Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Epİlasyon İstİsna Akdİ mİ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-11-2010, 17:29   #1
av.murat kılıç

Varsayılan Epİlasyon İstİsna Akdİ mİ?

MERHABA

Bir Tüketici Tüketici hakem heyetine dava açarak peşin ödemiş olduğu epilasyon ücretinin iadesini (hizmetten yararlandırmadıkları gerekçesi ile) talep ediyor.

Sözleşmede de %85 tüylerin döküleceği garantisi (madde olarak) da var.

Epilasyon yapan işletmenin avukatları ise bunun istisna akti olduğunu savunarak tüketici hakem heyetinin görevi alanına girmediğini savunuyorlar.

Sorum şu:

İstisna aktine girermi girmezmi? Konu ile ilgili yargıtay kararı varmıdır?
Cevap vereceklere teşekkür ederim.
Old 22-11-2010, 18:21   #2
Boborkun

Sayın Avukat Murat Kılıç
Eser BK.m.58’de anılan sadece imal olunan şey kavramını son derece aşmaktadır.istisna akdi arz bağlı taşınmaz eşyaları da kapsadığı gibi , arza bağlı olmayan taşınır şeyleri ve emek ürünü olup maddi bir varlığı bulunmayan sonuçları da kapsamaktadır.
Bir şeyin vücuda getirilmesi , mevcut bir şeye parça ilave etmek ya da onu tamir etmek , şeklini değiştirmek ya da temizlemek imal kavramına girmektedir. Burada önemli olan verilen emek sonucunda ortaya çıkan şeyin az ya da çok kendine özgü bir şekli olmasının işlenen maddeye göre az ya da çok değer taşıması değil tarafların niyetlerine ve işlerde yaygın olan inanışlara göre eskisinden farklı bir hukuki varlık ortaya çıkmasıdır.
Benim düşünceme göre epilasyon hizmeti istisna akdi kapsamına girmektedir.Konuya ilişkin şuan için yargıtay kararı bulamadım.Saygılar
Old 23-11-2010, 13:25   #3
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
MERHABA

Bir Tüketici Tüketici hakem heyetine dava açarak peşin ödemiş olduğu epilasyon ücretinin iadesini (hizmetten yararlandırmadıkları gerekçesi ile) talep ediyor.

Sözleşmede %85 tüylerin döküleceği garantisi (madde olarak) da var.

Epilasyon yapan işletmenin avukatları ise bunun istisna akti olduğunu savunarak tüketici hakem heyetinin görevi alanına girmediğini savunuyorlar.

Sorum şu:

İstisna aktine girer mi girmez mi? Konu ile ilgili yargıtay kararı var mıdır?
Cevap vereceklere teşekkür ederim.

Sayın av.murat kılıç,

İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=55437

Saygılar...
Old 24-11-2010, 16:16   #4
PINAR000

Sayın Kılıç,

Konuyu netleştirebilmek adına Yargıtay kararlarına baktım ancak bu konuda verilmiş specifik bir karara rastlayamadım.

Ancak kişisel yorumum bu durumun satım akdi kapsamında değerlendirilerek TKHK' ya dahil edilebileceği yönünde. Bildiğim kadarıyla estetik müdahaleler istisna akdi kapsamında değerlendiriliyor ancak epilasyon hizmetinin estetik bir operasyon sayılamacağını sanıyorum. Epilasyon hizmeti bir nevi sonuç garantili hizmet satımı olabilir. Affınıza sığınarak düşünülebilecek şöylesi bir örnekle tam olarak ifade edebileceğimi sanırım. ( Örnek oldukça kötü farkındayım ancak konuyu okuduğum anda aklıma ilk gelen örnek bu olduğu için paylaşıyorum Bahçenizdeki kötü otların, kurumuş yaprakların vs.nin toplanması için anlaştığınız biri ile aranızda olan sözleşmel ilişki nasıl ki satım akdi içerisinde değerlendirilebilecekse, taahhüt edilen sonuç açısından bu durumla benzer olduğundan epilasyon hizmetinin de satım olabileceği kanısındayım. Ancak bahsettiğim gibi cevabımın yasal bir zemini olmadığı gibi bir kararla da destekleyemiyorum ne yazık ki sadece yorum.

İyi Çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04407191 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.