Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

anlaşmalı boşanmada davalı ve davacı adreslerinin aynı olması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-03-2011, 12:19   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan anlaşmalı boşanmada davalı ve davacı adreslerinin aynı olması

Anlaşmalı boşanma davsında aynı adrese tebligat sorun olabilir mi.Olmayacağı kanaatinde olsamda son zamanlarda malum babanın maaşını alma nedeniyle bu dava çok açılıyor.Bu yüzden mahkemelerde olumsuz kanı oluşabilir mi?Taraflar kendisini avukatla temsil etmeyecek dolayısıyla adres göstermek gerekiyor davacıya da ve şu an birlikte yaşıyorlar.Bu mahkemece sorun olabilir mi?
Old 09-03-2011, 12:57   #2
Arif Aydın

Aynı evde yaşayacak kadar birbirine tahammül edebiliyorlar ise taraflar arasında şiddetli geçimsizliğin olduğunu nasıl izah edeceksiniz.
Old 09-03-2011, 12:59   #3
tiryakim

Olumlu Olmaz

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Anlaşmalı boşanma davsında aynı adrese tebligat sorun olabilir mi.Olmayacağı kanaatinde olsamda son zamanlarda malum babanın maaşını alma nedeniyle bu dava çok açılıyor.Bu yüzden mahkemelerde olumsuz kanı oluşabilir mi?Taraflar kendisini avukatla temsil etmeyecek dolayısıyla adres göstermek gerekiyor davacıya da ve şu an birlikte yaşıyorlar.Bu mahkemece sorun olabilir mi?

Bence Olmaz ... Önemli olan taraf iradelerinin boşanma yönünde olmasıdır . Anlaşmalı boşanmalarda mahkemenin takdir hakkı yoktur.
Old 09-03-2011, 13:47   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz

Bence de herkes kendi tebligatını kendi alırsa sorun olmaz.
Ben bunu katılmıyorum ama şiddetli geçimsizliğin göstergesi olarak birlikte yaşamayı kabul edenler dahi var.Bana göre kişiler birlikte yaşayacak kadar birbirlerine tahammül edebiliyorlarsa taraflar açısından hala umut vardır.Taraflardan biri için işyeri adresini mahkemeye bildirirseniz daha iyi olur bence.Bu süre zarfında belki ayrı eve de çıkarlar.
Old 09-03-2011, 14:11   #5
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan Arif Aydın
Aynı evde yaşayacak kadar birbirine tahammül edebiliyorlar ise taraflar arasında şiddetli geçimsizliğin olduğunu nasıl izah edeceksiniz.
Taraflar arasında şiddetli geçimsizliği ispat etmeyeceğim zira anlaşmalı boşanma.Her ne kadar olayda içki, şiddet...vs.varsa da taraflar anlaşarak boşandıkları için bunları açıklamak ve ispatlamak gerekmeyecek.Şu an aynı evde olsalar da davalı protokole göre dava kabul edilirse evden ayrılacak.Ancak adres yine de hakime olumsuz intiiba verebilir mi diye düşünmeden edemedim.Uygulama nasıl acaba?
Old 09-03-2011, 14:16   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Taraflar arasında şiddetli geçimsizliği ispat etmeyeceğim zira anlaşmalı boşanma.Her ne kadar olayda içki, şiddet...vs.varsa da taraflar anlaşarak boşandıkları için bunları açıklamak ve ispatlamak gerekmeyecek.Şu an aynı evde olsalar da davalı protokole göre dava kabul edilirse evden ayrılacak.Ancak adres yine de hakime olumsuz intiiba verebilir mi diye düşünmeden edemedim.Uygulama nasıl acaba?

Sanırım cevap verirken anlaşmalı boşanma olduğu hususunu atlamışız.Ben nedense şiddetli geçimsizlik sebebiyle açıldığını düşündüm.
Taraflar tüm hususlarda anlaşmışlarsa sorun olmaz.Anlaşmalı boşanmalarda mahkemenin takdir hakkı yoktur.
Old 09-03-2011, 14:17   #7
av.alper tunker

sayın meslektaşım
zaten tarafların son 6 ay birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesi yetkili olduğuna göre dilekçede aynı adresin gösterilmesi sorun teşkil etmez ,enazından ben bugüne kadar niye adresleri aynı diyen hakim görmedim.
Saygılarımla iyi çalışmalar dilerim
Old 09-03-2011, 14:23   #8
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz

Boşanma davası açılmakla tarafların ayrı yaşama "hakkı" doğar; mecburiyeti değil... Bu nedenle herhangi bir beis görmüyorum ben. Anlaşmalı boşanma için dikkat bile çekmeyebilir bu husus.
Saygılarımla.
Old 09-03-2011, 16:26   #9
Av.Serkan Arıcan

Ben de aynı fikirdeyim, boşanıp aynı evde yaşamaya bile devam edebilirler, hakimin bu maddeye dayalı açılan davalarda takdir hakkı yoktur.
Old 09-03-2011, 17:17   #10
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz

Müşterek hayatın devam ediyor anlamında karşı savunma yapılabilir. Bu anlamda size önerim, müvekkilinizin adresini eğer davacı iseniz, aile fertlerinden birisinin adresi olarak gösterip, orada SEK araştırması yapmaya yöneltmenizdir.

Sadece Anlaşmalı boşanmada, aynı adreste olmak, sorun arzetmez.
Old 09-03-2011, 17:24   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.kadirpolat
Müşterek hayatın devam ediyor anlamında karşı savunma yapılabilir. Bu anlamda size önerim, müvekkilinizin adresini eğer davacı iseniz, aile fertlerinden birisinin adresi olarak gösterip, orada SEK araştırması yapmaya yöneltmenizdir.

Yani vekil ve müvekkil yalan beyanda bulunsun.
Old 09-03-2011, 17:26   #12
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yani vekil ve müvekkil yalan beyanda bulunsun.

Suat bey, sizinle YİNE ve YENİDEN tartışmaya girmeyeceğim. Tartışmak istiyorsunuz ama ben bunu yapmayacağım. Size bu fırsatı vermeyeceğim.
Old 09-03-2011, 17:29   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.kadirpolat
Suat bey, sizinle YİNE ve YENİDEN tartışmaya girmeyeceğim. Tartışmak istiyorsunuz ama ben bunu yapmayacağım. Size bu fırsatı vermeyeceğim.

Benimse sizinle tartışmaya hiç niyetim yok. Benim amacım THS'de oturmuş bir ilke olan "hukuku dolanmaya yönelik veya etik olmayan yolların önerilemeyeceği" ilkesinin çiğnenmesini engellemek.
Old 09-03-2011, 17:32   #15
av.kadirpolat

Yagmur hanım,

TMK/116/3MADDESİ AÇIK "Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur. Bu hâlde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz."

DEMEK SURETİYLE, SEBEBİ HER NE OLURSA OLSUN, ANLAŞMALI BOŞANMAYI ŞARTLARI VAR İSE KABUL EDECEKTİR. ancak bu şartların arasında aynı evde yaşamak yoktur. Onun için bir sorun söz konusu değil.

(Tecrübe ile sabittir.)
Old 09-03-2011, 17:43   #16
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.kadirpolat

Sn.kadirpolat,
Soru'nun anlaşmalı boşanmaya ilişkin olduğu son derece açık ve net iken ve sizin görüşünüzün de aşağıdaki gibi (yani bizim düşüncemiz gibi) olduğu belli olduğu halde, neden yukarıdaki "karşı savunma" temelli ve anlaşmalı boşanma olgusuna ve meslektaşımızın sorusu dışında yanıt verdiğinizi merak ediyorum. Ayrıca, bunun dışında Suat Bey'in bahsettiği hassasiyeti de göz ardı etmemek lazım. Saygılarımla.

Alıntı:

Yagmur hanım,

TMK/116/3MADDESİ AÇIK "Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur. Bu hâlde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz."

DEMEK SURETİYLE, SEBEBİ HER NE OLURSA OLSUN, ANLAŞMALI BOŞANMAYI ŞARTLARI VAR İSE KABUL EDECEKTİR. ancak bu şartların arasında aynı evde yaşamak yoktur. Onun için bir sorun söz konusu değil.

Old 09-03-2011, 17:45   #17
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sn.kadirpolat,
Soru'nun anlaşmalı boşanmaya ilişkin olduğu son derece açık ve net iken ve sizin görüşünüzün de aşağıdaki gibi (yani bizim düşüncemiz gibi) olduğu belli olduğu halde, neden yukarıdaki "karşı savunma" temelli ve anlaşmalı boşanma olgusuna ve meslektaşşımızın s-orusu dışında yanıt verrdiğinizi merak ediyorum. Ayrıca, bunun dışında Suat Bey'in bahsettiği hassasiyeti de göz ardı etmemek lazım. Saygılarımla.

Soruda anlaşmalı boşanma kısmını atlamıştım. Genel bilgi vermiştim. Sonradan ek bilgi olsun diye vermiş olduğum "anlaşmalı boşanma da sorun olmaz" cümlem, ek bilgiden ziyade asıl bilgi olmuş
Old 09-03-2011, 21:06   #18
Av. Ahmet Rahman METİN

ben bir dosyamda yaşadım. iki taraf da aynı evde yaşıyor, anlaşmalı boşanmaya karar verildi. davacı adına vekil olarak aldım. davalıya da tebligat çıkarıldı ama tebligatı posta memurundan davacı almış, bir de tebliğ mazbatasına eşine teslim edildi yazılmış.

Tabii ki usulsüz tebligat sebebi ile dosyamız kesinleştirilmedi ve davalıya yeniden tebligat çıkarıldı aynı eve, ama bu kez ben davacı vekilini tembihlemiştim gelen tebligatı almaması hususunda

Uygulamada anlaşmalı boşanmada aynı adres gösterilmesi herhangi bir sorun oluşturmamaktadır.
Old 09-03-2011, 23:12   #19
BALDIRAN

Merhaba.Kanımca sorun tarafların aynı adreste oturmaları değildir. Eğer, birinin ayrı eve çıkacak mali gücü yoksa, sağlık durumu izin vermiyorsa vs. sebeplerle aynı evde oturuyorlarsa bu tarafların aleyhine yorumlanamaz. İşter anlaşmalı boşanma olsun, ister çekişmeli. Bence sorun, bir davada hasım olan karı kocanın, aynı adrese gelen, tebligatı, diğerinin eşi sıfatıyla (hasım olmasına rağmen) almasıdır. Bu durmda Yargıtay kararlarına göre tebligat geçersiz sayılır. Özetle, bu yöne dikkat edilirse kanımca aynı adreste oturmak sorun olmaz. Saygılar
Old 10-03-2011, 11:49   #20
furugferruhzad

Boşanma davası açılmasıyla eşlerin ayrı yaşama HAKKI doğar.Bu bir haktır,tarafların böyle bir hakkının olması ile taraflara ayrı yaşama hususunda bir yükümlülük,ödev yüklenmesi bir ve aynı şey değildir.Kısaca tarafların ayrı yaşama yükümlülükleri yoktur ki bir haktan yola çıkarak aynı evde yaşamanın boşanmaya etkisi olabilir sonucuna varabilelim.Sonuç olarak boşanmaya karar verilmesi anlamında bir sorun çıkmayacaktır.
Old 10-03-2011, 11:54   #21
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Nedense ben de dahil tüm cevap veren üyeler davanın çekişmeli olduğunu düşünerek cevap veriyorlar diye düşünüyorum.

Ayrı yaşamak çekişmeli boşanmalarda şart olsa bile anlaşmalı boşanmalarda bu sorun teşkil etmez.

Kişi isterse birlikte yaşar,isterse boşandıktan sonra birlikte yaşar.Mahkemenin takdir hakkı olmadığı için bunun üzerinde bile durmaz.
Old 10-03-2011, 16:41   #22
av.cemile

Ben de dava sırasında sorun olmayacağını ancak boşanan kadın babasından emekli maaşı almaya başlarsa SGK tarafından boşanmadan sonra) takibe alınabileceğini düşünüyorum. Sıkıntıyı sonradan yaşayabilir müvekkiliniz yani...

Ayrıca ben şunu da gördüm:

Aile mahkemesinde sıra bekliyoruz, mübaşirin çağırdığı davalı adam, şapkası elinde ezilip büzülüp içeri girdi.

Şaşkın. Karşısında davacı avukatı. Hakim sordu: Hangi adresten geliyorsun? Cevap verdi, davacı ile aynı adres.

Seni kim dava etti biliyor musun?

Adam: Bilmiyorum,bir kağıt geldi ama anlamadım diyor.(muhtemelen dava dilekçesinden bir şey anlamadı)

Hakim güldü dedi ki karın sana boşanma davası açmış, haberin var mı?

Adam: Yok dedi, 15 gündür küsüz, hanım benimle konuşmuyor, sabah da onu evde bırakıp buraya geldim.

Biz gülmeye başladık. Anlaşmalı boşanma olmayınca hakim mehil verdi. Anlaşmalı boşanma olamazdı zaten, adamın haberi yok çünkü. Adam da şaşkın şaşkın çıktı gitti kendisine dava açan kadınla birlikte yaşadığı eve.
Kısaca aynı evde yaşamak her zaman ortak hayatın sürdürülebildiğine karine olmuyor.
Old 10-03-2011, 18:28   #23
ATARAS

Anlaşmalı boşanma davalarında aynı evde ikamet ediyor olmak, hiçbir biçimde sorun olmaz. Hatta, tarafların ayrı bir adrese taşınacak gücü, durumu yoksa, geçimsizliğe dayalı davalarda bile BAŞLI BAŞINA DAVANIN REDDİNİ GEREKTİREN BİR NEDEN DEĞİLDİR. Önemli olan, boşanma davası açılmış olmasına rağmen neden hala aynı evde yaşanıyor olduğunu anlatabilmek ve mahkemeyi ikna edebilmektir. Sorun, davada hasım duruma düşmüş eşlerin birbirlerinin tebligatlarını almalarında ortaya çıkar. Ancak, geçimsizliğe dayalı bir davanın ispatı ve birliğin temelden sarsıldığının kabul edilebilmesi, ayrı yaşayan eşler için daha kolay olmaktadır...
Old 11-03-2011, 15:23   #24
av.yağmur deniz

Teşekkür ederim aynı kanıda olmakla birlikte sırf bu maaş nedeniyle muvazaalı boşanmaların yaygınlaşması idi şüphem.Zaten olayımızda baba maaşı...vs.yok.Ama yine de davayı doğru açmak adına emin olmak istedim.Emeklerinize sağlık..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi