Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

sahte ikametgah belgesi düzenletmek

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2010, 08:00   #1
elif_naz

Mutlu sahte ikametgah belgesi düzenletmek

merhaba ben 2004 de evlendim 2006 da ev aldık ve ede 1 yıl oturduktan sonra tayin meselesi yüzünden kiraya taşınmak zorunda kaldık eşimle aramızda sorunlarımız oldu ve ben eve şerh koydurmak istiyorum fakat evde oturmuyoruz tapuya telefon açtım oturmadığım eve şerh koydurabilirmiyim diye onlarda koyarız siz belgeleri getirin dediler bende ev bştu zaten gidip nufustan kayıtları yaptırıp eşimin haberi olmadaN İKAMETGAHIMIZI orya aldırdım sonra form 5 kağıdı düzenlettim ama işin ilginci zaten bizim ikametkahlarımızın nufusta 1 yıldır orda görünüyor sadece muhtarda işlenmemişti muhtara işletip belgeleri tamamladım belgeler tamam şimdi şerh için başvurabiliyorum acaba başvursam olur mu sonradan anlşaşılabilir mi şu an eşimle iyyiz kendisiyle konuştum sen bilirsin dedi ama yapmıcamı sanıyor eğer böyle bişey yaparsam yarın birgün bi sorun yaşarsak beni sahtecilikten dolayı şikayet eder mi veya bu yaptığım sahteciliğe girermi bugün gidecektim tapuya ama sormadan gitmek istemedim
Old 17-03-2010, 20:20   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Aile konuyu eşlerin birlikte seçtikleri ve yaşam faaliyetlerini gösterdikleri konuttur.

Konut bu niteliklere sahip değilse yasal düzenleme gereği aile konutu şerhi konmaması gerekir.

Sizin de ikamet etmediğiniz adrese eşinizin olur olmadan nakil yapmanız konut seçimi konusunda eşiniz adına tek başına hareket etmeniz yerinde değildir.

Diğer yandan usule aykırı biçimde konuta aile konutu şerhi konsa bile bu şerh hakkında eşinize bildirim yapılacağından eşinizin itirazı da olasıdır.

Belitilen sebeplerle usul ve yasaya aykırı eylemi olumlu bulmamız mümkün değildir.

Yaygın söyleyişle"Adalet İsteyenin Elleri Temiz Olmalıdır"
Old 17-03-2010, 22:31   #3
Konuk

verdiğiniz bilgiler için teşeküredrim henüz şerh koydurmadım fakat yarın birgün bi sorun olurda eşim evimizi 3. şahıslara satışını gerçekleştirdiği zaman ben nasıl bir yol izlerim. her kadın eşime güveniyorum der fakat erkekler ufak bir aile içi sorunda hep keser sapını kendilerine çevirmeye çalışırlar benim aklımda böyle bişey yoktu zaten olsa evde otururken koydururdum ama sorun yaşadığımız zaman eşim bana altınlarını vereyim eve karışma dediği anda böyle bişey aklıma geldi
Old 17-03-2010, 23:15   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evli kişiler ,evli olma sebebi ile diğer yurttaşların sahip olduğu hakları kullanma konusuna yasaca belirtilmiş ayrık durumlar hariç tam bir serbestiye sahiptir.

Medeni kanunda eşlerin işlem ehliyetini sınırlayan bir kaç durum bildirilmiştir.

1-Usulüne uygun olarak verilmiş aile konutu şerhi varsa ,eş bu konutu eşinin rızası olmadan satamaz.

2-Eşler paydaş olarak bir taşınmaz mala sahipse evlilik süresince pay sahibi eş,payını başka birine eşinin rızası olmadan satamaz.

3-Mahkemece eş hakkında tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasına ilişkin karar verilmiş ise,yine diğer eşin onayı olmaksızın sınırlanmış mallar/miktarlar bakımından işlem yapılamaz.

Yukarıda sayılan sınırlı hallerin dışında kalan tüm durumlarda herkes her işlemi yapma serbestisine sahiptir.
Old 18-03-2010, 12:36   #5
Konuk

sormak istediğim bir soru daha var biz bu evi 2002 yasasınndan sonra aldık yani taşınmazlara evlilik süresince ortak olma yasası olarak biliyorumj ben bunu
eşim bugün gitse benim imzam olmadan haberim olmadan tapuda bir satış gerçekleştirebilir mi. tapuda sormuyorlar mı siz evlisiniz eşinizin haberi var mı di,ye
madem böyle bir yasa var işin sonunda değilde en başında uygulanması gerekmiyor mu
Old 18-03-2010, 14:52   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

2002 sonrası evlilik birliği içinde alınan bu evde alacak hakkınız bulunmaktadır.

Mülkiyeti eşinize aittir.

Sizin ancak evlilik birliği mallarının korunmasına yönelik olarak aile mahkemesinden eşinizin bu taşınmaz üzerindeki yetkisinin kaldırılmasını talep etmeniz halinde ancak ve ancak eşinizin tapuda işlem yapmasını engelleyebilirsiniz. Yani bir mahkeme kararı ile.

Onun dışında, yukarıda sayın Meslektaşım'ın da açıkladığı üzere, bahse konu ev aile konutu olma özelliğine sahip bulunmadığından usule aykırı alınabilecek aile konutu şerhi ibaresi, eşinizin dava açması ile kaldırılabilecektir.

Eşinizin evi satacağına ilişkin endişeleriniz var ise, tasarruf yetkisinin kaldırılmasına ilişkin dav aaçabilirsiniz. Bu davanın eşinize tebliği gerekir. Yani eşiniz davadan haberdar olacaktır.

Mevcut yasal yollar ve yöntemleri açıkladıklarımızdır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi