Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

süre aşımından sonra kambiyo takibindeki yetki itirazının kabul edilmesinin hezimeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-12-2008, 08:54   #1
avukat_selcuk_bey

Varsayılan süre aşımından sonra kambiyo takibindeki yetki itirazının kabul edilmesinin hezimeti

merhaba değerli meslektaşlarım. keşide ve ödeme yeri ile borçlunun ikametgahının başka bir olduğu çekle ben kambiyo takibi yaptım. çekte hiçbir sorun yok. sadece çeki kanun gereği yetkisiz yerde takibe koydum. karşı taraf itiraz etmiş ancak tebligatın yetkili kişiye yapılmasından 17 gün sonra ilgili mahkeme aracılığıyla sadece yetkiye itiraz edilmiş. takibin başladığı yer hakimi de bize hiçbir tebligat yapmadan yani itirazdan dahi haberimiz olmadan hızlı bir şekilde karar vermiş. verilen karar kabul kararı ve ben şok oldum. evet takip yeri yetkisiz olabilir ama 5 günlük itiraz süresinin üzerinden bile 12 gün geçmiş yahu. hadi bunu geçtik işin kötü yanı dosya üzerinden yaptığımız hacizle paranın tamamı da dosyaya gelmiş durumda. şimdi gel de ayıkla pirincin taşını. eğer ki ben dosyayı yetkili yere gönderirsem bir sürü prosedürü yine uygulayacağız ve para geri gidecek. temyize gönderirsem aylarca bekleyeceğim. sorum şu. aylarca beklesem bile dosyayı temyize gönderdiğimizde bu paranın dosyada bloke olarak kalmasını sağlayabilir miyiz. ya da bildiğiniz ve benim bu dumur ve şaşkınlık halimi düzeltebileceğim bir yol var mı. şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunraım.
Old 05-12-2008, 13:32   #2
ahmetyılmaz

Süresinde yapılmayan yetki itirazı nedeni ile yargıtaydan bozma kararı gelecektir. Ancak süre kaybetmemeniz yönünden hukuka aykırı bir karar olsa da dosyayı yetkili icra dairesine gönderiniz. Daha kısa sürecektir diye düşünüyorum. Saygılar
Old 05-12-2008, 22:52   #3
avukat_selcuk_bey

ahmet bey sizi anlıyorum da. dosyada para var. yetkili yere götürürsek dosyayı, parayı da iade etmemiz gerekecek. benim sorum temyiz ettiğimizde temyiz dönüşüne kadar para dosyada bloke olarak kalır mı.
Old 07-12-2008, 23:26   #4
avaarslan

Selçuk bey bende sizinle aynı fikirdeyim. Ben sizin yerinizde olsam kararı temyiz eder, icraya yatan parayı da bu şekilde icra kasasında tutmuş olurum. En azından Yargıtay bozma ilamı gelene kadar ana parayı elinizde tutmuş olursunuz. Diğer türlü hem haciz işlemi düşecek hemde parayı iade etmeniz gerekecek. Sonradan takibiniz yetkili yerde kesinleşse bile alacağınızı alamama riskinide almış olursunuz. Birde şu durum var.Borçlu ile anlaşıp parayı alma olanağınız var mı? selamlar
Old 08-12-2008, 13:15   #5
avukat_selcuk_bey

arslan bey verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. ben de aynı şeyi yapmayı düşünüyordum. şimdilik en iyi yol bu. herkese iyi bayramlar. iyi günler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi