Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtirazın İptali İle İki Haklı İhtar Ve Tahliye Taahhüdüne Dayanarak Tahliye

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-09-2011, 12:52   #1
aykutyigit

Varsayılan İtirazın İptali İle İki Haklı İhtar Ve Tahliye Taahhüdüne Dayanarak Tahliye

Sayın meslektaşlarım müvekkil 01.06.2010 başlangıç ve 31.05.2011 bitiş tarihli kira söz. gereği kiralananı kullanmaya başlıyor.03/07/2010 tarihinde 01/06/2011 tarihinde taşınmazı tahliye edeceğine ilişkin taahhüdü imzalıyor.Ayrıca kiralayan müvekkile ödenmeyen kira paralarına ilişkin 2 haklı ihtar da çekiyor.09/06/2011 tarihinde tahliye emri gönderdi ve biz buna itiriz edip takibi durdurduk. Daha sonra itirazın iptali davası açıldı.Yukarıdaki sebepler nedeniyle büyük ihtimal tahliye edileceğiz ama söz. şöyle bir madde var:"01/06/2011 tarihinden itibaren kira bedeline % 10 oranında artış yapılır."Ben bu maddeye dayanarak tarafların zımni yenileme iradesinin söz. başında bulunduğunu ileri sürerek müvekkilin tahliye taahhüdünü okumadan imzaladığını(tahliye tarihini kiralayan dolduruyor) belirtip bu tahliye taahhüdüne itibar edilemeyeceği savunmasında bulunsam hakim talebi reddeder mi? Bununlu ilgili yargıtay kararı verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim
Old 16-09-2011, 13:50   #2
Av. Aykut Toklu

Ben tam anlayamadım sayın adaşım?

Kiracı yani müvekkiliniz hem kira parasını ödememiş hem iki haklı ihtar çekilmiş hem de gönderilen tahliye emrine itiraz edip takibi durdurmuşsunuz. Büyük ihtimalle değil tahliyeniz kesin ve hatta bu itirazınız üzerine karşı taraf itirazın iptali için mahkemeye gittiği takdirde bu nedenle tazminata bile mahkum olabilirsiniz.

Ayrıca tahliye taahhüdünde bulunmuşsunuz yani hem taahhütte bulunuyor hem kirayı ödemiyor hem tahliyeye itiraz ediyorsunuz hem de şimdi bahsettiğiniz maddeye dayanarak birşeyler yapmaya çalışıyorsunuz.

Kira sözleşmelerinde zaten bu bahsettiğiniz madde bulunur hatta bu maddenin yanı sıra taraflarca önceden bildirmek sureti ile en az 1 ay öncesinden feshedilmeyen kira sözleşmesi bir sonraki sene için de aynı şartlarla uzar diye yazar. Yani artış ve yenileme unsurları zaten bir kira sözleşmesinde olur.

Sizin bu artış maddesine dayanarak ne yapmaya çalıştığınızı anlayamadım?
Old 16-09-2011, 13:53   #3
Av. Aykut Toklu

"Sayın meslektaşlarım biraz uzun yazdım kusuruma bakmayın lütfen.Müvekkilimiz 01.06.2010 başlangıç 31.05.2011 bitiş tarihli bir kira sözleşmesiyle kiralananı kullanmaya başlamıştır.03.07.2010 düzenleme tarihli tahliye taahhüdü vermiştir ama tahliye tarihini müvekkil doldurmamıştır,sadece imzası vardır.Yargıtay kararlarına göre bu taahhüde deyanarak tahliye edilebiliriz.Kiralayan 09.06.2011 tarihinde tahliye emri gönderdi.Biz itirazda bulunduk ve takip durdu. Kiralayan sulh hukuk mahkemesinde iptal davası açtı ve dilekçede 2 haklı ihtar (usulune uygun) çekildiğini ayrıca taahhüt gereği tahliye talep etti.Kira sözleşmesinde "Kiracılar ,işbu kira sözleşmesi gereğince ,hiçbir ihbar ve ihtara gerek kalmaksızın mevcut aylık kira bedellerine 01/06/2011 tarihinden itibaren enflasyonun %10 fazlası oranında kat-i ve net artırım yapmak suretiyle aylık kira ödemesi yapacaklarını şimdiden kabul ve taahhüd ederler" maddesi var.Ben bu maddeye dayanarak kira sözleşmesinin 1 yıl daha uzatıldığına dayanarak artık tahliye taahhüdüne itibar edilemeyeceğine dayanarak cevap dilekçesi yazacağım. Aslında bu savunmuyu kendim de pek inanmıyorum. Ama diğer hallerde kesinlikle tahliye edilecek müvekkil.Ayrıca bu benim stajımın 2. ayı ve dava reddedilip kazanırsam yanında staj yaptığım avukat vekalet ücretinin yarısını bana verecek ...Yardımlarınız için çok teşekkür ederim."

Burada da yazmışsınız zaten başka şekilde! Kira sözleşmesi 31.05.2011 tarihinde bitiyor ancak 03.07.2010 tarihinde imzalamış olduğunuz tahliye taahhüdü dışında başka hiç bir evrak takip davaya gerek kalmadan 01.06.2011 tarihinde taşınmazı tahliye etmeniz gerekmekteydi ancak siz tahliye etmediğiniz için Kiralayan da mecburen bu tahliye taahhüdünü takibe koymuş yani siz tahliye taahhüdü verdiğiniz halde bu taahhüdünüze uymamışsınız. Eğer tahliye taahhüdü alınmamış olsaydı yani bu taahhüd üzerinde bir tarih olmamış olsaydı bu dediğiniz olabilirdi ama siz zaten 1 yıl bittikten sonra yani 01.06.2011 de taşınmazı tahliye edeceğinizi taahhüd etmişsiniz

Ancak siz hala dava kazanmaktan vekalet ücretinden bahsediyorsunuz bu kadar aleyhinize durum varken anlamakta zorlandım doğrusu...
Old 16-09-2011, 14:07   #4
aykutyigit

Sayın meslektaşım müvekkil imzaladığı belgenin tahliye taahhüdü olguğunu bilmiyor.
Old 16-09-2011, 14:10   #5
Av. Aykut Toklu

"Sayın meslektaşlarım müvekkil 01.06.2010 başlangıç ve 31.05.2011 bitiş tarihli kira söz. gereği kiralananı kullanmaya başlıyor.03/07/2010 tarihinde 01/06/2011 tarihinde taşınmazı tahliye edeceğine ilişkin taahhüdü imzalıyor."

"03.07.2010 düzenleme tarihli tahliye taahhüdü vermiştir ama tahliye tarihini müvekkil doldurmamıştır,sadece imzası vardır."

bu iki cümlede sizin cümleleriniz ben mi yanlış okuyorum ya da okuduğumu mu anlayamıyorum sayın Yiğit?
Old 16-09-2011, 14:13   #6
Av. Aykut Toklu

Buradan benim anladığım müvekkiliniz 03.07.2010 tarihinde 01.06.2011 tarihinde taşınmazı tahliye edeceğine dair bir taahhütname imzalıyor ama sizin söyledikleriniz sürekli birbiri ile çelişiyor!

Bir taahhüt imzaladığını bilmiyor diyorsunuz bir tarihini müvekkilim doldurmamış sadece imzalamış diyorsunuz bir tahliye tarihi yok diyorsunuz bir de 01.06.2011 tarihinde taşınmazı tahliye edeceğine dair taahhüt imzaladı diyorsunuz!!??
Old 16-09-2011, 14:54   #7
aykutyigit

Okuduğum yargıtay kararına göre "kişinin okumadan imzalamış olduğu tahliye taahhüdü geçerli " diyor.Sanırım yapılabilecek birşey yok.Ayrıca müvekkil okumadan imzaladığı taahhüdün tahliye taahhüdü olduğunu takip yapılınca anlıyor.Ben ilk başta eksik yazdım kusuruma bakmayın.
Old 16-09-2011, 14:57   #8
Av. Aykut Toklu

Sayın meslektaşım mesleğe yeni başlamışsınız diyeceğim henüz stajyersiniz yani mesleğe başlamanıza 10 ay var nacizane size tavsiyem şudur ki böyle bir durumda da elbette müvekkil gelecek ve sizden taleplerde bulunacak ancak durumu net bir şekilde inceleyip her durumda haklı olanın yanında olamasanız bile karşısında durmayın...

Burada müvekkilinizin her şey bir kenara kendi yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmemiş olduğu gözüküyor yani kira bedellerini geç ödediği bu nedenle iki haklı ihtarda bulunulduğu vs yazıyor kaldı ki taahhüd ne şekilde imzalanırsa imzalansın anlattıklarınızdan taahhüdün de geçerli olduğu anlaşılıyor bu durumda yüzde yüz haklı olan Ev sahibini mağdur etmektesiniz...

Haksız mıyım?
Old 16-09-2011, 15:02   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Aykut Toklu
Ayrıca taahhüdü ihlal suçu da mevcut savcılığa şikayet bile söz konusu olabilir

Ben de bunu anlamadım.
Old 16-09-2011, 15:04   #10
Av. Aykut Toklu

Sanırım ben de orada bir yanlış yaptım! El elden üstündür üstad...
Old 16-09-2011, 15:20   #11
Av. Aykut Toklu

Değerli uyarınız üzerine yanlış bilgilendirme değiştirilmiştir üstad... Özür diler saygılarımı sunarım...
Old 16-09-2011, 15:21   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Değerli uyarınız üzerine yanlış bilgilendirme değiştirilmiştir üstad... Özür diler saygılarımı sunarım...

Rica ederim Üstadım. Önemli olan yanlışta ısrar etmemektir.
Old 16-09-2011, 16:06   #13
aykutyigit

Varsayılan kira söz. yenilenmesi

Sayın meslektaşlarım ,kira başlangıç tarihi 01/06/2010 sitiş tarihi 31/05/2011.Kira sözleşmesinde yer alan yenileme ilgili madde gereği kira süresinin bitim tarihinde kira sözleşmesi yenilenir mi(6570 s. yasaya tabi)?Eğer kiracı kira süresi bitmeden tahliye taahhüdü verirse ne olur?
1-kiranın yenilenme tarihi taahhüd tarihinden sonra olduğu için taahhüd geçersiz mi olur?
2- Yok hayır tahliye taahhüdü yeinilemeyi engeller mi? Tahliye edeceği tarih 03/07/2011 yani yeni kira dörnemi başladıktan sonra. Cevaplarınız için teşekkür ederim
Old 16-09-2011, 16:20   #14
Av. Aykut Toklu

Sayın Yiğit tekrar tekrar başlıklar açıp aynı konuyu eksik yanlış bölük pörçük şekilde tekrar soruyorsunuz...

Konuya açıklık getirdiğimizi umuyorum!

Her kira sözleşmesi eğer sözleşmenin hitamına 1 ay kala iki taraftan birinin yazılı bildirimi ile feshedilmez ise bir sonraki sene için aynı şartlarda 1 sene daha uzar.

1- Tahliye taahhüdü kiralayanın kiracıdan almış olduğu ve tahliyeyi sağlamak amacı ile kullanacağı bir evraktır. Yenileme süresi dediğiniz kira sözleşmesinin bittiği tarih yani sene sonudur. Bu nedenle 31.05.2011 tarihinde önce 01.06.2011 tarihi için alınan tahliye taahhüdü geçerlidir.

2- Tahliye taahhüdü yenilemeyi engeller mi sorusuna da cevap verelim. TAHLİYE TAAHHÜDÜ evin belli bir tarihte tahliye edileceğine dair verildiği için ve Kira Yılı içerisinde verildiği için taahhüd sözleşmenin 31.05.2011 tarihi itibari ile sona ereceği ve 01.06.2011 tarihi itibari ile evin tahliye edileceği anlamına gelir yani tahliye taahhüdü yenilemeyi engeller!

Lütfen artık başka başlık açmayınız ve buradaki meslektaşların zamanını çalmayınız. Burada bir çok meslektaş başlıkları takip edip sizlere bizlere bilgiye ihtiyacı olan insanlara yardımcı olmaya çalışıyor yani çalışıyoruz ancak siz sorularınıza cevap aldığınız halde aynı soruları farklı şekilde tekrar soruyorsunuz...

Umarım en son bu başlıktaki cevaplar yeterince tatmin etmiştir sizi... başka sorularınız var ise de bir daha ki sefere açmış olduğunuz başlık altından devam ederseniz daha iyi olacaktır...

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi