Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menni müdahale davasında taraflar ve tazminat talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2011, 21:55   #1
Av. Ayşe Yel

Önemli Menni müdahale davasında taraflar ve tazminat talebi

Mesleğe yeni adımını atmış biri olarak sorumu cevaplayarak yardımda bulunan herkese şimdiden teşekür ederim.
Benim müvekkilim köyde oturan ve altın da ahırı olan bir eve sahip ve mağdur olduğu konu ise köydeki ikamet ettiği evin bulunduğu sokaktaki evlerin ortak kanalizasyonu. Yani ortak giderden gelen pis su atıkları müvekkilimin ağırına akmakta müvekkilim bu durumu köy muhtarına söylüyor ancak muhtar ilgilenmiyor, bunun üzerine Kaymakamlığa bir dilekçe ile şikayet ediyor .
Toplum sağlığı merkezi gelerek bir tutanak tutuyor ve köy muhtarına kaymakamlık tarafından durumun düzeltilmesi için bildiri gönderilsede muhtar oralı olmuyor çünkü ortak kanalizasyonu kullanan muhtarın akrabalarıymış.
Müvekkilim kendi çabalarıyla suyun kendi tarafına gelmesini elgellemeye çalışmış(bunun için masraf yapmış ama yinede giderden gelen su akıntısı devam edıyor) ortak kanalizasyonu kullananlardan ve muhtardan yardım istemişsede herhangibir katkıları olmamış bu olaylar yaşanırkende müvekkilimin ahırında koyunları varmış onlarda hastandığı için satmak zorunda kalmış.
ıBenim sorum şu ; ben bu dava hakkında ilk olarak muhtar için görevini ihmalden şikayete bulunmayı düşünüyorum vede kanalizasyonu ortak kullananlar için menni müdahale davası açmayı düşünüyorum . Bu davayı açarken ortak büzü kullanan tarafların hepsine karşımı dava açmalıyım ve tazminat talebimi davadan sonramı yoksa davayla birliktemi yapmalıyım çünkü harç ve görevli mahkeme buna göre değişecek ve bütün masrafı cebimden ben karşılıyorum ve vekalet ücreti de almıyorum .
Yani aslında kesin bizim lehimize sonuçlanacağını bilsem tazminat için beklemeden dava ile birlikte talep etmeyi düşünüyorum ama meslekte yeni olduğum ve deneyimim bu konuda az olduğu için de kestiremiyorum sizce hangisi daha mantıklı veya bu olayda doğru yolmu izliyorum cevap verirseniz çok müteşşekkür olacağım herkese iyi çalışmalr ve selamlar
Old 16-09-2011, 01:12   #2
Av. Caner Arıcı

- Açılması gereken dava kanımca "muarazanın men'i ve tazminat" davasıdır.. Olayı kısaca özetleyin ve "davacının mülkiyet hakkını kullanmasını dahi etkileyen davalıların yarattığı bu muarazanın, atık pis suyun davacının mülküne girmesinin davalılarca engellenmesinin sağlanması suretiyle.... men'ini" talep edin!..

- Bahsettiğiniz olayda kimlerle anlaşmazlık/çekişme varsa hepsini davalı olarak gösterin!..

- Aynı davada yapılan masrafla birlikte tazminatın (davayı açarken tahmini miktarı siz belirleyin!) davalılardan tahsilini de talep edin.. Yapılan masraf ve talep edilebilecek tazminatın miktarının belirlenmesi için keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasını talep edin, bilirkişi raporunu usul ve yasa ile maddi olaya uygun bulursanız talebinizi buna göre ıslah edin...
Old 16-09-2011, 11:43   #3
Av. Ayşe Yel

İlginiz için çok teşekkür ederim Caner Bey evet ben bu konuyu gözden kaçırmışım benim olayımda müvekkilin taşınmazına fiili el atma mevcut değil . Dolayısıyla menni müdahale söz konusu olmayacak zannımca
Peki muarazanın menni davasında da görevli mahkemeyi belirlerken müdahalenin menni davasındaki gibi Taşınmazın el atılan yani zarar gören yerinin değerine +yapılan masraf+ tazminata göremi yoksa Taşınmazın tamamının değeri ve+ diğer masraflara göremi belirlenecektir.
Şimdiden cevaplarınız ve ilginiz için teşekkürler Birde elinde bu konu ile Yargıtay kararı olan varsa eklerseniz çok sevinirim.
Old 16-09-2011, 18:51   #4
Av. Caner Arıcı

"HARÇLAR KANUNU;

Madde 16:

Değer ölçüsüne göre harca tabi işlemlere (1) sayılı tarifede yazılı değerler esastır. Müdahalenin men'i tescil ve tapu kayıt iptali gibi gayrimenkulün aynına taalluk eden davalarda gayrimenkulün değeri nazara alınır.

Gayrimenkulün aynına taalluk eden davalarda ecrimisil ve tazminat gibi taleplerde de bulunulduğu takdirde harç, gayrimenkulün değeri ile talebolunan tazminat ve ecrimisil tutarı üzerinden alınır."

KANAATİMCE BU MADDENİN LAFZINDAN ÇIKAN SONUÇ:

TAŞINMAZIN DEĞERİ + TAZMİNAT (YAPILAN MASRAF DA TAZMİNATA DAHİL EDİLECEK) = ..... TL (TOPLAM DEĞERE GÖRE GÖREVLİ MAHKEME)

ANCAK;

MADDİ OLAYDA ATIK PİS SUYUN AKTIĞI VE BÖYLECE TARAFLAR ARASINDAKİ MUARAZANIN BULUNDUĞU KISIM SADECE "AHIR" OLDUĞU İÇİN, DİLEKÇENİZİN SONUÇ KISMINDA ""...... PARSEL NUMARALI TAŞINMAZDAKİ "SADECE AHIRA" AKAN ATIK PİS SUYUN DAVALILARCA ENGELLENMESİ SURETİYLE MUZARAZANIN GİDERİLMESİ..."" DİYE TALEP EDERSENİZ, KANAATİMCE TÜM TAŞINMAZIN DEĞİL DE "SADECE AHIR"IN DEĞERİ DİKKATE ALINACAKTIR!...

Kolaylıklar diliyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi