Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hamiline çek davaları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-04-2012, 08:41   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan hamiline çek davaları

merhabalar hamiline çeklerle ilgili derdest davaların durumu ne olacak?mahkeme direk düşme kararı verip savcılığa mı gönderiyor?yoksa yine yargılama yapıyor mu?
Old 27-04-2012, 14:53   #2
Avrasya

Sorunuz pek açık olmamış Yağmur Hanım.

Ama yeni çek yasası ve ilgili değişikliklerden sonra karşılıksız çeklerle ilgili cezalandırma koşulları oluşan çeklerden dolayı çek sahiplerine ceza uygulaması (çekten yasaklama) yapılıyor. Ancak sanıkların çoğu şirket olduğu için ve şirketler hakkında ceza uygulaması kaldırıldığı için beraat kararı veriliyor. (Şikayet dilekçesinde yetkilileri diye belirtmiş olsak da)

Duruşmaya gitmenize gerek yok yani.

Ayrıca açıkçası artık ben karşılıksız çek şikayeti yapmıyorum. Zira sanığin çekten yasaklanması ya da idari para cezasına mahkum edilmesinin bana bir faydası yok. Hiç olmazsa daha çok çek yazılsın da daha çok evrak gelsin.
Old 27-04-2012, 23:43   #3
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Hamiline çek yaprağı kullanmadan hamiline çek düzenleyenler hakkında kamu davası açılmış ise Mahkemeler düşme kararı vermiyor. Kanun gereğince 300TL ile 3000TL arasında idari para cezasına hükmediyorlar. İtiraz süresi içerisinde ödenirse bu cezanın 3/4'ü ödenebiliyor.
Sanırım sorunuzun cevabı buydu.
İyi çalışmalar.
Old 27-04-2012, 23:55   #4
efekankaptan

Bizim müvekkil hakkında da çek yaprağı kullanmadan hamiline çek düzenlemek suçundan açılan davada verilen hüküm kesinleşmesine rağmen, kanun değişikliğinden sonra mahkeme re'sen harekete geçmiş ve müvekkil hakkındaki hapis cezasını 300 TL idari para cezasına çevirmiş.
Old 29-04-2012, 01:14   #5
Av.Engin Yeşil

Bizim müvekkile ise ciranta olmsına rağmen hamiline çek düzenlemekten ceza gelmiş itiraz ettik ama cirantaya ceza verilip verilemeyeceğni bilen arkadaş var mı acaba?
Old 30-04-2012, 14:13   #6
av.yağmur deniz

davaya girdim.daha önce aynı müvekkil hakkında ,aynı suçtan 4 ayrı beraat kararı almamıza rağmen, yasa değişikliği nedeniyle bu sefer 300 TL idari ceza aldık
Önceki beraatlerimizde vekalete hükmedilmemesi nedeniyle ,vekalet yönünden temyiz ettiklerim vardı.Henüz yartaya gönderilmemiş her nasılsa.Hakim yasa değişikliği nedeniyle yargıtayı aradığını çek dosyalarının geri gönderildiğini bu nedenle yargıtaya göndermeyeceğini ancak üst mahkemeye itiraz etmemi önerdi. Şimdi bunlar da kesinleşmeme nedeniyle idari cezaya çevrilmesin
Old 30-04-2012, 15:57   #7
Avrasya

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
davaya girdim.daha önce aynı müvekkil hakkında ,aynı suçtan 4 ayrı beraat kararı almamıza rağmen, yasa değişikliği nedeniyle bu sefer 300 TL idari ceza aldık
Önceki beraatlerimizde vekalete hükmedilmemesi nedeniyle ,vekalet yönünden temyiz ettiklerim vardı.Henüz yartaya gönderilmemiş her nasılsa.Hakim yasa değişikliği nedeniyle yargıtayı aradığını çek dosyalarının geri gönderildiğini bu nedenle yargıtaya göndermeyeceğini ancak üst mahkemeye itiraz etmemi önerdi. Şimdi bunlar da kesinleşmeme nedeniyle idari cezaya çevrilmesin

Aleyhe bozma yasağını unutmayalım üstad.
Old 02-05-2012, 14:00   #8
av.yağmur deniz

henüz onaylanmasa da eski(beraatle sonuçlanan kesinleşmemiş) davalarıma kalemden baktım.ek karar verilmiş ve beraate ilaveten çek kullanmadan men kararı verilmiş.Bu durumda üst merciye itiraz etmem gerekli diye düşünüyorum.Aleyhe bozma yasağı yargıtayda yalnız.Benim dosya yargıtaya hiç gitmedi üstelik sadece vekalet yönünden temyiz ettim ,hakime kızarak..
Old 02-05-2012, 14:05   #9
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan Avrasya
Aleyhe bozma yasağını unutmayalım üstad.
Aleyhe bozma yasağı yargıtayda sözkonusu olabilir.Benim dosya yargıtaya hiç gitmedi ,,üstelik ben vekalet yönünden temyiz ettim hakime kızarak.
Bu arada kalemden eski dosyama(beraatle sonuçlanan) baktım.Henüz onaylanmasa da hakimce, ek karar verilmiş,beraate ilaveten çek kullanmaktan men kararı da var bu sefer.Bu karar yanlış diye düşünüyorum.Zira önce beraat kararı vermesine rağmen şimdi ek kararla bir de çek kullanmaktan men cezası veriyor.Dosyayı bunca zamandır yargıtaya da göndermemiş.Vekalete ilişkin yine hüküm yok sizce neye itiraz edeyim çek kullanmaktan men 'e kesinlikle etmeliyim.fakat vekalet yönünden ne yapmak lazım?
Old 02-05-2012, 14:34   #10
yılmazkan

Çek Kanunu 5 ve 7/9.fıkrasına göre düzenlemenin muhatabı çek hesabı sahibidir. Bu nedenle ciranta hakkında ceza verilmez.
Alıntı:
Yazan Av.Engin Yeşil
Bizim müvekkile ise ciranta olmsına rağmen hamiline çek düzenlemekten ceza gelmiş itiraz ettik ama cirantaya ceza verilip verilemeyeceğni bilen arkadaş var mı acaba?
Old 02-05-2012, 14:39   #11
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

5941 Sayılı kanunu m 7/9:
(9) Hamiline çek defteri yaprağını kullanmadan hamiline çek düzenleyen kişi, bu aykırılığı içeren her bir çekle ilgili olarak, (Değişik ibare : 6273 - 31.1.2012 / m.5) “Cumhuriyet savcısı tarafından üçyüz Türk Lirasından üçbin Türk Lirasına kadar idarî para” cezası ile cezalandırılır.

MADDE 5 - (1) (Değişik : 6273 - 31.1.2012 / m.3) Üzerinde yazılı bulunan düzenleme tarihine göre kanunî ibraz süresi içinde ibrazında, çekle ilgili olarak karşılıksızdır işlemi yapılması hâlinde, altı ay içinde hamilin talepte bulunması üzerine, çek hesabı sahibi gerçek veya tüzel kişi hakkında, çekin tahsil için bankaya ibraz edildiği veya çek hesabının açıldığı banka şubesinin bulunduğu yer ya da çek hesabı sahibinin yahut talepte bulunanın yerleşim yeri Cumhuriyet savcısı tarafından, her bir çekle ilgili olarak çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilir. Bu fıkra hükmüne göre çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı, karşılıksızdır işlemine tabi tutulan çekin düzenlenmesi suretiyle dolandırıcılık, belgede sahtecilik veya başka bir suçun işlenmesi hâlinde de verilir

Görüldüğü üzere hamiline çek yaprağı kullanılmaması halinde yalnızca idari para cezasına karar verilmesi öngörülmüş. Çek kullanmaktan men kararı da nereden çıktı..Öte yandan olduğunu varsaysak bile kanunda çek kullanmaktan men diye bir yaptırım da yok, çek düzenleme ve çek hesabı açmaktan men şeklinde yaptırım öngörülmüş. İkisi arasındaki fark -bana göre- ciro etmek de çeki kullanmaktır, ancak çeki keşide etmek çek düzenlemektir. Bu durumda ciro dahi edilemeyecektir ki kanunun amacı karşılıksız çek keşide etmeyi engellemektir.

Vekalet ücreti hususunda uygulamada ortak bir karara varabilmiş değiller. Kimisi 1.200TL, kimisi 600TL'ye hükmediyor, kimisi ise hiç hükmetmiyor.

Son olarak bu eylem artık kabahat olduğundan beraat kararı değil idari yaptırım uygulanmasına yer olmadığına karar verilmesi gerekiyor.

Kanunyoluna başvurmanız şart olmuş gibi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi