper Şener.

Vesayet dosyaları kamu düzenine ilişkin olup verilen kararlar kesin hüküm teşkil etmez.
araç alımı için yeniden başvurabilirsiniz. Yalnız aracın değeri bakimindan bir sinirlama mevcut olup kaç bin TL lik araç alımına izin verildiğini mahkemeden öğrenebilirsiniz.
Old 06-03-2024, 00:04   #6
Av. Hatun Olguner

Sulh Hukuk Mahkemesinin kısıtlı adına araç alınması talebinin reddine dair karar vermesinin mülkiyet hakkının ihlali olduğuna dair AYM kararı mevcuttur
Bknz. AYM 2015/17844 Başvuru Nolu karar
Old 06-03-2024, 07:01   #7
Lord Mozart

Meslektaşım ilk mesaj içeriğinde ve mahkeme gerekçesinde adına kayıtlı araç bulunması diye yazılmış, aşağıdaki cevapta araç yok denilmiş. Acaba ÖTV muafiyetiyle daha önceden araç alınmadı anlamında mı araç yok diye belirttiniz.
Old 06-03-2024, 10:58   #8
av.alperşener

Alıntı:
Yazan Lord Mozart
Meslektaşım ilk mesaj içeriğinde ve mahkeme gerekçesinde adına kayıtlı araç bulunması diye yazılmış, aşağıdaki cevapta araç yok denilmiş. Acaba ÖTV muafiyetiyle daha önceden araç alınmadı anlamında mı araç yok diye belirttiniz.
Evet daha öncesinde ÖTV muafiyetli araç yahut normal bir araç satın alınmamış kısıtlı adına onu yazmayı unutmuşum diye belirttim.
Old 11-03-2024, 23:00   #9
akrd61

Değerli meslektaşım

Kısıtlının ilgili hastaneden alınmış sağlık kurulu raporunda ENGEL GRUBU nedir ve ENGEL ORANI kaçtır.
Old 12-03-2024, 12:23   #10
av.alperşener

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşım

Kısıtlının ilgili hastaneden alınmış sağlık kurulu raporunda ENGEL GRUBU nedir ve ENGEL ORANI kaçtır.
Merhabalar; Engel oranı %91 ve engel grubu da Bedensel engelli (hareket kabiliyeti yok, sanırım bunu sordunuz.)
Old 19-04-2024, 20:05   #11
av.alperşener

Merhabalar meslektaşlarım; Konudaki başvuruya Sulh hukuk mahkemesi kolluk tarafından araştırılmasına (yakınlarından ve akrabalarından) karar verdi. Kolluk araştırma yapmış;
1) Sadece komşularına sormuş ve komşuları böyle bir araca ihtiyacı var, vasisi kısıtlı için başkalarından araç almak zorunda kalıyor demiş fakat kolluk bu beyanları hiç bi tutanak altına almadan kendisi yine ihtiyacı yoktur diye araştırma tutanağı tutmuş.
2) Akrabalarından kimseye de sormamış.
Mahkeme de buna dayanarak başvurunun reddine karar vermiş.
Üstte yazdığım nedenlere dayanarak Asliye Hukuk Mahkemsine itiraz ettim (denetim makamı olduğun için) fakat AHM de itirazı aynı nedenle reddetti ve kesin olarak karar verdi.
Sizce bu durumda ne yapabilirim? Fikri yada tecrübesi olan var mı?
şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Old 19-04-2024, 20:07   #12
av.alperşener

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Sn Av Alper Şener.

Vesayet dosyaları kamu düzenine ilişkin olup verilen kararlar kesin hüküm teşkil etmez.
araç alımı için yeniden başvurabilirsiniz. Yalnız aracın değeri bakimindan bir sinirlama mevcut olup kaç bin TL lik araç alımına izin verildiğini mahkemeden öğrenebilirsiniz.
AHM'nin kararı kesin ama yine kamu düzenine ilişkin olduğu için yeniden başvuru yapabilir miyim?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi