Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukat açlık grevinde

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-03-2007, 14:57   #1
özspartaküs

Varsayılan Avukat açlık grevinde

15 yıllık bir bayan avukat, yaşadıkları sıkıntılara tepki göstermek amacıyla açlık grevi başlattı. Malatya Barosu'na kayıtlı Avukat Aysel Bulut, bürosunun camına "Açlık grevi. Çözümsüz sorunlara hayır" pankartı asarak, açlık grevine başladı.

Açlık grevini avukatların yaşadıkları mesleki ve ekonomik sıkıntılara çözüm bulunması amacıyla başladığını söyleyen Avukat Aysel Bulut, "Giderleri karşılayamaz duruma gelen avukatlardan biri de benim ve artık sessiz kalmamaya karar vererek sorunları anlatmak için süresiz açlık grevine başladım" dedi.
Avukat Bulut, açlık grevinin ancak avukatların sorunlarının Türkiye Barolar Birliği'nin de devreye girerek TBMM'de gündeme alınması ile sonuçlanabileceğini söyledi.
Bulut, mesai saatleri içerisinde bürosunda, mesai dışında ise evinde grevi sürdüreceğini ifade etti.
haber:http://www.gunestv.com/modules.php?n...ticle&sid=4627
Old 09-03-2007, 11:48   #2
hidayet

Artık meslekte yaşadığımız sorunları dile getirmenin,bunlara çözüm bulabilmenin yolları biz hukukçulara rağmen ve yine bizim tarafımızdan açlık grevleri başlatarak olacak sanırım.Meslektaşımın eylemi,şekli tartışılabilir belki ancak onu bu davranışından ötürü destekliyorum ve kutluyorum.Bunun yanısıra onu bu şekilde bireysel bir çıkış yapmaya iten nedenleri düşünmeden edemiyorum.Özellikle bu mesleğe yıllarını vermiş,bu meslekten yaşamını sürdürmüş büyüklerimizin,mesleğin bugünkü konuma gelmesinde biz gençlere bıraktıkları miras konusunda ne düşündükjlerini ne hissettiklerini çok merek ediyorum doğrusu?!.
Old 09-03-2007, 12:17   #3
naile

Yaşadığımız sorunlar çok ciddi boyutlarda ve bunun can yakıcı hale geldiğini anlatmak için meslektaşımızın başlattığı eylemi tüm yüreğimizle destekliyoruz. Yanındayız. Ayrca bu site üzerinden yazışarak nasıl destek verebileceğimizi belirlersek iyi olur diye düşünüyorum.
Old 09-03-2007, 13:31   #4
ayselari

Bu kadar keskin bir karar almak için canının çok yanmış olması gerek diye düşünüyorum.Evet şekli tarışılabilir ama çoğumuz kan kusup kızlcık şerbeti demiyor muyuz? Adımız büyük, tüy kabası olarak yaşıyoruz.30 küsür hukuk fakültesi kuranlara söylemeli. Tıp fakültesi açan var mı özel üniversitelerden? Yok; çünkü çok masraflı, çünkü onlar bizim kadar duyarsız değil..Mesleklerine sahip çıkmaya çalışıyorlar.Birşeyler yapmaya çalışıyorlar.Alternatif tıp diye birşey ortaya attılar, hemen karşı çıkıyorlar tıbbın alternetifi olmaz. O tamamlayıcı tıptır, diye.. Bizim alternatifimiz sayılamayacak kadar çok, değil mi? Nedersiniz? Bir eylem kararı için bile 8 ay beklnirse bu sahip çıkma olur mu?
Old 09-03-2007, 13:39   #5
ayselari

Ayrıca yaşı 60 ı aşmış olanların, hakimlikten ,savcılıktan geçenlerin, iki-üç mesleği bir arada yürütüp bu mesleklerini avukatlıkta da kullanmalrından bıktım.Devletin bile bir yerde"Artık emekli ol!" dediği kişilerin gelip bu mesleği işgal etmelerinden de bıktım.Özellikle söz konusu neslin ben bilirim havalrında devlet memleket meslelerinde ahkam kesmesinden, herşeyde bilgiçlik taslamalarından da bıktım.
her meslekte her konuda böyleler. Emekli olup torun bakacakları vakitte hala bu kadar hırsla çalışmalarını da anlamıyorum. Üstelik bizi saygısız olmakla suşluyorlar. Saygınlık sağlanır, zorla olmaz. Artı düşünmek gerekir ki bizi yetiştirenler de onlar. İnsanın biraz da kendine aynada bakması gerkir bence.. Dünyayı ülkeyi ne hale getirdikleri de ortada. Biraz da gençlere yer açın...
Old 09-03-2007, 14:13   #6
av.semire nergiz

Değerli arkadaşlar: Hatırlarsınız,ne acıdır ki daha düne kadar tevkil bile yapamıyor noterlerin engin yetenek ve güveniyle ancak başka meslektaşımızı yetkilendirebiliyorduk. Bu mesleğin bu günkü duruma gelmesinde bizim meslek örgütümüz barolar birliğinin payı oldukça büyüktür. Mesleğin güçlendirilmesi ve dolayısıyla avukatların elinin güçlenmesi açısından baskı gurubu olma misyonunu bugüne kadar yerine getirmeyen/getiremeyen birlik bu konuda tek suçludur diye düşünüyorum.Hukuk devletlerinde istediklerinizi iktidara kabul ettirebilmeniz için güçlü bir lobi çalışması yapmanız gerekiyor bizde ise lobi yerine başka hesaplar yapılıyor ve bu hesaplarda avukatın lehine bir konu başlığı olmadığı da bugüne kadar ki pratik ortaya koymuştur.Burada değerli meslektaşımızın asıl yetkililerin hata,ihmal ve dolayısıyla kusurundan kaynaklı kötü faturayı kendi sağlığıyla ödemek istemesini onaylamama vicdanım elvermiyor; Meslektaşımız yerine bu tabloda payı olanların bedel ödemesi gerekir. Meslektaşımızın sağlık ve sıhhatının bozulmaması için biran önce açlık grevini bırakmasını temenni ediyorum.Lütfen kendisine bu yönde telkinde bulunmaya çalışalım
Old 09-03-2007, 14:39   #7
Jeanne D'arc

Allak bullak oldum. Üzgünüm!
Old 09-03-2007, 21:09   #8
Av.Ateş

Olamaz böyle bir şey.İnanmak istemiyorum...Buyrun sebep her kimse(!)eseriyle övünsün daha ne diyeyim.
Old 09-03-2007, 21:16   #9
MUHAMMED YILDIRIM

Hayatının en güzel yıllarını kalın kalın kitapların içerisinde geçiren arkadaşları gezerken sınavlara hazırlanmak zorunda olunan bölümlerden birini okuyanların ayrıca mezun olduktan sonra çok sitresli bir yaşama atılanların bu halini duymak çok üzücü.
Hayatta hiç birşey aileden ve sevilenlerden önemli olamaz.
" Ne olur bizlere bu acıyı daha fazla yaşatmayın"
Old 09-03-2007, 21:46   #10
hsn20

Varsayılan acımtrak

acı bi durum gerçekten ama işte bizim mesleğin garantisi yok işte kimi grev yapar kimi kariyer .. buna biz karar veremiyoruz ne yazık ki başkalarının sorunlarını çözüyoruz ama kendi söküğümüze yama bulamıyoruz terzi hesabı..
Old 09-03-2007, 23:14   #11
nfb

Alıntı:
Ayrıca yaşı 60 ı aşmış olanların, hakimlikten ,savcılıktan geçenlerin, iki-üç mesleği bir arada yürütüp bu mesleklerini avukatlıkta da kullanmalrından bıktım.Devletin bile bir yerde"Artık emekli ol!" dediği kişilerin gelip bu mesleği işgal etmelerinden de bıktım.Özellikle söz konusu neslin ben bilirim havalrında devlet memleket meslelerinde ahkam kesmesinden, herşeyde bilgiçlik taslamalarından da bıktım.
her meslekte her konuda böyleler. Emekli olup torun bakacakları vakitte hala bu kadar hırsla çalışmalarını da anlamıyorum. Üstelik bizi saygısız olmakla suşluyorlar. Saygınlık sağlanır, zorla olmaz. Artı düşünmek gerekir ki bizi yetiştirenler de onlar. İnsanın biraz da kendine aynada bakması gerkir bence.. Dünyayı ülkeyi ne hale getirdikleri de ortada. Biraz da gençlere yer açın...

Sapla samanı karıştırmayın...
Old 10-03-2007, 21:18   #12
avsoner

antalya barosu dergisi ile senin bu eylemini ölümsüzleştireceğim...TBB belki okur...belki sana kulak verirlerse siyasetteki ve yaşamdaki hanedanlık biter...
Old 10-03-2007, 23:21   #13
nfb

Alıntı:
Avukat arkadaş giderlerini karşılayamadı ise bu durumun açlık grevi ile ne ilgisi var? Ülkede evine ekmek götüremeyen nice insan var, o zaman herkez açlık grevine girsin devlet bize baksın diye. 15 yıllık avukat nasıl giderlerini karşılayamaz demekki müvekkil bulamıyor, bunda devletin suçu ne?

Alıntı:
Açlık grevine detek veren arkadaşlar sanırım ne yaptıklarının farkında değil, arkadaşın açlık grevi yüzünden ruhsal veya bütünsel beden sağlığı zarar gördüğünde veya öldüğünde kendilerini nasıl hissedecekler?
Madem bu kadar duyarlı arkadaş var maddi sıkıntı içinde olan sn Bulut için yardım kampanyası falan düzenlesinler, ben savcı olarak üzerime düşeni yapmayı taahüt ediyorum.

Diğer taraftan başka bir arkadaş ülkede gereğinden fazla hukuk fakültesi ve mezunu var demiş, bu durumda tamamen Barolar Birliğininın hatası olduğu kanaatindeyim kendilerine Eczacılar Birliğini örnek alabilirler ve yeni hukuk fakültesi açılmasını ve haddinden fazla öğrenci alınmasını engelleyebilirler. Vekalet ücretlerinin ödenmesine ileşkin yönetmeliğe gecikmeksizin tepki verirken böyle bir hususta kendilerinden hiç ses çıkmaması düşündürücüdür.

Bir adliye mensubunun konu hakkındaki şecaatleridir, arz ederim.

Maalesef bakış açısı hızla böyle şekilleniyor.
Old 10-03-2007, 23:34   #14
Jeanne D'arc

Önerilen o yardım kampanyasını; YARSAV tarafından, emekli olacak bir kısım adliye mensubunun emekli ikramiyelerinin, yapılan kanun değişikliği nedeniyle azalacağı gerekçesiyle; hakkaniyetten uzak bir tutumla, hakimlik sınavının iptali için dava açıldığında; o bir kısım adliye memurlarının emekli ikramiyelerini tamamlamak için yapsalardı. Hem binlerce kişi sınav mağduru olmaz ve hukuki istikrar ve güven ile kamu düzeni sarsılmazdı. Daha şık dururdu!?!

Kimse kendilerine el açmadı. Bu haddini aşan beyanatı kınıyorum.

Saygılarımla.
Old 10-03-2007, 23:45   #15
Av.G.K.

O adliye mensupları avukatlara karşı kıskançlık hissi besleyerek harcayacakları zamanının bir kısmını,adliye kalemlerindeki ve icra dairelerindeki hukusuzlukları bir nebze çözmek çözmek için çalışsalar daha hayırlı olur diye düşünüyorum.Korkuyorum,Uğur Dündar kameralarını adliyelere gizli olarak soksa ortaya neler çıkacak neler...
Old 11-03-2007, 17:49   #16
moré

Bu gerçekten çok acı bir haber. 15 yıllık bir meslek hayatı bir avukat için kat edilmesi zor bir süreç. Bu kadar zaman sonra bu derecede çaresiz kalmak büyük bir haksızlık değil mi? Acaba çok değerli birliğimiz bu konuda ne gibi yapıcı yollara başvuracak?
Old 12-03-2007, 01:10   #17
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bir de şunu düşünmek gerek: Böyle bir grev meslek vakarına yakışır mı, bağdaşır mı?

Avukatlara nasihatler adlı çok eski bir kitap vardı. Avukat, bürosunun kirasını, elektrik giderini ödeyemiyor dahi olsa, bunu müvekkiline ihsas etmeyecek. Değil basında afişe etmek!

Hak arayışı böyle olmaz. Mesleğe yarar değil, zarar getirecek bir eylem. Baro disiplin cezası dahi uygulayabilir kanımca.

Bu noktaya gelmek kötü, ancak çaresi bu olamaz. Eski topraklarda bu inanış daha köklüydü, acından ölsen belli etmeyeceksin, bir kuru ekmek de yesen, ben açım demeyeceksin.

Meslektaşımızın davranışına kendi adıma üzüldüm.

Saygılarımla.
Old 12-03-2007, 01:18   #18
Av.Ergün Vardar

Varsayılan Mesleki saygınlık

Meslektaşın bu eyleminin muhakkak ki bir de tezahürü olacaktır.Mesleğin saygınlığının olduğu bir gerçektir.Bu eylem bizim korumak istediğimiz mesleki saygınlığımızı kamuoyu gözünde olumsuz etkileyecek bir davranıştır.
Old 12-03-2007, 14:15   #19
Av. Canan

Avukat Aysel Bulut'un eylemini destekliyorum. Ancak bu konunun medyada yeterince dikkat çekmemesi hatta TBB'nin bile görmezden gelmesi de düşündürücüdür.
Old 12-03-2007, 14:39   #20
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda Demirel
...Bir de şunu düşünmek gerek: Böyle bir grev meslek vakarına yakışır mı, bağdaşır mı? ... Hak arayışı böyle olmaz. Mesleğe yarar değil, zarar getirecek bir eylem. Baro disiplin cezası dahi uygulayabilir kanımca...

Sayın Şehper,

Açıkçası bu haberi okuyunca, benim de ilk aklıma gelen şeylerdi bunlar. O ana kadar görüş belirten katılımcılar, yazılarını "destekliyorum" ya da "desteklemiyorum" noktasında şekillendirmişlerdi. Bireysel olarak desteklememizin ya da karşı çıkmamızın ötesinde daha vahim bir durum var gibi geldi bana. Ben "desteklemek" ya da "karşı çıkmaktan" öte "üzüldüm". Üzüntüm, meslektaşımızın tavrına yönelik fikir beyanında bulunmamı engelliyor.

Saygılarımla.
Old 12-03-2007, 15:05   #21
hayyam

Mesleğin onurunu düşünen meslektaşalrın dikkatine. Mesleğe zarar getiren ve getirecek olan onca şey varken bu da arada kaynar. Ama bunun kötü tarafı bir insan hayatı söz konusu. insan hayatının söz konusu olduğu bir eylemde meslek onurundan çok meslektaşı düşünmek gerekir kanımca.
Old 12-03-2007, 17:35   #22
advocate17

bir bakın etrafınıza meslek saygınlıgımı kalmış.nerde yaşıyorsunuz.avukat enflasyonu var.yakında arzuhalcilerle aynı konuma gelecegiz.barolar birliginin veremediği tepkiyi bu arkadaşımız vermiş.desteklemek lazım.ben malatya barosundan tlf onunu bulup deteklerimi ilettim.moral buldu..destekleyenlerde aynı şekilde iletebilirler
Old 13-03-2007, 00:41   #23
gursan

Bileşik kaplar modeli deneyini hatırlarsınız değil mi?
Hani ortaokul fen dersinde yaptığımız deney. Birbirine bağlı tüplerin içine su doldurduğumuzda tüplerin her birindeki su seviyesi aynı olurdu ya... Avukatların yaşadığı ekonomik ve sosyal sorunlar diğer mesleklerin yaşadığı sorunlardan çok farklı değil aslında. Öğretmen olduğunuzu düşünün.15 yıllık öğretmen ne kadar maaş alıyordur, kirasını nasıl ödüyordur? Hakim,savcı, öğretim üyesi olsanız giderlerinizi nasıl karşılardınız? Eğitim sisteminin kötü olduğu bir ülkede hukuk sistemi iyi olabilir mi? Hastaneleri kötü olan bir ülkenin adliyeleri mükemmel olabilir mi?
Açlık grevi sorunu çözer mi? Keşke sorunların çözümü bu kadar basit olsaydı...
Sorun, açlık grevi kararı alan avukatı destekleyip desteklememek değil. (Disiplin cezası gerektiren bir eylem biçimi de değildir ayrıca)
Açlık grevi bir eylem biçimi olarak sorunludur Hele hedefi net olarak tarif edilmemişse...
Bireysel bir çıkış da olsa girişilen eylem biçimi amaçla örtüşmelidir.
Çözüme katkısı olmayacağı, sonuca gitmeyeceği baştan belli olan bir eylem olarak görüyorum.
Saygılarımla.
Old 20-03-2007, 12:14   #24
uye8490

Açlık grevinin çözüm olmayacağını değerli meslektaşımız Behiç Aşçı'nın eyleminde de durmadan yineleyenler oldu.293 gün boyunca hem de.Çözüm olup olmaması değil sorun bence.Sorunların karşısına, onuruyla ve üzerinde tartışmasız tasarruf hakkı olduğu tek kavram olan sağlığıyla dikilmekten daha doğal, daha insanca olan bir eylem şekli var mı?Tasvip eder veya etmeyiz.Bu onurlu eylemi eleştirmek bence bizzat böyle bir yolu tercih edenin hakkıdır.
Old 21-03-2007, 09:31   #25
son yolcu

bence avukat kardeşimiz daha akıllıca bir grev yapaydı daha çok ses getirirdi, ülkem insanının yarısından çoğunun aldığı maaş açlık sınırı altındayken ve ötesinde açken,açlık grevi yapmak çok ses getirmez sanırım..ülkem insanının aç kalmasına alışık bu siyasetçiler...Başka çözümler bulalım
Old 21-03-2007, 14:16   #26
Av. Canan

Açlık grevindeki meslektaşımızın son durumu nedir acaba bir bilginiz var mı? Ben telefon ettiğimde açılk grevine devam ettiğini ve Malatya Barosunun hakkında disiplin soruşması yaptığını belirtmişti. Gerçekten üzüldüm bu duruma....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi