Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yönetim kurulu aidattan muaf mıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2015, 01:23   #1
balina

Varsayılan Yönetim kurulu aidattan muaf mıdır?

Kat Malikleri Genel Kurulunda 3 kişilik yönetim kurulu seçilmiştir?
Seçilen tüm üyeler yönetim planına göre veya alınacak karara göre aidat ödemeyebilir mi?Yoksa sadece bu 3 kişiden yönetim kurulu başkanı seçilen kişi mi aidat ödemez?
Teşekkürler
Old 12-01-2015, 10:07   #2
av.birlik

Kat mülkiyeti Kanunu 34. maddesinde; "Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye
veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir." diyerek tanımlama yapmış bulunmaktadır. Aynı kanunun 40. maddesinin son fıkrasında ise; "Kat malikleri kurulu, kat malikleri arasından atanmış yöneticinin normal
yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı, katılacaksa, ne oranda katılacağını kararlaştırır. Bu yolda, bir karar alınmamış ise,
yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz." demiştir.
Sorunuzun cevabına gelirsek; kanunda her ne kadar yönetici ve yönetim kurulu tanımı ayrı ayrı verilmiş olsa da; kanun içeriği incelendiğinde hep yöneticiden bahsedilmiş, ayrıca yönetim kurulu denilmemiş olduğundan burada genişletici yorum yaparak yönetici deyiminden yönetim kurulunun da anlaşılabileceğini düşünüyorum. Ancak, burada esas önemli olan aidat ödenmemesine ilişkin olarak kat malikleri kurulunca alınmış bir karar var mı yok mu? Sorunun cevabına göre izlenmesi gereken yolu kanun maddesi gösteriyor zaten. İyi çalışmalar dilerim.
Old 13-01-2015, 22:58   #3
balina

Sayın Birlik,
Emsal Yargıtay içtihatı bulamayınca,belirttiğiniz maddelere göre toplantıda işlem yapıldı zaten.
Old 14-01-2015, 12:14   #4
Av. Erdem Akçay

Sayın av.birlik neden kapsamı genişletmek gerektiğini düşünmüş bilemiyorum ancak "yönetici" ve "yönetim kurulu" ile kast edilenin aynı olmadığı açık. Kanun, sadece yönetici ile ilgili düzenleme yapmışsa, bundan yönetim kurulunun diğer üyelerinin de anlaşılması yerinde olmayacaktır. Dolayısıyla yönetici;

- karar varsa karara uygun ödeme yapar/ödeme yapmaz,
- karar yoksa yarısını öder.

Diğerleri her durumda tamamını öder. Kanun, yoruma dahi yer bırakmayacak kadar açık iken, içtihat aramaya da gerek yok diye düşünüyorum.

Yasaya eleştiri: Bence yöneticiler aidatın 5 katını ödemelidir. Bu sayede aidatlar minimumda tutulur. Yöneticiler de yazı tura ile seçilebilir.
Old 23-01-2015, 15:35   #5
av.birlik

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Sayın av.birlik neden kapsamı genişletmek gerektiğini düşünmüş bilemiyorum ancak "yönetici" ve "yönetim kurulu" ile kast edilenin aynı olmadığı açık. Kanun, sadece yönetici ile ilgili düzenleme yapmışsa, bundan yönetim kurulunun diğer üyelerinin de anlaşılması yerinde olmayacaktır. Dolayısıyla yönetici;

- karar varsa karara uygun ödeme yapar/ödeme yapmaz,
- karar yoksa yarısını öder.

Diğerleri her durumda tamamını öder. Kanun, yoruma dahi yer bırakmayacak kadar açık iken, içtihat aramaya da gerek yok diye düşünüyorum.

Yasaya eleştiri: Bence yöneticiler aidatın 5 katını ödemelidir. Bu sayede aidatlar minimumda tutulur. Yöneticiler de yazı tura ile seçilebilir.

Genişletme sebebim, ilk mesajımda da belirttiğim üzere, kanun koyucunun kanunda bir iki yer haricinde hep yöneticiden bahsetmiş olması. Eğer yönetim kurulu, iş ve işlemlerini yaparken kanunda yönetici için belirlenen yetki ve sorumlulukları göz önünde bulundurması gerekiyorsa ki kanunda ayrıca yönetim kurulunun sorumlulukları veyahut yetkileri diye bir madde yok o zaman yöneticiye tanınan hakları yönetim kuruluna da tanımak gerektiğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi