Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurt DiŞinda Evlİlİk

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-09-2011, 12:46   #1
avu.veysel

Varsayılan Yurt DiŞinda Evlİlİk

merhaba Sayın Meslektaşlarım Bir konuda Yardımınıza ihtiyacım var
soru: Kadın ve erkek Türk Vatandaşı olarak Almanya da evleniyorlar. Evlilik Türk Nüfusuna işleniyor.Daha sonra kadın Türk vatandaşlığından çıkıyor. Erkek çifte vatandaşlık alıyor. Daha sonra Almanya da boşanıyorlar.
Şimdi Bu kişiler Türkiye de boşanmalarını nüfusa işletmek için Tanıma Tenfiz davası açmak yerine Anlaşmalı olarak Türkiye de de boşansalar bunu yasal bir sıkıntısı olur mu? Yoksa illaki Tanıma Tenfiz davası mı açılması gereklidir?
Old 17-09-2011, 18:14   #2
Meral83

Diğer eş alman vatandaşlığına geçmiş ve türk vatandaşlığından çıkmışsa, Türk makamlarından mavi kart veriyorlar (T.C. kimlik no.su içeren ve haklarının saklı tutulduğuna ilişkin içişleri bak.nın verdiği bir belgedir bu) bence onunla birlikte burada tekrar bir boşanma davası açarsanız, boşanmada sorun olmayacağı görüşündeyim (eğer tanıma ve tenfiz davası açmak zor geliyorsa) ama ben olsaydım tanıma ve tenfiz davası açardım. Ayrıca bir de şu nokta var, vatandaşlıktan çıkan kişinin nüfus kaydı kapalıdır, evlensin boşansın ölsün, bunların hiç biri nüfus kaydına kesinlikle işlenemez, o nedenle eğer hem T.C. hem de Alman Vatandaşı müvekkiliniz ise ancak onun nüfus kaydına işlenir. Bilginiz olsun. Ben de Alman Vatandaşıyım, evlendim onu bile nüfus kaydıma işlemediler, Almanya'daki kaydıma işlendi.
Old 17-09-2011, 22:59   #3
Gemici

Benim hukuk anlayışıma göre bir sefer evlenilir. Bu evlilik sona ermediği sürece ikinci sefer evlenilmez.

Boşanmada da durum aynıdır. Birbiri ile evli bir erkeğin ve kadının boşanması bir sefer olur. Evlilikleri boşanma ile sona ermiş ve yeniden birbirileri ile evlenmemiş olan eşlerin ikinci bir sefer boşanması düşünülemez, çünkü ikici boşanmayı gerekli kılacak bir evlilik yoktur ortada. Evlilik birinci boşanma kararı ile ortadan kalkmıştır. Olmayan bir evliliğin mahkeme kararı ile ortadan kaldırılması düşünülemez. Durumu bilen bir aile mahkemesinin ikinci davayı kabul etmemesi gerekir. Bu durumda ikinci bir boşanma olsa olsa Türk mahkemesinin yabancı ülkedeki boşanmayı tanımaması durumunda olabilir.

Olayın tek vatandaşlık, çift vatandaşlık ile ilişkisi yoktur.

Yabancı bir devlet vatandaşının boşanma kararını Türkiye'de tanıtmasına ve tenfizine ihtiyacı yoktur. Çünkü Türkiye'de geçerli olan bir nüfus kaydı yoktur. Bu kişi için vatandaşı olduğu devletin nüfus kayıtları geçerlidir.

Diyelim ki olaydaki eski Türk vatandaşı/yeni yabancı devlet vatandaşı Türk vatandaşı ile olan evliliği boşanma ile son bulduktan ve bu boşanma kararı Türkiyede tanınmadan, yeniden evlendi. Bu kişi vatandaşı olduğu devlet yasalarına göre yeniden evlenebilir. Çünkü boşanma kararını Türkiye'de tanıtmasına gerek yoktur. İsterseniz olayı devam ettirelim ve bu kişinin ekinci evliliğinden sonra yeniden Türk vatandaşlığına geçmek istediğini veya geçtiğini düşünelim.
Sorular:
Bu kişi ikinci defa evlenmiş olduğu halde Türkiye'de ilk evliliğinin ortadan kaldırılması için boşanma davası mı açsın?
Bu durumda ikinci evliliğini yok mu sayacağız, yoksa söz konusu kişiyi iki evli diye cazalandıracak mıyız?

Saygılarımla
Old 18-09-2011, 14:53   #4
Meral83

Sayın Gemici,

Bu olayın şu açıdan tek vatandaşlıkla ilgisi var eğer bu soruyu soran meslektaşımın müvekkili sadece alman vat. ise türkiyedeki nüsfus kaydı kapalı olduğundan bu işlenemez dolayısıyla onun için böyle bir davanın türkiye'de hukuki açıdan bir faydası olmaz, ama diğeri hem TC hem de Alman vat. ise burada nüfus kaydı kapanmamıştır ve burada da tanıma ve tenfiz davası açabilir ve bunu nüfus kütüğüne işleyebilir, tabiiki çift ve tek vatandaşlıkla çok da ilgisi var. Ben kendim de Alman Vatandaşıyım Türkiye'deki nüfus kaydım kapalı, evlensem de boşansam da çocuğum olsa da işlemiyorlar. Ben bundan bahsediyorum. benim mesajımı tam olarak anlamamışsınız. saygılar.
Old 18-09-2011, 14:56   #5
Meral83

Sayın Gemici,
Tama o konuda haklısınız tekrar TC vat.na geçerse durum bahsettiğiniz gibi olur. Ben öyle bir varsayımda bulunmadım.
Old 19-09-2011, 08:30   #6
Av.Melis Ersöz

Anlasmali bosanmada ciftin durusmada hayiz bulunmasi ve hakimce bizzat dinlenmesi gerekiyor diye biliyorum. Muvekkillerinizin ikisi de durusma icin TR'e gelmeyi kabul ediyorsa neden olmasin? Ancak gelemiyorlarsa ikisinin de birer avukat tayin etmesi ile yine tek celsede tenfiz karari alinabilir.

Saygilarimla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi