Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiralanan aracın bozulması nedeniyle alacak davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2012, 15:44   #1
melaymer

Varsayılan Kiralanan aracın bozulması nedeniyle alacak davası

Müvekkil,arkadaşına ait otomobili kiralıyor.Araçla giderken 15 dakika sonra araç aniden duruyor.Birkaç kez kontağı çeviren müvekkil,çalışmayınca araç sahibini arıyor.Araç sahibi gelip aracını çekici ile götürüyor.

Araç sahibi,müvekkile sözlü-yazılı hiçbir ihbarda bulunmadan ve tesbit yaptırmadan,aracın motorunun yandığını ve özel bir serviste tamir ettirdiğini iddia ederek,aldığı faturayı ve özel servisten aldığı,”motor kullanım hatasından dolayı yanmıştır” şeklindeki yazılı belgeyi delil göstererak alacak davası açmıştır.

Müvekkilin kullanım hatası olduğuna ilşkin hiçbir delil yoktur. Aracın salt müvekkil uhtesinde bozulması,davanın kabulü için yeterli mi?

Mahkeme,son duruşmada,davacıya yemin teklif edebileceğini söyleyerek,dosyanın karar verilmek üzere incelemeye alınmasına karar vermiştir.

Bu konuda düşüncelerini paylaşabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 11-01-2012, 16:10   #2
Av. Ali YILMAZKARA

Normal mantık ve hayatın olağan akışına göre değerlendirilmesi gereken bir konu. 3. bir kişi olarak bakınca ve değerlendirince kimsenin kiraladığı aracı zorlamayacağı hor kullanmayacağını düşünüyorum ama ilginç bir durum Müvekkilinizi tenzih ederek dile getirmek isterim ki bu tür durumlar da söz konusu olabilir. Acemiliğinden kaynaklanmış da olabilir. bilmiyorum.
İnceleme gereksinimi olduğu ortada. Mesela uzman bilirkişi heyeti baş gösteren sorunun ne kadar sürelik kullanım ve hangi hallerde kullanımın neticesi olabileceğini belirtir ise bir yere varılabilir.
Keza daha önceki kiracıların tek başına yeterli olmayan hatalı kullanımı neticesinde yıpranan motor Müvekkilinizin elinde kalmış ve önceki kiracıların kurbanı olmuş olabilir.

Hakim davacıya yemin teklifini hatırlattığına göre davasını ispatlayamadığı sonucuna içsel olarak varıyorum. Elbette karine değildir
Old 11-01-2012, 16:21   #3
melaymer

Evet,ben de bilirkişiden bu arıza durumunun muhtemel nedenleri,süreci ve sonuçları konusunda rapor alınmasını talep etmiştim.Siz de,bilirkişinin,baş gösteren sorunun ne kadar sürelik kullanım ve hangi hallerde kullanımın neticesi olabileceğini belirtmesi durumunda bir sonuca varılabileceğini belirtmişsiniz.

İlginiz ve bilginizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim TaitaDragonfire kardeşim.
Old 11-01-2012, 16:36   #4
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan melaymer
dosyanın karar verilmek üzere incelemeye alınmasına karar vermiştir.

Alıntı:
Yazan melaymer
muhtemel nedenleri,süreci ve sonuçları konusunda rapor alınmasını talep etmiştim.

Hım zaten raporsuz aleyhinize karar verirse (yine de dosyayı incelemek lazım) temyiz incelemesinde Yargıtay "Eksik inceleme neticesinde hüküm" gerekçesi ile bozar kanaatindeyim. Teşekkürünüze Teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi