Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Acİl Üfeye GÖre Arttirim

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-04-2010, 19:11   #1
furugferruhzad

Varsayılan Acİl Üfeye GÖre Arttirim

Davalı yan E. S. Ö. ile eski malik kiraya veren M. Belediyesi arasındaki ilk kira sözleşmesi 01.10.1998 tarihli ve 3 AY sürelidir. Sözleşme 6570 sayılı yasanın 11. maddesi gereğince uzaya gelmiştir. Daha sonra taşınmazın satım yolu ile el değiştirmesi neticesinde davacı H. US ile davalı E. S. Ö. arasında satım tarihi olan 23.01.2007 tarihinde ZIMNEN eski sözleşmenin devamı niteliğinde bir sözleşme meydana gelmiş sayılır.Zımni olarak oluşan bu ikinci sözleşme ilk sözleşmenin devamı niteliğindedir.Yeni bir sözleşme değildir. Dava konusu olayda, ilk kira sözleşmesinin üzerinden üç yıldan fazla zaman geçmiştir, O halde, tespiti istenen dönemde kira parası 18.11.1964 tarih ve 2/4 sayılı Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararı gözönünde tutularak, hak ve nesafete uygun takdir edilmelidir.(BENİM GÖRÜŞÜM BU)ÜFEYE GÖRE HESAP YAPMAYA GEREK YOK.

Ama mahkeme 2007-2008-2009-2010 tüfe bedellerini istemiş demek ki ikinci ve 2007 tarihli bir sözleşme olduğu kanaatinde..Ama bana göre yine üç yıllık süre dolduğu için ÜFEYE göre hesap yapmaya gerek yok hak ve nesafete göre bi rakam belirlenmeli,

Bu dosyada beni bilirkişi yaptılar işin içinden çıkamıyorum,acil yardımlarınızı bekliyorum...Yoksa emsal değerler ve taşınmazın konumu ile ilgili genel bir rapor yazıp sunacağım,bu doğru olurmu?
Old 01-04-2010, 21:31   #2
Yücel Kocabaş

. Sözleşmede belirli oranda kira artışı öngörülmüşse sözleşmeye bağlılık kuralı gereği öncelikle sözleşme hükümleri uygulanar.

2. Sözleşmede kira artışınını şekli yönünden bir koşul getirilmemişse;
Yerleşmiş yargıtay uygulamalarına göre, şartlar değişmediği ve özel gelişmelerin varlığı iddia ve ispat edilmediği sürece kira sözleşmesinin bittiği tarihten sonra 3 yıl ard arda TÜİK.nun ÜFE endeksi uygulanarak %65 oranı geçilmemek koşuluyla kira parası tespit edilir. Üç yıl geçtikten sonra emsal kiralarda incelenerek hakim tarafından hak ve nesafete göre tayin edilir. Ondan sonrada yine üç yıllık dönem başlar.

Somut olayda mahkeme 2007 başlangıç tarihli sözleşmeyi esas aldığına göre , 2008,2009 ve 2010 yılları için ÜFE endeksi uygulanacak 2011 de başlayacak kira dönemi için hak ve nesafete göre kira tayin edilecek.
Diye düşünüyorum.
Old 02-04-2010, 11:02   #3
furugferruhzad

Sağolasın arkadaşım,hesaplama ile ilgili bir bilgin ya da örneğin var mı?Aylık kira parası:100,000 TL ÜFE oranlarını bulunca kira parası ile ÜFE yıllık artış oranlarını çarpmak sureti ile mi yeni kira bedelini bulacağım?Şimdiden teşekkür ederim,Sevgi ve Saygılarımla....
Old 02-04-2010, 12:22   #4
Yücel Kocabaş

Kira başlangıç tarihinden geriye doğru 12 aylık ÜFE oranlarının ortalaması bulunur. Dediğiniz gibi ortalama oran kira parası ile çarpılarak yeni dönemin kira parası bulunur.
Old 02-04-2010, 13:22   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Davalı yan E. S. Ö. ile eski malik kiraya veren M. Belediyesi arasındaki ilk kira sözleşmesi 01.10.1998 tarihli ve 3 AY sürelidir. Sözleşme 6570 sayılı yasanın 11. maddesi gereğince uzaya gelmiştir. Daha sonra taşınmazın satım yolu ile el değiştirmesi neticesinde davacı H. US ile davalı E. S. Ö. arasında satım tarihi olan 23.01.2007 tarihinde ZIMNEN eski sözleşmenin devamı niteliğinde bir sözleşme meydana gelmiş sayılır.Zımni olarak oluşan bu ikinci sözleşme ilk sözleşmenin devamı niteliğindedir.Yeni bir sözleşme değildir. Dava konusu olayda, ilk kira sözleşmesinin üzerinden üç yıldan fazla zaman geçmiştir, O halde, tespiti istenen dönemde kira parası 18.11.1964 tarih ve 2/4 sayılı Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararı gözönünde tutularak, hak ve nesafete uygun takdir edilmelidir.(BENİM GÖRÜŞÜM BU)ÜFEYE GÖRE HESAP YAPMAYA GEREK YOK.

Ama mahkeme 2007-2008-2009-2010 tüfe bedellerini istemiş demek ki ikinci ve 2007 tarihli bir sözleşme olduğu kanaatinde..Ama bana göre yine üç yıllık süre dolduğu için ÜFEYE göre hesap yapmaya gerek yok hak ve nesafete göre bi rakam belirlenmeli,

Bu dosyada beni bilirkişi yaptılar işin içinden çıkamıyorum,acil yardımlarınızı bekliyorum...Yoksa emsal değerler ve taşınmazın konumu ile ilgili genel bir rapor yazıp sunacağım,bu doğru olurmu?

Bildiğiniz ve belirttiğiniz üzere; satım nedeniyle eski kira kontratından kaynaklanan tüm haklar ve borçlar yeni malike intikal eder ve eski sözleşme aynen devam eder. Bu itibarla satım tarihi olan 23.01.2007 tarihinden itibaren (yeni bir sözleşme yapıldığı usulünce ispatlanmadıkça) "zımnen" kendiliğinden yeni bir kira akdinin husule geldiği düşüncesi -iddiası- (kanaatince) doğru değildir. Bu hesapla, ilk kira akdi devam etmekte olup, sürenin 3 yıldan fazla olduğu açık olmakla kira bedelinin sizin de vurguladığınız gibi "hak ve nısfet ilkelerine" göre tayin edilmesi gerekir düşüncesindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi