Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

bir kişinin kaç oy hakkı var sizce?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-03-2009, 23:02   #1
f.a

Varsayılan bir kişinin kaç oy hakkı var sizce?

bugün oy kullanmaya gittiğimde yaşlı bir teyzeye öncelik verdim.(zaten yaşlı ve bebeklilere öncelik veriliyordu belirtmek isterim)teyze diyorum ;ama bakmayın işte ağız alışkanlığı büyüklere teyze demek.teyzem yaklaşık 60-65 yaşlarında var ve imza yerine mühür bastığını da söylersem okuma yazmasının olmadığı anlaşılır galiba. işte bu teyzem eline bir kağıt tutuşturulmuş bir şekilde geldi oy kullanacağı bizim sınıfa oğlu tarafından oturtuldu. oğlu, teyzeyi bırakıp çıktı. teyze şaşkın etrafına bakıyor tabi. elindeki kağıt muhtar seçimi ile ilgiliydi belli ki ve nereye koyacağını bilemez halde ve çocuk gibi de telaşlı bilgisiz hali vardı. "teze o kağıdı en son verilen zarfa koyacaksın tamam mı?" diye tembihlemeden alıkoyamadım kendimi. sonra sandık görevlileri anladı ki teyze tek başına oy kullanamayacak çağırdılar oğlunu, "beraber kullanın" dediler. teyzem ne elindeki kağıdın anlamının farkındaydı ne de önüne gelen oy pusulalarının.evet oy kullanıyordu ama kime ve nasıl o da bilmiyordu anlaşılan. öylece dikildi oy kullanılan kapalı sıraların ardında. oğlu aldı pusulaları,mührü gitti geldi birinci sandığa;ssonra ikinci ve üçüncü... sonra da "bitti teyzem hayırlı olsun" dediler. şimdi bu oyu kim kullandı?hangi bilinçle oy kullanıldı? bir kişinin 2 oy hakkı var mıdır acaba?bilmiyorum herkese ne kadar ilginç gelir ama teyzemin oradaki o anlamaz tavrı ve çocuksu heyecanı beni etkiledi. oyunun kendisinin belirleyememiş olması ve onun yerine bu kararı başkasının vermesi gerçekten etkileyiciydi.
Old 30-03-2009, 11:08   #2
Nur Deniz

Bu durumda olan o kadar çok insan var ki, ne yazık ki yapılabilecek çok şey de yok..

Yok işte..
Old 30-03-2009, 13:08   #3
ISIL YILMAZ

KANUN NO: 298
SEÇİMLERİN TEMEL HÜKÜMLERİ VE SEÇMEN KÜTÜKLERİ HAKKINDA KANUN
.....

SEÇİM ESASLARI
MADDE 2 - Seçimler, serbest, eşit, tek dereceli genel oy esaslarına göre yapılır. Seçmen oyunu kendisi kullanır.
Oy gizli verilir.
Oyların sayımı, dökümü ve tutanaklara bağlanmaı açık olarak yapılır.
....
Her seçmenin tek oy hakkı ve yetkisi olduğu kuşkusuzdur. Kanımca, okuma yazma bilmeyen kişiye 298 sayılı yasa madde 91 göz önüne alınarak sandık başkanının gerekli açıklamayı yapması ve oy verme yerine yalnız girmesini sağlaması gerekirdi.

OY VERMEDEN ÖNCEKİ İŞLER
MADDE 91 - (Değişik: 2234 - 17.5.1979) Sandık kurulu önüne alınan kimse, kimlik belgesini başkasına verir ve kimliğini ispat eder.
Başkan, seçmenin adını seçmen listesinde bulur ve masa üzerinde duran birleşik oy pusulusından bir tane vererek, sandık yerinde birden fazla oy verme yeri varsa hangi kapalı oy verme yerine gireceğini söyler ve birleşik oy pusulasını veya seçimin gereğine göre zarfları usulüne göre katlayıp yapıştırdıktan sonra çıkmasını anlatır.
Birleşik oy pusulasını veya zarfı alan seçmen doğruca kapalı oy verme yerine gider ve oyunu kullanmadan başka yere gidemez.
Kapalı oy verme yerine girmeyen veya birleşik oy puslasını alıp oy vermeyen seçmenden birleşik oy puslası geri alınır.

Ancak başkan, okuma yazma bilmemeyi 93/2 ışında yorumlamış gibi görünüyor ki, doğru bir yorum olmadığını düşünüyorum.

BİRLEŞİK OY PUSULASININ ATILMASI VE İŞARETLEME
MADDE 93 - (Değişik: 234 - 17.5.1979) Kapalı oy verme yerinde birleşik oy pusulasını katlayıp yapıştırdıktan sonra, seçmen burasını terkeder ve birleşik oy puslasını sandığa bizzat atar.
Körler, felçliler veya bu gibi bedeni sakatlıkları açıkca belli olanlar, bu seçim çevresi seçmeni olan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilirler. Bir seçmen birden fazla malule refakat edemez.
(Değişik 3. fıkra: 5749 - 13.3.2008 / m.9) Kurul başkanı, oyunu kullanan seçmene kimlik kartını verirken seçmen listesindeki adı karşısına imzasını attırır. İmza atamayanların sol elinin başparmağının izinin alınmasıyla yetinilir. Bu parmağı olmayan seçmenin hangi parmağını bastığı yazılır.

Saygılar.
Old 30-03-2009, 13:41   #4
Nur Deniz

Beni de 2. zarfta uyardılar, açılması zor olduğundan zarfı kapatmayın dediler.

Halbuki, oy vermek, tek bir söz hakkını kullanmak zarf açmaktan çok daha zor benim için..
Old 30-03-2009, 13:51   #5
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Beni de 2. zarfta uyardılar, açılması zor olduğundan zarfı kapatmayın dediler.

Bence bu uyarıyı yapan görevliyi derhal şikayet edin.
Old 30-03-2009, 13:57   #6
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Bence bu uyarıyı yapan görevliyi derhal şikayet edin.

Seçimden önce zorunlu geçici görev çıktı, seçimden önce Devlet Kurumunda görev yaparken alenen 657 lisin ilden ile gidersin denildi, oy kullanırken de özellikle zarf konusunda 2 kez uyarıldım. Ve ilginçtir ki, 2 aday arasındaki fark sadece 129.

Herkesin bildiği , tanık olduğu kabullendiği ve itiraz etmediği bir durumda gerçekten şikayetçi olmamı önerir misiniz?
Old 30-03-2009, 14:03   #7
Adli Tip

Alıntı:
Yazan f.a
bugün oy kullanmaya gittiğimde yaşlı bir teyzeye öncelik verdim....

Dün televizyonda da seçme hakkını kullanandıran bir teyze vardı. Büyük oğlu da, seçilme hakkını kullananlardan...

Teyze diğer oğluyla birlikte oy kullanacakken, sandık görevlisi bu vatandaşı uyardı. Uyarılan ama oralı olmayan bu vatandaş da, "nerde yazıyor yasak diye" sordu. Maalesef sandık görevlileri sustular ...
Old 30-03-2009, 14:08   #8
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Maalesef sandık görevlileri sustular ...

Belki bu şekilde sormam uygun değil ama bir sorum var.

Oylar sayılırken birden fazla ya da çoğunlukta ağzı açık oylar varsa bu sayım doğru mudur değil midir?

Ve eğer benim yaşadığım durumu ağzı açık sayımlarla, gözetmenlerle de ispat edebilirsem bir sonuca ulaşabilir miyim?
Old 30-03-2009, 14:25   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Belki bu şekilde sormam uygun değil ama bir sorum var.

Oylar sayılırken birden fazla ya da çoğunlukta ağzı açık oylar varsa bu sayım doğru mudur değil midir?

Ve eğer benim yaşadığım durumu ağzı açık sayımlarla, gözetmenlerle de ispat edebilirsem bir sonuca ulaşabilir miyim?

Bence seçim iptali için yeterli bir sebep değildir. Zarf kapalıysa yine aynı görevli açıp, oyu saymaktadır(görmektedir).

Alıntı:
BİRLEŞİK OY PUSULASININ ATILMASI VE İŞARETLEME
MADDE 93 - (Değişik: 234 - 17.5.1979) Kapalı oy verme yerinde birleşik oy pusulasını katlayıp yapıştırdıktan sonra, seçmen burasını terkeder ve birleşik oy puslasını sandığa bizzat atar.

Her ne kadar yasa, "yapıştırmaktan" söz etmişse de, aksine davranış halinde bir ceza öngörmemiştir. Bu arada yasanın diline dikkat çekerim."birleşik oy pusulasını katlayıp yapıştırdıktan" denilmiş, zarftan sözedilmemiş.

Seçmen sandığa atmadan önce, açık zarftan görünecek şekilde, oyunu diğer seçmenlere gösterirse propaganda yasağına aykırı hareket etmiş olur. Başka bir suç işlenmiş olmaz, şeklinde düşünüyorum.
Old 30-03-2009, 14:26   #10
Atahun

Ben zarfların ağzını kapatmadım ki. Kapatılması gerekiyor mu?

Ben de, seri davrandım ve bu yüzden bana teşekkür ediyorlar diye seviniyordum.
Old 30-03-2009, 14:31   #11
Nur Deniz

Bu durumda , bir dahaki seçime..

Teşekkür ederim Suat Bey..
Old 30-03-2009, 15:01   #12
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Yazan Atahun
Ben zarfların ağzını kapatmadım ki. Kapatılması gerekiyor mu?

Ben de, seri davrandım ve bu yüzden bana teşekkür ediyorlar diye seviniyordum.

Evet, kapatılması gerekiyor. Kapatmayana 157.312 TL para cezası var. Buradan kendinizi ihbar etmiş oldunuz.

Sn.YSK yetkilisi, bu şahsın gerçek adını ve adresini biliyorum. Bana ulaşmak isterseniz numaram: beşbeşbeşüçyedidokuz.
Old 30-03-2009, 15:04   #13
Atahun

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Evet, kapatılması gerekiyor. Kapatmayana 157.312 TL para cezası var. Buradan kendinizi ihbar etmiş oldunuz.

Sn.YSK yetkilisi, bu şahsın gerçek adını ve adresini biliyorum. Bana ulaşmak isterseniz numaram: beşbeşbeşüçyedidokuz.

Ama ben şaka yapmıştım.

Keşke benim oyumu iptal etseler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi