Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yeni başlanan avukatın faturasında eski cmk alacaklarını kesme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2011, 10:10   #1
aylinn

Varsayılan yeni başlanan avukatın faturasında eski cmk alacaklarını kesme

Sigortalı çalıştığım avukatın vergi borcu olduğu ve yatan cmk paraları kesildiği için birikmiş cmuk alacaklarımı faturalandırmamıştım ancak şimdi yeni bir avukatın yanında sigortalı olarak başlıyorum ve cmuk alacaklarımı yeni başladığım avukatın faturasından kesmek istiyorum barolar birliğini aradığımda sorun olmayacağını söylediler balıkesir barosu ise özellikle idari işlerde problem çıkabileceğini söyledi cmuklara kimin yanında girdiysem onun faturasından kesmem gerektiği söylendi. Bana yardımcı olabileceğiniz bir yasal dayanak var mı? Ben sorun çıkmaması gerektiğini düşünüyorum faturanın amacı vergilendirme ve her şekilde vergi ödemiş oluorum. Çalıştığım yerden kötü bir şekilde ayrılsaydım ne olacaktı? Hak ettiğim alacaklarım havaya mı gidecekti? Bu hususta yardımcı olabilirseniz sevinirim
Old 05-09-2011, 10:24   #2
Av. Aykut Toklu

Alıntı:
Yazan aylinn
Sigortalı çalıştığım avukatın vergi borcu olduğu ve yatan cmk paraları kesildiği için birikmiş cmuk alacaklarımı faturalandırmamıştım ancak şimdi yeni bir avukatın yanında sigortalı olarak başlıyorum ve cmuk alacaklarımı yeni başladığım avukatın faturasından kesmek istiyorum barolar birliğini aradığımda sorun olmayacağını söylediler balıkesir barosu ise özellikle idari işlerde problem çıkabileceğini söyledi cmuklara kimin yanında girdiysem onun faturasından kesmem gerektiği söylendi. Bana yardımcı olabileceğiniz bir yasal dayanak var mı? Ben sorun çıkmaması gerektiğini düşünüyorum faturanın amacı vergilendirme ve her şekilde vergi ödemiş oluorum. Çalıştığım yerden kötü bir şekilde ayrılsaydım ne olacaktı? Hak ettiğim alacaklarım havaya mı gidecekti? Bu hususta yardımcı olabilirseniz sevinirim

Kesinlikle havaya giden bir hakkınız olmayacaktır.

Yanında çalıştığınız avukatın adına makbuz kesmeniz gerekliliği vergi mükellefi olmamanızdan yani sigortalı olarak çalışmanızdan kaynaklanıyor. Bu nedenle sigortalı olarak yanında çalıştığınız avukatın vergi levhası üzerinden makbuz keseceksiniz. Makbuzdaki bilgilere göre alacak üzerinde vergi hesaplanacak ve vergi ve diğer tüm kesintiler yapılarak net CMK alacağı hesaba yatırılacaktır.

CMK alacakları bildiğiniz gibi faturalandırıldığında tahakkuk etmektedir yani daha önceden bir tahakkuk söz konusu değildir ve aynı şekilde bu alacaklara dair her türlü vergi ve kesintiler alacak toplamınız üzerinde kesilerek hesabınıza geçirilmektedir. Elinizdeki evrakları ne zaman CMK servisine götürüp sisteme girmesini sağlayıp makbuz keserseniz o zaman alacak hakkınız doğacak ve o zaman vergi tahakkuk edecektir.

Bu durumda bağlı bulunduğunuz baronun ilgili CMK servisine gidin elinizdeki evrakları verin ve verilen bilgiler doğrultusunda makbuzunuzu kesin; vergi ve kesintiler yapıldıktan sonra hakkınız ne ise hesabınıza geçirilecektir!
Old 05-09-2011, 10:31   #3
aylinn

şöyle bir durum sözkonusu balıkesir barosunda sigortalı avukatın hesabına değil fatura sahibinin hesabına ödemeler yapılıyor zaten sorun burdan kaynaklanıyor ben eski açlışanım adına kestiğimde onun vergi borcuna gidecek yatan para elime geçmeyecek o yüzden yeni çalıştığım yerde kesmek istiyorum
Old 05-09-2011, 10:33   #4
Av. Aykut Toklu

Tamam ben de onu açıklamaya çalıştım zaten ne zaman nerede kimin adına isterseniz kesebilirsiniz!

Daha önce çalıştığınız avukat çıkışınızı verdi siz de yeni başladığınız avukatın yanında işe girdiniz mi?
Old 05-09-2011, 10:37   #5
aylinn

anladım ancak yasal bir gerekçe arıyorum çünkü baro sorun çıkartacağa benziyor. Çıkış işlemini bu hafta içinde gerçekleştireceğim henüz çıkış yapılmadı
Old 05-09-2011, 10:48   #6
Av. Aykut Toklu

Benden size tavsiye; yeni işe girişiniz yapılır yapılmaz alın elinizdeki birikmiş olan CMK evrakları ilgili CMK servisine gidin ve makbuz kesmek istediğinizi söyleyin ancak eski avukat yeni avukat vergi borcu vs hiçbirini karıştırmayın söylemeyin!

Bu şekilde hiç bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. Çünkü daha önce de dediğim gibi CMK alacakları siz ne zaman isterseniz tahsil edilebilecek bir alacaktır. Uygulamada bütün bir sene evrakları biriktirip sene sonunda bu evraklara makbuz kesen avukatlar hatta bizzat yakın arkadaşlarım var kaldı ki hali hazırda benim elimde bile bu seneye ait henüz makbuz kesilmemiş CMK evrakları var.

Bu nedenle hiç bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum ancak oldu da yine herşeye rağmen sorun yaşadınız durumu Türkiye Barolar Birliğine bildirdiğiniz takdirde durum yine çözülecektir.
Old 05-09-2011, 10:52   #8
Av. Aykut Toklu

Rica ederim umarım sorunsuz bir şekilde alacağınızı tahsil edersiniz!
Old 05-09-2011, 14:59   #9
aylinn

Varsayılan bilgilendirme

Baralor birliğini aradım bı konuda herhangi bir problem olmayacağını söyledıler problemi olanlara ayrıntılı bilgi verebilirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi