Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

twitter üzerinden hakaret

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-06-2014, 10:12   #1
e.kara

Varsayılan twitter üzerinden hakaret

müvekkilim twitter hesabı üzerinden hakaret ettiği gerekçesi yle yargılanmaktadır.fakat bu hesap ona ait değildir.gerçek twitter hesabı sahibi; hakaret ettikten sonra müvekkilimin mail adresini benim diyerek mesaj yoluyla göndermiştir.daha sonra hakaret edilen kişi bu mail adresine dayanarak suç duyurusunda bulunmuştur ve dava açılmıştır.savcı da mail adresini gerekçe göstermiştir.dava şuan devam etmekte twitter hesabı bize ait değil dedik ama hakim ikna olacak gibi değil.konu hakkında bilgi sahibi olan meslektaşlarımın görüşlerini bekliyorum.
Old 04-06-2014, 10:26   #2
Admin

Hakimin ikna olup olmamasının önemi olmadığını düşünüyorum. Konu teknik bir konu ve hakim netice itibariyle teknik bilirkişiye gitmek durumunda. Gitme eğiliminde değilse, gitmesi için talepde bulununuz ama bence zaten her halükarda gidecektir.

Teknik bilirkişi de zaten konuyu açıklığa kavuşturacak: Olayda IP adresi tesbiti twitter mesajının sahibi üzerinden yapılmalıdır, mail adresinin sahibi üzerinden değil.

Ancak olayda mesajınızda belirtilmeyen başka özel durumlar varsa bilemiyorum. Örneğin IP adresi mail adresi sahibinin bir mesajı üzerinden tesbit edilmiştir ve o mesajda da twitter mesajının içeriğinin devamı niteliğinde unsurlar vardır vs.
Old 04-06-2014, 10:42   #3
e.kara

hakim teknik bilirkişi talebimizi kabul etmedi.tahminim 2 celsede karar verecek.olayda mail adresinin ıp numarası müvekkile ait fakat twitter hesabı başkası adına.mağdur olan kişi twitter üzerinden hakaret edenle iletişime geçiyor o kişide bu benim mail adresim diyerek müvekkilimin adresini veriyor.
Old 04-06-2014, 11:02   #4
Admin

Hakimin teknik bilirkişi talebini reddetmesini anlamlandırmakta güçlük çekiyorum. Konu teknik bir konu ve teknik bilirkişinin görüş bildirmesi gerek. Belki savcılık aşamasında böyle bir rapor alındığı için reddediyor olabilir, o kısmını bilemiyorum ama hiç teknik rapor ortada yokken karar verilmesini hatalı bulurum.

Failin bir kişinin adını/mail adresini vermesi o kişi için mahkumiyet kararı kurulması için tek başına nasıl yeterli görülebilir, mail adresi olarak hakimin adresini de verebilirdi.
Old 04-06-2014, 11:17   #5
e.kara

Kesinlikle size katılıyorum.mail adresi ile ilgili olarak aynı şeyi duruşma dışında bende söyledim.bu tür bir yargılamaya bende anlam veremiyorum.hatta mail adresi nasıl hukuki bir delil olarak kabul edilir anlaşılır gibi değil.
Teknik bilirkişi olayını da emniyet gerekli araştırmayı yapmıştır diye yorumladı.emniyetin yaptığı araştırmaya gerek bile yok zaten mail adresi bize ait doğal olarak ta ıp adresleri de bize ait olacaktır. Benim bildiğim twitter dan bilgi almadan yani bu kullanıcı hesabı kime ait diye sormadan nasıl karar verilebilir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi