Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekalet ücreti kime yüklenmeli

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2009, 12:26   #1
ada26

Varsayılan vekalet ücreti kime yüklenmeli

A arsa sahibi, B mütahhit,aralarında kat karşılığı inşaat sözleşmesi var ,B mütahitt inşlaatı yapıyor bitiriyor ama geç teslim ediyor,A GEÇ TESLİM NEDENİYLE KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİNDEKİ ,özel maddlerdeki kira alacağım var diyor ve alacak davası açıyor,B mütahhit de ben de fazla imalatım var dolayısıyla takas mahsup talebinde bulunuyor,birlirkişi a nın açtığı alacak davasındaki anın kira kayıp miktarını 110.00,ytl tespit ediyor ama mütahhitin de 125.00,ytl lik fazla iş ,imalat yaptığını tespit ediyor ve A nın davasını bu anlamda reddediyor,bu durumda müteahhit yararına vekalet ücereti hükmedilir mi,ASLINDA DAVAYI A KEYBETMİŞ GİBİ GÖZÜKSEDE ,aslında alacağının varlığını tespit yapılmış oldu,ama b ,karşılık davası yok ,sorum şu burda vekalet ücreti kimin yararına hükmedilmelidir.
Old 16-04-2009, 11:37   #2
Av.Selim Balku

Davalı benim kira borcum var ama bunun karşılığında binaya katkılarım olmuştur diye itirazda bulunmuştur.

Sözleşmeyi, dava dosyasını bilmediğimiz için davanın akıbeti hakkında hakkında bir görüş belirtmek çok zor ancak bildiğim birşey var ki bu dava 3 halde sonuçlanma ihtimali çok yüksektir.

Davanız kabul edilirse, dava miktarı üzerinden nisbi vekalet ücreti alacaksınız.

Kısmen kabul edilirse, kabul edilen kadar vekalet ücreti alacaksanız, reddedilen kadar verecekseniz, red miktarı, kabul miktarını geçse bile kabul miktarı kadar vekalet ücreti vereceksiniz.

Dava red edilirse, dava miktarı kadar vekalet ücreti vereceksiniz

Bu soruya net bir cevap veremedim ama böyle imla hatalarıyla dolu net olmayan ve itina gösterilmeyen soru için yeterli bir cevap olduğu kanaatindeyim.

Kolay gelsin...
Old 17-04-2009, 13:35   #3
çözümhukuk

Sayın ada26,
Davanız reddedildiyse vekalet ücreti ve yargılama giderleri davacıya yani size yükletilmiştir doğal olarak, hüküm fıkrasında yazmıyor mu?
Saygılarımla....
Old 17-04-2009, 14:22   #4
ada26

Ben b nin yani müteeahhidin vekiliyim,dolayısyla mahkeme a nın davasını reddetti,ve tarafımıza vekalet ücretine hükmetti ,ama karşı taraf vekalet ücertei yönündne temyiz edecek ben temyize cevapta bir dayanak arıyorum,özellikle de yargıtay kararı bulabilirsem çok ii olacak...
Old 17-04-2009, 16:11   #5
mduranauhf

Davacının alacağı olduğu tespit edilmiş olabilir ancak siz bir defi öne sürmüşsünüz ve davacının davası reddedilmiş. Dolayısıyla sizin lehinize vekalet ücreti takdir edilmesinin dogru oldugunu düşünüyorum.
Alacağın varlığını ispattan ziyade davanın kabul veya reddine göre vekalet ücreti ve yargılama giderlerine hükmedilir. Keza alacağın varlığının tespit edildiği ancak zamanaşımı vb. nedenle reddedilen davalarda da vekalet ücretine takdir edilmemesi gerekir ki, bu mümkün değil.
Buna uygun içtihat elimde yok ama, kaygılanacak bir durumda yok bence.
İyi çalışmalar...
Old 18-04-2009, 07:08   #6
law in law

Sorudaki miktarlar doğru ise karar kesin değil mi?Nasıl temyiz ediliyor.
Benim şahsi kanaatim, Asıl dava kabul edilmiş, davacı lehine vekalet ücreti takdir edilir.
Karşılık dava ,takasa da olsa harcı ödenerek esasa cevap süresi içinde açılmış ise
bu halde karşı davacı lehine de kendi müddeabihi üzerinden vekalet ücretimne hükmedilir.
Karşı dava harçsız sadece ödemzlik defi türünden bir savunma ile açılmış ise bu halde ilk davanın davalısı lehine vekalet ücretine hükmedilmez.
Biri dava açsın haklı çıksın diğeri de hazır açılan davada savunma suretiyle bende ondan alacaklıyım desin ve takas hesaplansın bence bu halde müteahhide vekalet ücreti verilmez.
Emsal karar ekliyemiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi