Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliye Taahhütnamesi'ndeki Tahliye Tarihi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-01-2012, 14:31   #1
av.n.e.barut

Varsayılan Tahliye Taahhütnamesi'ndeki Tahliye Tarihi

Herkese merhaba.
23.03.2011 başlangıç tarihli ve 2 yıl süreli bir kira sözleşmesi bulunmaktadır. Ayrıca kira sözleşmesinden sonra imzalanmış bir tahliye taahhütnamesi vardır. Bu taahhütnamedeki tahliye tarihi mutlaka sözleşmenin bitim tarihi mi olmalıdır (Yani 23.03.2013)? Örneğin kira süresinin başlamasından 9 ay sonrasını içeren bir tahliye taahhütnamesi düzenlenebilir mi? Düzenlenirse geçerliliği nedir?

Yorumlarınızı bekliyorum. Herkese iyi çalışmalar.
Old 26-01-2012, 14:47   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.n.e.barut
Herkese merhaba.
23.03.2011 başlangıç tarihli ve 2 yıl süreli bir kira sözleşmesi bulunmaktadır. Ayrıca kira sözleşmesinden sonra imzalanmış bir tahliye taahhütnamesi vardır. Bu taahhütnamedeki tahliye tarihi mutlaka sözleşmenin bitim tarihi mi olmalıdır (Yani 23.03.2013)? Örneğin kira süresinin başlamasından 9 ay sonrasını içeren bir tahliye taahhütnamesi düzenlenebilir mi? Düzenlenirse geçerliliği nedir?

Yorumlarınızı bekliyorum. Herkese iyi çalışmalar.

Kira kontratı düzenlenirken tahliye taahhüdü alınmadıysa, geçerlidir.
Old 26-01-2012, 14:52   #3
av.n.e.barut

Suat Bey taahhütname tarihi sözleşme tarihinden sonra. Benim asıl sormak istediğim sözleşme başlangıcı 23 Mart 2011, bitişi 23 Mart 2013 iken, taahhütnamedeki tahliye tarihi 10.01.2012 olabilir mi(Henüz bir kira yılı bile dolmadan)? Yani sözleşmenin bitiminden önceki bir tarih için tahliye taahhütnamesi alınabilir mi?
Old 26-01-2012, 15:05   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.n.e.barut
Suat Bey taahhütname tarihi sözleşme tarihinden sonra. Benim asıl sormak istediğim sözleşme başlangıcı 23 Mart 2011, bitişi 23 Mart 2013 iken, taahhütnamedeki tahliye tarihi 10.01.2012 olabilir mi(Henüz bir kira yılı bile dolmadan)? Yani sözleşmenin bitiminden önceki bir tarih için tahliye taahhütnamesi alınabilir mi?

Geçerlidir, demiştim. Ancak 2 yıllık sözleşme düzenleyen kiracı neden 9 ay sonrasına taahhüt versin? O yüzden
Alıntı:
Kira kontratı düzenlenirken tahliye taahhüdü alınmadıysa
demiştim.

Muhtemelen tahliye tarihi boş bırakılmış ve kontrat tanzim tarihinde düzenlenmiş bir taahhütnamedir. Bence... Ama tahrifat yoksa, geçerlidir.
Old 26-01-2012, 15:27   #5
av.n.e.barut

Bence de 2 yıllık kira sözleşmesi varsa 9 aylık bir tahliye taahhüdü mantıklı olmaz. Evet ortada tahliye tarihi bulunmayan imzalı bir taahhütname mevcut. Ancak kiracı da ödemelerini sürekli aksatıyor. Bu nedenle ivedi şekilde tahliye isteniyor. Yukarıda mantıklı olmadığını söyledim ancak böyle bir taahhütname ile tahliye mümkün anladığım kadarı ile . Ayrıca herhangi bir tahrifat bulunmuyor taahhütnamede sayın Ergin.
Old 26-01-2012, 15:28   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.n.e.barut
Bence de 2 yıllık kira sözleşmesi varsa 9 aylık bir tahliye taahhüdü mantıklı olmaz. Evet ortada tahliye tarihi bulunmayan imzalı bir taahhütname mevcut. Ancak kiracı da ödemelerini sürekli aksatıyor. Bu nedenle ivedi şekilde tahliye isteniyor. Yukarıda mantıklı olmadığını söyledim ancak böyle bir taahhütname ile tahliye mümkün anladığım kadarı ile . Ayrıca herhangi bir tahrifat bulunmuyor taahhütnamede sayın Ergin.

Yine attım, yine tuttu.
Old 26-01-2012, 15:35   #7
av.n.e.barut

Kiralayın bu yaptığı ne kadar doğru tartışılır ancak ortada bir de kirasını alamayan ve bununla geçinmesi gereken biri mevcut. Ne dersiniz?
Old 26-01-2012, 15:37   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.n.e.barut
Kiralayın bu yaptığı ne kadar doğru tartışılır ancak ortada bir de kirasını alamayan ve bununla geçinmesi gereken biri mevcut. Ne dersiniz?
Etik değil, tabi. Ayrıca kira paralarını ödemiyorsa, ben öncelikle icra takibini denerdim. 30 günlük sürede ödemezse, daha kolay tahliye ederdim.
Old 26-01-2012, 15:47   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.n.e.barut
Bunu neye göre ve nasıl talep edebiliriz?

Tahliye talepli icra takibi(Örnek-13) yaparak.
Old 26-01-2012, 15:52   #11
av.n.e.barut

Örnek 13 6570 sayılı kanun kapsamına giren sözleşmelere uygulanabilir mu?
Old 26-01-2012, 16:04   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.n.e.barut
Örnek 13 6570 sayılı kanun kapsamına giren sözleşmelere uygulanabilir mu?

Biçilmiş kaftandır. Bence siz THS'de "temerrüd nedeniyle tahliye" şeklinde arama yapın.
Old 26-01-2012, 16:34   #13
av.n.e.barut

Teşekkürler Suat Bey vakit ayırdığınız için. Hoşçakalın
Old 27-01-2012, 10:31   #14
denizizm

1 yıl için yapılmış kira sözleşmesi var elimde. icra takibi yaptık ancak 30 günü beklemek istemiyoruz.başlangıç tarihi 15.02.2011.bitiş 15.02.2012.bu durumda elimizdeki tahliye taahhüdünün tahliye tarihi ve tanzim tarihi nasıl doldurulursa sağlam olur
Old 27-01-2012, 10:40   #15
av.n.e.barut

Sayın denizizm,

Taahhütnamedeki tanzim tarihini kira akdinin yapıldığı tarihten sonraki bir tarih, tahliye tarihini de kira sözleşmesinin bitiş tarihi yaparsanız bir sorun yaşanmayacağı kanaatindeyim. Ayrıca tahliye taahhütnamesine bağlı takibi de taahhütnamede belirtilen tahliye tarihinden itibaren bir ay içinde açmanız gerekmektedir.

İyi çalışmalar.
Old 27-01-2012, 12:48   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan denizizm
1 yıl için yapılmış kira sözleşmesi var elimde. icra takibi yaptık ancak 30 günü beklemek istemiyoruz.başlangıç tarihi 15.02.2011.bitiş 15.02.2012.bu durumda elimizdeki tahliye taahhüdünün tahliye tarihi ve tanzim tarihi nasıl doldurulursa sağlam olur

Sağlam olur mu bilmem ama etik olmayacağından eminim. Avukatların, ellerindeki belgeleri kendilerinin doldurmalarına hep karşı çıktım. Yargılanan meslektaşlarıma da tanık oldum.
Old 27-01-2012, 23:44   #17
denizizm

somut olayın özünü anlatmadım haliyle.önyargılı bir yaklaşım olmuş.umarım herkes benim kadar etik çalışıyordur.saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi