Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eski eşim velayetleri bende olan çocuklarımı kaçırdı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-08-2010, 13:34   #1
Konuk

Varsayılan eski eşim velayetleri bende olan çocuklarımı kaçırdı

2006 yılında boşandığım eşimle olan 2 tane müşterek çocuğumuzun velayetleri bendedir.mahkeme tarafından sene içi ve yazları 1-31 temmuz aralığında kendisine görüşme hakkı verilmişti.ilk sene çocukları alıp geç getirdi ertesi senelerde ne sene içi ne yazın arayıp sormadı. ancak bu sene cocukları almak istediğini söylediğinde icra kanalı ile almasını ve zamanında teslim etmesi için bunun şart oldugunu söyledim kendisine ve icra kanalıyla temmuzun 15 inde cocuklarımı teslim aldı.31 inde teslim etmesi gerekiyordu ve teslim etmedi.yaşadığım yerdeki icra mahkemesine gittim savcıyla görüştüler bizim yapabilecegimiz birşey yok mahkeme açıp alacaksın cocuklarını dediler aslıye hukuka danıstıgımda davalık bir hal yok savcılık kanalıyla cocuklarını alacaksın dediler bende savcılıga eski esim hakkında suç duyurusunda bulundum baska şehirde oldugu için bekleyeceksin dediler.15 gün kadar bekledim eski esimin yasadıgı yere gittim oradaki icra müdürü cocuklarımı yasadıgım yerdeki icra müdürlüğünden getirecegim talimatla alabilecegimi söyledi. bende talimat getirttim ancak eski esim ben oraya gitmeden 5 gün kadar önce evini baska sehre tasımıs bende elime verilen tutanakla kalakaldım. eski eşim hakkında tekrar cocuklarımı kacırmasından dolayı suc duyurusunda bulundum. şimdi ne eski esimin ne çocuklarımın yerini tespit edemiyorum.eski esimle icra müdürü telde görüstüğünde çocuklarımı vermeyecegini ve mahkeme acacagını söylemiş.savcılık cocuklarımın yerini tespit edersem bulundukları sehirden icra kanalıyla alabileceğimi söylüyor. ben suanda ne yapacağımı bilmiyorum izleyebilecegim başka yasal bir yol yöntem varmı.işin doğrusu avklarlada görüstüm kimse net bişey söylemiyor.
Old 20-08-2010, 10:43   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşiniz çocuklarınızı kaçırmakla TCK.234.MADDE suçunu işlemiş bulunmaktadır.
Alıntı:
Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması (YÜR. TAR.: 01.06.2005)

MADDE 234 - (1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dahil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması halinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (SULH CEZA MAHK.)

(2) Fiil cebir veya tehdit kullanılarak işlenmiş ya da çocuk henüz oniki yaşını bitirmemiş ise ceza bir katı oranında artırılır.

(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 19.12.2006 RG NO: 26381 KANUN NO: 5560/10)
(3) Kanunî temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutan kişi, şikâyet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Suç duyurusunda bulunmuşsunuz. Savcılık kişiyi ve çocukları bulmakla yükümlüdür.

Eğer siz yerlerini tespit edebiliyorsanız mevcut icra dosyasından çocuklarınızın bulundukları yer icra dairesine yazılmış talimat ile onları teslim alabilirsiniz.

Ayrıca bir dava açmanıza gerek yoktur. Velayet zaten sizdedir.

Bir avukat ile yol almanız yararınızadır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi