Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hükümlü OLDUĞUNU bilmediğim eşim beni yaktığında tüm gerçekleri ögrendim konuyla ilgili bilgilendirilmek istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-09-2015, 22:29   #1
Konuk

Varsayılan Hükümlü OLDUĞUNU bilmediğim eşim beni yaktığında tüm gerçekleri ögrendim konuyla ilgili bilgilendirilmek istiyorum

Ben 20.11,2011 yılında evlendim,eşimle gecimsizliklerimiz oldu,ayrılmak istediğim için eşim tarafından 31.07.2014 gecesi kaynar kahve ile yakıldık,Yanımda kızkardeşim ile,şikayetçi oldum ve bu zaman zarfında eşim ifade vermedi ve kaçtı ,nedenini merak ettiğimizde fuhuş yapmak yaptırmak,aracı olmak vs Den 7 sene 16 ay,gasp sucundan 2 sene 14 ay kesinleşmiş cezalarının oldugunu öğrendik ,Boşanma davamı 02.02.2015 yılımda açtım ,avukatım yok,fakat son davada benden tazminat isteminde bulundu,iş yerim içinde hak talep ediyor..neden bu maduriyetlerim varken böyle bir Hakkı var,yada ben ne yapmalıyım? Yanık izlerim hala durmakta ve bu olaydanda ceza almıştır,lütfen bu konuda bilinçlendirilmek istiyorum
Old 19-09-2015, 05:54   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Anlattıklarınıza göre hata ve yanılma ile sabıkalı birisiyle bilmeden evlenmişsiniz. Bu durumlar için Türk Medeni Kanununun 149.maddesi vardır. Aşağıda bu maddeyi yazdım.

-Bu maddeye göre evliliğin yanılma (hata) nedeniyle iptali istenebilir.. Ancak davayı açmışsınız. Açılan davada bu sebebi muhtemelen yazmadınız. Bu yüzden davayı ıslah edebilirsiniz. Yani sil baştan bir dilekçe verebilirsiniz.

-Davanızı ıslah yoluna gitmeyecek olursanız eşinizin size yönelik kusurlu eylemi nedeni ile evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebi ile boşanma talep edebilir ve davanıza bu şekilde devam edebilirsiniz.

Her iki seçenek için de bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanızda fayda vardır. Maddi durumunuz buna elvermezse baro adli yardım bürosundan bir avukat talep edeniz.

Kolay gelsin.

Alıntı:
2. Yanılma
Madde 149- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:
1. Evlenmeyi hiç istemediği veya evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği hâlde yanılarak bu evlenmeye razı
olmuşsa,
2. Eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir
nitelikte yanılarak evlenmişse.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi