Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alacaklı vekili tarafından elden takipli icra dosyası olur mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2019, 10:07   #1
Av. Mustafa B.

Varsayılan Alacaklı vekili tarafından elden takipli icra dosyası olur mu?

Meslektaşlarım merhaba bugün garip bir durumla karşılaştım.İcra dosyasında yetki itirazında bulundum. Yetki itirazını alacaklı vekilide kabul etti ve yetkili icra dairesine gönderilmesini talep etti. Talebi kabul edildi. Gariplik burada başlıyor. Yetkili icra tevzi bürosuna hitaben yazı düzenlenmiş fakat altına ''alacaklı vekili tarafından elden takiplidir'' notu düşülmüş müdür yardımcısı imzalamış. Alacaklı vekili de ''dosya aslını yetkili icra müdürlüğüne göndermek için elden teslim aldım '' yazıp imzalamış. Böyle bir şeyin kanunen mümkün olmadığını düşünüyorum. Sizlerin de düşüncesini merak ediyorum. Normalde usul, bildiğim kadarıyla gönderilmesini talep edersiniz icra müdürlüğü dosyayı posta yoluyla gönderir. Kaldı ki icra müdürlüğünden mahkemeye dosya götürürken bile yetkili kişilerce deftere kimin aldığı kayıt altında tutuluyor.Taraflara dosya teslimi yapılmıyor. Dosya taraflarından birine dosyanın teslimi ne kadar doğrudur ?
Old 28-02-2019, 12:21   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba sayın Av. Mustafa B.

İCRA VE İFLAS KANUNU YÖNETMELİĞİ
Dayandığı Kanun Numarası ve Tarihi: 2004 - 9.6.1932 / 4949 - 17.2.2003
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 11 Nisan 2005 - Sayı: 25783
http://www.kazanci.com/kho2/mbb/file...%B6netmelik#fm

UYAP’ın kullanılması
MADDE 16

UYAP üzerinden hazırlanmış ve güvenli elektronik imza ile imzalanmış evrakın dış birimlere elektronik ortamda gönderilememesi halinde;
belge veya kararın fizikî örneği alınır, güvenli elektronik imza ile imzalanmış aslının aynı olduğu belirtilerek altı hâkim, icra müdürü veya görevlendireceği personel tarafından imzalanmak sureti ile gönderilir.

Kolay gelsin...
Old 28-02-2019, 13:48   #3
Av. Mustafa B.

Hulusi Bey, cevabınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla madde içeriğinde taraflardan birinin dosya aslını alıp göndermesi söz konusu değil. Gönderilecek dosyaya ilgili evrak düzenlenip altına personel veya ilgili personelce imza altına alınıp bizzat İcra müdürlüğünce gönderilmesi söz konusu olacaktır. Bu durumda ben hukuki olarak ne yapılabilirim, nasıl bir yaptırım uygulanabilir onu araştırayım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi