Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iki parsel üzerine yapılmış sitede kat mülkiyeti kanunu uygulaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-01-2010, 11:56   #1
bilgin

Varsayılan iki parsel üzerine yapılmış sitede kat mülkiyeti kanunu uygulaması

Sitemiz yanyana iki parseldeki binalardan kuruludur.Sitede binalardan birinin altında doğalgaz merkezi sistem kazanı bulunmakta site merkezi sistemle ısıtılmaktadır site 1973 yılında tamamlanmış olup 2001 yılında kat malikleri kurulu kararı ile kömür kalorifer kazanı doğalgaza dönüştürülmüştür.Şimdi kat maliklerinin yarıdan fazlası ferdi doğalkgaza dönüşmek için karar almışlardır.Bu kararın iptali için dava açmayı düşünüyorum 1-Bu sitede K.M.K. hükümleri uygulanabilir mi ? 2-Kararın iptali için görevli mahkeme Sulh mu yoksa Asliye midir. 3- Enerji Verimliliği Yasası K.M.K. nun ısıtma ile ilgili maddesinde değişim için tüm kat maliklerinin oybirliğini istemektedir bu bizim davaya uygulanır mı ?.Selamlar
Old 16-01-2010, 15:14   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

Kat Mülkiyeti Kanununa göre; kat mülkiyeti veya kat irtifakı ancak bir parsel üzerindeki yapı veya yapılarda tesis edilebilir. Birden çok parsel malikinin bir araya gelerek müşterek kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurmalarına yasal olanak bulunmamaktadır. Bu nedenle Kat Mülkiyeti kanunu hükümleri bu gibi müşterek yönetimlerde uygulanmaz.Bu nedenle görevli mahkeme müddeabihin değerine göre belirlenir.
Bu şekilde site namı altında birden fazla parsel malikinin bir araya gelerek kurdukları birliklerde yönetim planı tabir edilen belge bağımsız bölüm malikleri arasında bir sözleşme niteliğinde olup, bundan doğacak ihtilaflar genel hükümlere göre çözümlenir.
Müşterek mülklerde TMK'nın 650 vd. maddelerine göre; paydaşların çogunlukla alacağı kararla veya sözleşme ve olağan yönetim işlerinde yetkiyle ilgili farklı düzenlemeler getirilebilir.
Her iki site maliklerinin de kabul ettiği sözleşme niteliğindeki yönetim planınında yazılı hükümlere göre uyuşmazlığın çözümü gerekir.
Old 16-01-2010, 18:36   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Şenel DELİGÖZ
Kat Mülkiyeti Kanununa göre; kat mülkiyeti veya kat irtifakı ancak bir parsel üzerindeki yapı veya yapılarda tesis edilebilir. Birden çok parsel malikinin bir araya gelerek müşterek kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurmalarına yasal olanak bulunmamaktadır. Bu nedenle Kat Mülkiyeti kanunu hükümleri bu gibi müşterek yönetimlerde uygulanmaz.Bu nedenle görevli mahkeme müddeabihin değerine göre belirlenir.
Bu şekilde site namı altında birden fazla parsel malikinin bir araya gelerek kurdukları birliklerde yönetim planı tabir edilen belge bağımsız bölüm malikleri arasında bir sözleşme niteliğinde olup, bundan doğacak ihtilaflar genel hükümlere göre çözümlenir.
Müşterek mülklerde TMK'nın 650 vd. maddelerine göre; paydaşların çogunlukla alacağı kararla veya sözleşme ve olağan yönetim işlerinde yetkiyle ilgili farklı düzenlemeler getirilebilir.
Her iki site maliklerinin de kabul ettiği sözleşme niteliğindeki yönetim planınında yazılı hükümlere göre uyuşmazlığın çözümü gerekir.

14.11.2007 tarih ve 5711 sayılı yasayla birden fazla parsel üzerine kurulan "toplu yapılar"a da KMK'nun uygulanacağı hüküm altına alınmıştır.

Mesele şudur: Sorudaki sitede, değişiklikten sonra yasaya uygun bir "toplu yapı" rejimine geçiş olmuş mudur? Olmuşsa, KMK uygulanır. Olmamışsa, yazdıklarınıza aynen katılırım.
Old 17-01-2010, 13:31   #4
bilgin

Öncelikle sorunu cevaplayan Av.Şenel Bey ile Av.Suat Bey'e teşekkür ederim.Konunun birçok kişinin ilgisini çekeceğini ve yanıtlardan faydalanacaklarını umuyorum.5711 sayılı kanundan kat maliklerinin haberi olmadığını ve toplu yapıya geçmediklerini sanıyorum.1-Bu durumda MK 650 ve diğer Maddeleri uygulanacaksa ve dava kat malikleri kurulu kararının iptali talebi olduğuna göre davada görevli mahkeme hangisidir.2-Bugün elime geçen İst Barosu Dergisi Kasım-Aralık 2009 sayısında YHGK'nun konumuzla benzer bir sorun için KMK kararının uygulanmayacağı ifade edilmiş sanki toplu yapı rejimine geçiş şartı aranmamış gibi görülüyor.3- Yar.18.Huk.Da. 10.2.1995 tarih ve 95/360 E 95/1726 K sayılı kararında kat malikleri daha önce kömür kaloriferli kazanı doğalgaza dönüştürme kararı almışsa tekrar ferdi ısınmaya dönebilmeleri için oybirliği gerekir demektedir bu karar bana emsal olabilir mi.4- 5627 sy.En.Ver.Yasası merkezi ısınmadan ferdi ısınmaya geçişi zorlaştırmak için 16.Mad. ile KMK nun ilgili maddesini değiştirerek oybirliği şartı getirmiş amaç Enerjinin Verimli kullanılması olduğuna göre bu yasa bizim konuyu etkiliyebilir mi.Selamlar
Old 12-10-2010, 14:20   #5
nil-nil

Aynı şekilde aidatlardan doğan icra takipleri ve davalarda da toplu yapılarda 5711 sayılı kanun değişikliği ile Sulh Hukuk Mahkemelerinde görülmesi gerekirken uygulamada mahkemeler arasında bir çelişki ve akıl karışıklığı mevcut. Bu konuda yapılan değişikliğe göre davanın konusuna bakmadan Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açtığımız davalarda görevsizlik verildiği gibi genel hükümlere göre göre Asliye Hukuk Mahk.de açtığımız davalarda da görevsizlik verilmekte. Anlaşılan hakimlerin de aklı karışık. Bir kaç dosyamız bu sebeplerle Yargıtayda. Sonucu bekliyoruz. Elinde bu konu ile ilgili yargıtay kararı olan melektaşlarımız paylaşırsa sevinirim.
Old 13-09-2011, 13:24   #6
AvukatRaul

Varsayılan Farkli parsellerde kurulan site

Alıntı:
Yazan Av.Şenel DELİGÖZ

Sayin Deligoz,

Farkli parsellerde kurulu sitede, yonetim planlari da her bir parsel icin ayri ayri hazirlanmis. Yani ortak bir yonetim plani bulunmuyor. Hal boyle olunca, belirttiginiz sekilde yonetim planina dayali olarak genel hukumlere gore dava acma imkani ortadan kalkiyor; ancak sitenin kurulusundan bu yana kat malikleri kurulunun farkli parsellerdeki tum site sakinlerini icerecek sekilde toplanmasi nedeniyle, bu kararlarin da ictihada gore sozlesme niteliginde addedilmesi mumkun.

Davayi acmadan once, genel hukumlere gore cozumlenmis farkli parseldeki site yonetimine iliskin karar aradim; ancak ulasamadim. Elinizde bu yonde bir karar var midir?

Tesekkurler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi