Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

uygulamada haczedilemeyen eşyalar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2013, 13:43   #1
egemen48

Varsayılan uygulamada haczedilemeyen eşyalar

mrb.bildindiği gibi artık ev eşyalarının haczedilemeyeceğine dair yasa çıkartıldı ve 6 ay sonraya yürürlük tarihi verildi.İcra hukuku ile ilgili pek alakamız olmadığı için uygulamanın ne yönde olmadığını bilemiyorum,görüşlerinizi bekliyorum.
Müvekkilin eşinin borclarından dolayı müşterek eve haciz gelmiş.Evde bulunan beyaz eşyalar,klima,sebil,kıyafetlerin tamamı haczedilmiş.Haciz tarihi 21/01/2012.Bu durumda ben pek ihtimal vermesem de,ev esyalarının haczedilemeyecegine dair itirazda bulunabilir miyiz?
Old 23-01-2013, 13:53   #2
av_yaseminceylan

Kıyafet haczi mi? Böylesi bir haciz eski uygulama zamanında dahi yapılmıyordu benim bildiğim

Bu arada, sorunuza yanıtım evet.
Old 23-01-2013, 14:05   #3
egemen48

evet cevabınız itirazda bulunabileceğimize dair mi ?
Old 23-01-2013, 14:40   #4
repose

kıyafet haczi mümkün değil ki. artık lüzumlu ev eşyaları olan buzdolabı çamaşır makınesı fırın gibi eşyalar da haczedilemiyor. evde bir adetten fazla tv varsa ancak o fazla olanı alabiliyorsunuz. yok eğer 5 bın lıralık ultra süper bir buzdolabı varsa onu haczedebiliyorsunuz onun satılıp borçlunun haline münasip bir baska buzdolabı alabılecegı varsayımıyla. yani artık ev hacizleri de yalan oldu. dolayısıyla tabi ki itiraz edebilirsiniz
Old 23-01-2013, 15:25   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan egemen48
mrb.bildindiği gibi artık ev eşyalarının haczedilemeyeceğine dair yasa çıkartıldı ve 6 ay sonraya yürürlük tarihi verildi.İcra hukuku ile ilgili pek alakamız olmadığı için uygulamanın ne yönde olmadığını bilemiyorum,görüşlerinizi bekliyorum.
Müvekkilin eşinin borclarından dolayı müşterek eve haciz gelmiş.Evde bulunan beyaz eşyalar,klima,sebil,kıyafetlerin tamamı haczedilmiş.Haciz tarihi 21/01/2012.Bu durumda ben pek ihtimal vermesem de,ev esyalarının haczedilemeyecegine dair itirazda bulunabilir miyiz?

Verdiğiniz tarih doğru mu?
Old 23-01-2013, 15:35   #6
av_yaseminceylan

Alıntı:
Yazan egemen48
evet cevabınız itirazda bulunabileceğimize dair mi ?

Evet, şikayet edebilirsiniz anlamında
Old 23-01-2013, 15:43   #8
egemen48

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Verdiğiniz tarih doğru mu?
üstadım verdiğim tarih doğru 2012,bu nedenle ben itiraz edilemeyeceğini düşünüyorum
Old 23-01-2013, 15:47   #9
egemen48

YARGI HİZMETLERİNİN ETKİNLEŞTİRİLMESİ AMACIYLA BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI VE BASIN YAYIN YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARA İLİŞKİN DAVA VE CEZALARIN ERTELENMESİ HAKKINDA KANUN
Kanun No. 6352 Kabul Tarihi: 2/7/2012
Buna göre temmuz 2012 den önce yapılan hacizlerin geçerli olduğunu bu nedenle itiraz yapamayacağımızı düşünüyorum
Old 23-01-2013, 15:48   #10
repose

bizim bildiğimiz önceki düzenlemede menkul hacizleri 1 yılda düşüyordu?
Old 23-01-2013, 16:21   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan egemen48
üstadım verdiğim tarih doğru 2012,bu nedenle ben itiraz edilemeyeceğini düşünüyorum

Satış istenmediyse, icra müdürlüğüne müracaat ederek haczi kaldırabilirsiniz. Yeniden haczi halinde süresinde haczedilemezlik şikayetinde bulunursunuz.
Old 23-01-2013, 16:21   #12
av_yaseminceylan

Alıntı:
Yazan egemen48

Tarihi sehven yazdığınızı düşünmüştüm. Hacizden ne şekilde ne zaman haberdar olduysanız, durumu buna göre değerlendirmelisiniz.
Old 23-01-2013, 16:22   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan repose
verilen tarih 2013'tür 2013
2012 imiş, 2012.
Old 23-01-2013, 16:23   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av_yaseminceylan
Tarihi sehven yazdığınızı düşünmüştüm. Hacizden ne şekilde ne zaman haberdar olduysanız, durumu buna göre değerlendirmelisiniz.

Yukarıdaki mesajda da açıkladığım gibi, hacze muttali olunan tarihin önemi bulunmamaktadır.
Old 23-01-2013, 16:33   #15
repose

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
2012 imiş, 2012.

düşmüş haciz için haczedilmezlik itirazında bulunabilir miyiz diye hiç aklıma gelmemişti üstadım
Old 23-01-2013, 16:41   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan repose
düşmüş haciz için haczedilmezlik itirazında bulunabilir miyiz diye hiç aklıma gelmemişti üstadım

Ben zaten haczedilmezlik itirazında bulunun, demedim. Mahcuzlar muhafaza altına alındıysa, haczin fek edilmesi için talep açılması gerekir. Yeniden haciz olursa, süresinde haczedilemezlik itirazında bulunabilir.
Old 23-01-2013, 17:25   #17
av_yaseminceylan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yukarıdaki mesajda da açıkladığım gibi, hacze muttali olunan tarihin önemi bulunmamaktadır.
2012 olduğuna göre yenilendi diye düşünmüştüm. O nedenle öyle yanıt verdim.
Old 10-03-2013, 18:15   #18
halit pamuk

82. maddenin yeni hali şu:

3. (Değişik bent: 6352 S.K.-02.07.2012/m.16) "Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”

Ev eşyası haczelemez denmesini anlamıyorum... Burada ev eşyası haczedilemez, demiyor. "Lüzumlu eşya" haczedilemez, diyor.. Nedir Lüzumlu eşya? Pek lüzumlu yerine lüzumlu denmiş, farkı ne? zaman göstererecek...
Old 10-03-2013, 19:09   #19
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
82. maddenin yeni hali şu:

3. (Değişik bent: 6352 S.K.-02.07.2012/m.16) "Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”

Ev eşyası haczelemez denmesini anlamıyorum... Burada ev eşyası haczedilemez, demiyor. "Lüzumlu eşya" haczedilemez, diyor.. Nedir Lüzumlu eşya? Pek lüzumlu yerine lüzumlu denmiş, farkı ne? zaman göstererecek...

Kesinlikle haklısınız, lüzumlu eşya dışındakiler haczedilebilir ama lüzumlu şeyin takdiri de kolay bir şey değil...

Oturma koltukları, örneğin; bir adet üçlü, iki adet ikili, iki adet berjer varsa... icra memuru bunlar fazla bir üçlü bir ikili yeter mi diyecek? Ya da yerde halı ve evde şark köşesi var bu kafi mi diyecek...?

Zor iş..
Old 10-03-2013, 20:05   #20
Av.Ufuk Bozoğlu

(2004 SAYILI İCRA VE İFLAS KANUNU’NUN 82. MADDESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPAN 6352 SAYILI YARGI HİZMETLERİNİN ETKİNLEŞTİRİLMESİ AMACIYLA BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI VE BASIN YAYIN YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARA İLİŞKİN DAVA VE CEZALARIN ERTELENMESİ HAKKINDA KANUN’UN 16. MADDESİNİN GEREKÇESİDİR.)

(TASARININ 9. MADDESİ KANUNUN 16. MADDESİNE KARŞILIK GELMEKTEDİR.)
MADDE 9 - Maddeyle, alacaklı ile borçlu arasındaki menfaat dengesinin sağlanması, temel hak ve özgürlüklerin korunması, haczinde ekonomik yarar bulunmayan ya da muhafazasında ve satışında güçlük çekilen eşyaların hacizlerinin önlenmesi amaçlanmaktadır. Düzenlemeye göre, ekonomik faaliyeti sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli her türlü eşya, borçlu ile aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için gerekli her türlü eşya ile öğrenci bursları ve diğer kanunlarda haczi yasaklanan mal ve hakların haczedilemeyeceği hükme bağlanmaktadır.

Ayrıca, icra memurunun mal ve hakların haczi konusunda değerlendirme ve takdir yetkisine sahip olduğu açıkça belirtilmek suretiyle uygulamada karşılaşılan tereddütlerin giderilmesi amaçlanmaktadır.

2004 sayılı Kanunun "Tutanaklar" kenar başlıklı 8 inci maddesine bu Tasarının çerçeve 2 nci maddesiyle yeni bir fıkra eklenerek, icra ve iflas dairelerince verilen kararların gerekçeli olarak tutanaklara yazılması hükmü getirilmiştir. Bu hüküm gereğince, icra memurunun yapacağı değerlendirme sonucu bir şeyin haczedilip haczedilemeyeceği konusundaki kararını gerekçeli olarak verecektir. Böylece icra memurunun keyfi kararlar vermesinin önlenmesi ve denetim kolaylığının sağlanması amaçlanmaktadır.

Evet, bekleyip, göreceğiz..
Old 10-03-2013, 22:01   #21
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Kesinlikle haklısınız, lüzumlu eşya dışındakiler haczedilebilir ama lüzumlu şeyin takdiri de kolay bir şey değil...

Oturma koltukları, örneğin; bir adet üçlü, iki adet ikili, iki adet berjer varsa... icra memuru bunlar fazla bir üçlü bir ikili yeter mi diyecek? Ya da yerde halı ve evde şark köşesi var bu kafi mi diyecek...?

Zor iş..

Bir zamanlar gerekli denirdi. Şimdilerde lüzumlu deniyor. Ben gerekli ile büyüdüğüm için 'lüzumlu' gözüme ve kulağıma biraz tuhaf geliyor nedense. Bu satırları yazmamın sebebi lüzumlu ve gerekli üzerinde firkir yürütmek değil elbette. Maddedeki borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; ifadesi.
Borçlu ve aynı çatı altında yaşayan ailesinin hangi gereksinimine cevap veren lüzumlu eşya kast ediliyor burada. Sadece barınma ve yaşamını devam ettirmek (yiyecek içecek hazırlama ve muhafaza etme araç ve gereçleri) için gerekli olan eşya mı, yoksa kültürel faaliyetlere katılma, onlardan faydalanabilme için lüzumlu/gerekli olan eşyalar da mı?
Televizyon örneğin.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi