Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bally Suç Mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2013, 03:46   #1
sclnergiz

Varsayılan Bally Suç Mu?

Anayasa Mahkemesi'nin 29/12/2011 tarihli 2010/104 E. ve 2011/180 K. Sayılı kararında ', mahkememizce yapılan yargılama ve alınan 17/05/2010 tarihli Adli Tıp Kurumu 5. İhtisas Kurulu raporunun sonuç kısmında anılan maddenin uyarıcı ve uyuşturucu nitelikte olduğu, suiistimalinin yaygın olduğu, üretim ve ithalatının yaygın olduğu, üretim ve izninin resmi izinlere tabi olduğu, illegal kullanımı halinde TCK. 188/6. madde kapsamında değerlendirileceği rapor edilmiş ve ayrıca balley kullanımının tedavisine ilişkin bunun mümkün bulunup bulunmadığına ilişkin Tokat Adli Tıp Şube Müdürlüğünden görüş sorulmuş ve anılan Şube Müdürlüğünün 27/09/2010 tarihli yazısında uyuşturucu madde bağımlılarıyla ilgili ülke genelinde AMATEM Birimlerinin görevli olduğu, tedavi süresinin etkisinin tedavi programına ve kişinin buna uyup devam edip etmemesine bağlı olduğu bildirilmiştir.' ifadesi yer almaktadır.

Yargıtay 10. Ceza Dairesi'nin 06/11/2000 tarihli 2000/16471 E. VE 2000/24707 K. Sayılı kararında 'Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesinin 11.11. 1999 tarihli raporunda, sanığın bulundurup kokladığı isimli yapıştırıcı maddenin toluol,hekzan ve heptan içerdiği, uyutucu- uyuşturucu maddeleri içermediği; 5. İhtisas Kurulunun 29 Kasım 1999 tarihli raporunda ise, toluol= toluenin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından uçucu solvent tipi bağımlılık oluşturan maddelerden olduğunun kabul edildiği ve ülkemizin de taraf olduğu Uyuşturucu ve Psikotrop Maddelerin Kaçakçılığına karşı 1988 Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin 2 numaralı tablosunda yer aldığı belirtilmiştir. ' ifadesi yer almaktadır.

Sayın Meslektaşlarım, ballynin suç oluşturup oluşturmadığı hususunda tereddüte düştüm. Bu konudaki bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Old 11-01-2013, 14:52   #2
De jure

Anayasa Mahkemesi 2010/104 E.2011/80 sayılı kararında, uyarıcı maddenin her ne kadar resmi izne tabi olsada illegal kullanımı halinde, benzer maddelerin kullanımında uygulanacak kanun hükümlerinin aynen uygulanması gerektiğini anlıyoruz.TCK 188/6 kapsamında suç teşkil etmektedir.Nihayetinde maddede bulunan TOLUOL Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlığı tehdit ettiğini ve buna müstenid ülkemizinde taraf olduğu Birleşmiş Milletler Sözleşmesinde de yer aldığı için her halde suç sayılmalıdır.
Old 11-01-2013, 22:00   #3
sclnergiz

Alıntı:
Yazan De jure
Anayasa Mahkemesi 2010/104 E.2011/80 sayılı kararında, uyarıcı maddenin her ne kadar resmi izne tabi olsada illegal kullanımı halinde, benzer maddelerin kullanımında uygulanacak kanun hükümlerinin aynen uygulanması gerektiğini anlıyoruz.TCK 188/6 kapsamında suç teşkil etmektedir.Nihayetinde maddede bulunan TOLUOL Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlığı tehdit ettiğini ve buna müstenid ülkemizinde taraf olduğu Birleşmiş Milletler Sözleşmesinde de yer aldığı için her halde suç sayılmalıdır.

Ben de suç olabileceğini düşünüyorum. Ancak uygulamada balley kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu hiç görmedim. Bu konuda meslektaşlarımın görüşlerine başvurdum. Ancak çogu meslektasım suç olmadığı kanaatinde. Bu konuda başka kararlara rastladığınız zaman, benimle bu kararları paylaşırsanız çok sevinirim.
Old 12-01-2013, 15:15   #4
De jure

Alıntı:
Yazan sclnergiz
Ben de suç olabileceğini düşünüyorum. Ancak uygulamada balley kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu hiç görmedim. Bu konuda meslektaşlarımın görüşlerine başvurdum. Ancak çogu meslektasım suç olmadığı kanaatinde. Bu konuda başka kararlara rastladığınız zaman, benimle bu kararları paylaşırsanız çok sevinirim.

Değerli Meslektaşım;
Benzer bir vakada müdafi olarak bulundum.Şöyle izah edeyim.,Resmi olarak bu maddenin satışını yapan bir iş yerinden bir çocuk az miktarda satın alıyor ve kolluk kuvvetlerince kullanırken yakalanıyor.Hazırlık evresinde bu konu suç olarak isnad edildi ve soruşturma akabinde mahkemeye intikal etmişti.Bilgilerinize iyi çalışmalar .
Old 13-01-2013, 02:05   #5
garani

bence suç oluşturmaz.eğer bally suç dersek onu satanı da ticaretten yargılamamız gerekecek.bally'nin resmi olarak üretilmesi hususunun da engellenmesi gerekmektedir.bally kaçak üretilmiyor ki suç vasfı haiz olsun.ben konuda karşı fikirdeyim.
Old 13-01-2013, 23:18   #6
egemen48

şu an kırtasiyelerin 18 yaşından küçüklere uhu satması dahi yasak iken,bana göre bali ilgili suçu oluşturacaktır.
Old 13-01-2013, 23:30   #7
sclnergiz

Değerli Meslektaşlarım;

Uyuşturucu ve Psikotrop Maddelerin Kaçakçılığına karşı 1988 Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin 1 VE 2 numaralı tablolarında toluolun yer aldığını görmedim. Ayrıca uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle ilgili bazı tezler okudum. Ancak ne yazık ki toluol ile ilgili bir bilgi yer almıyordu. Bu konuda meslektaşlarımdan da farklı farklı yanıtlar aldım. Açık bir kanun maddesi bulamadığım gibi bu konuda Yargıtay Kararı da bulamadım. Garani'nin bahsettiği gibi eğer uyuşturucu ve uyarıcı madde olsaydı satışının serbest olmaması gerekirdi. Ancak balley kullananların işlemiş olduğu suçların fazlalığı yüzünden bu konuda bir düzenlemenin mevcut olması gerektiği kanaatindeyim. Amacı amacı dışında kullanımının bir cezası olmalı. Soruşturmanın açılmış olması da bunun suç olabileceği hususundaki görüşümü kuvvetlendiriyor.

Bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar...
Old 13-01-2013, 23:38   #8
sclnergiz

Değerli Meslektaşım,

18 yaşından küçüklere alkol ve sigara satışı da yapılmadığı için, sadece bu nedenle balley in suç oluşturacağı görüşünde değilim.

Bilgi paylaşimınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Old 13-01-2013, 23:49   #9
egemen48

suçu oluşturması elbette yaş sınırı değil.yaş sınırının konulmasındaki amaç uhunun dahi içine çekilmesi durumunda uyusturucu etki göstermesidir
Old 14-01-2013, 00:48   #10
garani

O Zaman 18 Yasindan Buyuk Uyusturucu Bagimlisi Birisinin Kullanmasi Nasil Engellenecek Ki.suc Olmali Ise Bally'nin Satisinin Ve Imalatinin Yasaklanmasi Gerekmekte.
Old 15-01-2013, 23:50   #11
sclnergiz

Saygıdeğer Meslektaşlarım;

Bally, amacı dışında kullanıldığından uyarıcı madde sayılmakta olduğunu ve bally çekenler hakkında soruşturma açıldığını, de jure un anlattığı olayın genel bir uygulama olduğunu öğrendim.

İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi