Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nüfusa Kayıt Yaptırmamanın Cezai Sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-09-2011, 19:44   #1
hülya er

Varsayılan Nüfusa Kayıt Yaptırmamanın Cezai Sorumluluğu

1983 doğumlu, zihinsel ve bedensel engelli oğlunun nüfusa kaydını yaptırmamış olan baba, şimdi kaydını yaptırmak istiyor. Ama bu yüzden hapis veya para cezasına çarptırılmaktan korkuyor.
Hapis cezası olduğunu sanmıyorum. İdari bir yaptırımı olabilir diye düşünüyorum.
Nüfus Kanunu'nda buna dair cezai bir yaptırım görmedim.Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.
Teşekkürler.
Old 16-09-2011, 23:23   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan hülya er
1983 doğumlu, zihinsel ve bedensel engelli oğlunun nüfusa kaydını yaptırmamış olan baba, şimdi kaydını yaptırmak istiyor. Ama bu yüzden hapis veya para cezasına çarptırılmaktan korkuyor.
Hapis cezası olduğunu sanmıyorum. İdari bir yaptırımı olabilir diye düşünüyorum.
Nüfus Kanunu'nda buna dair cezai bir yaptırım görmedim.Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.
Teşekkürler.

Nüfus kaydı yaptırmayanlara Para cezası geliyor

Pendik Nüfus Müdürü Recep Sefi doğum kaydı, nüfus cüzdanı kaybı, adres bildirim kaydı yapmayanlara, 20 Nisan 2009 tarihinden itibaren para cezası uygulamasının başladığını söyledi. Sefi, 30 gün içerisinde doğum kaydı yaptırmayanlara 62 lira, nüfus cüzdanını kaybedenlere 62 lira, bugüne kadar Türkiye’nin hiçbir yerinde adres beyanında bulunmayanlara 322 lira, gerçek dışı adres beyanında bulunanlara ise 646 lira para cezası uygulanacağını ifade etti. Vatandaşların cezalı duruma düşmemeleri için mutlaka nüfus müdürlüğüne gelerek, kayıt yapmaları gerektiğini ifade eden Pendik Nüfus Müdürü Recep Sefi, “ Vatandaşlarımızın bu duruma düşmemeleri için mutlaka kayıt yaptırma işlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Daha önce de söylediğimiz gibi yeni çocuğu olanlar doğum kaydı ile adres beyanı yaptırmak isteyenler ise idaremize gelirken mutlaka kendi adlarına veya eşlerinin ya da çocuğunun yanında kalıyorsa başta elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası veya bunların sözleşmelerini getirmeleri gerekmektedir. Noterden tasdikli kira sözleşmesini de getirebilirler.”

Kaynak : pendikbel.tr
Old 17-09-2011, 08:19   #3
Av.Evren Akçay

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri kanunu 15/1. maddesine göre; Sağ olarak dünyaya gelen her çocuğun, doğumdan itibaren Türkiye'de otuz gün içinde nüfus müdürlüğüne, yurt dışında ise altmış gün içinde dış temsilciliğe bildirilmesi zorunludur.
Kanunun 68. maddesinin b fıkrasında ise;
b) Nüfus olaylarını bildirme yükümlülüğü olup bu yükümlülüğünü bu Kanunda belirtilen süre içinde yerine getirmeyenlere, nüfus ve aile cüzdanlarını kaybedenlere ve nüfus cüzdanının geçerlilik süresinin son bulmasından itibaren altmış gün içinde bu cüzdanlarını değiştirmeyen kişilere veya bu durumdaki çocukların veli veya vasilerine, yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerince, yurtdışında ise dış temsilcilik veya dış temsilciliklerde görevli memurlarca 50 YTL idarî para cezası verilir. (meblağlar güncel değil)
hükmüne amirdir.
5490 sayılı kanunda 67. madde de cezai hükümler var fakat sizin bahsettiğiniz olay bu cezai hükümlerin içine girmiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi