Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ramazan davulcusu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-07-2013, 12:00   #1
kanune

Varsayılan ramazan davulcusu

merhaba,
burda yaşayan bilir. her sene uşak ta ramazan davulcusu terörü yaşanıyor. ramazan davulcuları bahşiş toplamak için çoğu kez apartmanın içine dahi girerek -zilleri çaldırıp otomatı açıtrarak- davul çalıyorlar. hasta- çocuk dinlemeden. bu sene de, -yasaklanacak denildiği halde- belediye bu uygulamadan vazgeçmedi.
sorum şu; davulcu yine apartmanın içine girecek olursa polis çağırtıp tutanakla savcılığa şikayet etmeyi düşünüyorum. bunun hukuki yaptırımı olmalı. bir tek belediye izni; kişilerin tck anlamında hak ve özgürlüklerini kısıtlamamalı.
sizce bu şekilde hareket edersem davulcunun rahatsız etmekten ve gürültü yapmaktan cezalandırılmasını sağlayabilir miyim ?
Old 09-07-2013, 12:58   #2
avmurat

1-Davulcu Belediye'den izinli ise:
Davulcunun, izin verilmesine dair karardaki iznin kapsamına uyup uymadığına bakılmalı,
a-Kapsama uygun hareket etmiyorsa yetkisini aşmış demektir ve şikayet edebilirsiniz.
b-Kapsama uygun hareket ediyorsa ve bu kapsam sizi rahatsız ediyorsa idare mahkemesinde yürütmeyi durdurma istemli bir dava açmalısınız.

2-Davulcu Belediye'den izinli değilse yine 1-a ile aynı şekilde şikayet edebilirsiniz.Şikayet mercii Belediye olmalı diye düşünüyorum.Tabi ki duruma göre suç teşkil ediyorsa polis de olabilir.

3-Ya da memleketime özgü bir durum diyerek hiç birisini yapmayabilirsiniz.
Ben 3.şıkkı tercih ediyorum.
Old 09-07-2013, 13:17   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.evrim
merhaba,
burda yaşayan bilir. her sene uşak ta ramazan davulcusu terörü yaşanıyor. ramazan davulcuları bahşiş toplamak için çoğu kez apartmanın içine dahi girerek -zilleri çaldırıp otomatı açıtrarak- davul çalıyorlar. hasta- çocuk dinlemeden. bu sene de, -yasaklanacak denildiği halde- belediye bu uygulamadan vazgeçmedi.
sorum şu; davulcu yine apartmanın içine girecek olursa polis çağırtıp tutanakla savcılığa şikayet etmeyi düşünüyorum. bunun hukuki yaptırımı olmalı. bir tek belediye izni; kişilerin tck anlamında hak ve özgürlüklerini kısıtlamamalı.
sizce bu şekilde hareket edersem davulcunun rahatsız etmekten ve gürültü yapmaktan cezalandırılmasını sağlayabilir miyim ?

Belediyece verilen izin, bahşiş toplamak için zillere basmayı, apartmanların içinde davul çalmayı vb. mazur gösteremez. Bu tür fiiller Kabahatler Kanunu'nun 36. maddesi kapsamındadır. Eğer bu fiil kasten ve ısrarla yapılıyor ise bu kez TCK.nun 123. maddesindeki "kişilerin huzur ve sükununu bozma" suçu oluşacaktır.
Old 09-07-2013, 13:20   #4
Av.Hayel Özenç

Varsayılan Ramazan davulcusu-gürültü

Sn.av.evrim

Tüm cevaplarla birlikte, TCK 183.maddeyi de düşünebiliriz.

Gürültüye neden olma
Madde 183- (1) İlgili kanunlarla belirlenen yükümlülüklere aykırı olarak, başka bir kimsenin sağlığının zarar
görmesine elverişli bir şekilde gürültüye neden olan kişi, iki aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
Old 09-07-2013, 13:24   #5
kanune

cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim. bana kalsa örgütten yargılarım. ne de olsa birden çok kişi tarafından...
şaka tabii de umarım bu sene de aynı rezillikleri yaşatmazlar bize.
Old 09-07-2013, 19:30   #6
detay82

Alıntı:
Yazan av.evrim
cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim. bana kalsa örgütten yargılarım. ne de olsa birden çok kişi tarafından...
şaka tabii de umarım bu sene de aynı rezillikleri yaşatmazlar bize.

Dikkat edin de siz örgütten yargilanmayasiniz. Ülkemiz malum...
Adinizi sonra, davulcularimiza saldirdilar diye anabilirler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi