Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yeni hmk anlaşmalı boşanma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2011, 11:53   #1
evo09

Varsayılan yeni hmk anlaşmalı boşanma

Değerli meslektaşlarım yeni HMK döneminde anlaşmalı boşanma davası açanınız var mı? Usul nasıl işliyor?
Old 26-10-2011, 12:08   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Evren AYTEPE;

19.10.2011 tarihinde açılmış bir davamız var. Tarafların nafaka, tazminat, vekalet ücreti, eşyalar konusunda birbirlerinden talepte bulunmayacaklarına ilişkin ve çocuksuz olduklarından velayete ilişkin bir düzenlemenin de gerekmediği bir protokol sunmuştuk. Dün hakim ile yaptığımız görüşme sonucunda 31.10.2011 tarihine duruşma günü aldık. Taraflar hazır olurlar (aksilik çıkabilir, diğer eş vazgeçebilir vs.) ve tüm hususlar üzerinde anlaşmaya vardıklarını ve boşanma iradesi gösterdiklerini mahkeme huzurunda da ifade ederler ise boşanma gerçekleşecek.
Old 27-10-2011, 10:49   #3
şahika

Sayın Meslektaşım, usule ilişkin olarak 6100 sayılı HMK m 119'da belirtilen şartları taşıyan dilekçenizle birlikte yargılama harçları ve gider avans tutarını yatırdıktan sonra davanızı açabilirsiniz. Davanız anlaşmalı boşanma olduğundan tarafların en az 1 yıl evli olmaları şartını da hatırlatmak isterim. Saygılarımla...
Old 01-11-2011, 13:07   #4
gnchukukcu

Syn Ekici meslekte çok yeni olmam itibarıyla anlaşmalı boşanma usulünün nasıl işlediğini öğrenmek isterim. Protokol de herhangi bir tarafın kendisini avukatla temsili yeterli mi? Karşı tarafında avukatla temsili hususunda zorunluluk var mı? Teşekkürler
Old 01-11-2011, 13:17   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gnchukukcu
Syn Ekici meslekte çok yeni olmam itibarıyla anlaşmalı boşanma usulünün nasıl işlediğini öğrenmek isterim. Protokol de herhangi bir tarafın kendisini avukatla temsili yeterli mi? Karşı tarafında avukatla temsili hususunda zorunluluk var mı? Teşekkürler
İki tarafın da avukatla temsil edilme zorunluluğu bulunmamaktadır.
Old 01-11-2011, 16:49   #6
av.GsD

Merhabalar
Bir anlaşmalı boşanmamız oldu.Dilekçelerin teati aşaması vakit almasın diye hakim davayı açarken davacı ve davalının hazır olmasını ve bu teati aşamasından feragat ettiklerine dair imzalarını alıyor.İlk celse karar veriliyor.Saygılarr..
Old 02-11-2011, 08:39   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan gnchukukcu
Sayın ERGİN'in de ifade ettiği gibi avukat olmaksızın dava açmak mümkün, zira yargı sistemimizde avukatla temsil zorunluğuğu bulunmamaktadır. (Örneğin Almanya'da boşanma davalarında avukatla temsil zorunluluğu var)

Ancak önemli bir noktayı ifade etmekte yarar görüyorum: Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için MK 166/3 düzenlemesi uyarınca mahkemeye başvuru tarihinde en az 1 yıl evli olma şartı bulunmaktadır.

İlk mesajımda değindiğim 31. 10.2011 tarihindeki anlaşmalı boşanma duruşmasında kendilerini avukatla temsil ettirmeyi tercih etmemiş olan bir çift, 1 yıl şartı gerçekleşmediğinden anlaşmalı olarak boşanamadılar. Hakim, nadiren de olsa kimi meslektaşlarımızın bu tür bir hataya düşebildiğini söyledi.

Çok da güzel bir ifade tarzıyla bu durumu izah etmeye çalışsa da hakim, boşanmak üzere gelen çifte 1 yıl evli kalma şartını anlatamayınca devreye girdim ve medyada sıkça rastladığımız "3 gün önce evlendiler, tek celsede boşandılar" şeklindeki haberlerden etkilendikleri için anlamamalarının normal olduğunu söyledi,m. Çift, evet efendim biz de öyle düşünmüştük diyerek beni teyit etti.

Kısacası, avukatla temsil zorunluluğu bulunmamakla birlikte, ciddi hak kaybının yaşanabileceği dava ve takiplerde (bana göre profesyonel destek alınmayan tüm dava ve takiplerde ciddi hak kaybı yaşanabilir) vatandaş kendi eliyle mağdur olmaktadır. İş işten geçtikten sonra büromuza gelen çok sayıda vatandaşa şahit olmaktayız.

Saygılarımla..
Old 02-11-2011, 08:44   #8
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan av.GsD
Merhabalar
Bir anlaşmalı boşanmamız oldu.Dilekçelerin teati aşaması vakit almasın diye hakim davayı açarken davacı ve davalının hazır olmasını ve bu teati aşamasından feragat ettiklerine dair imzalarını alıyor.İlk celse karar veriliyor.Saygılarr..
Sayın Meslektaşım;

Anlaşmalı boşanmanın şartları var ise ilk celse zaten karar veriliyor. Yukarıda bahsettiğim anlaşmalı boşanma davamızda çiftlerin teati aşamasından feragat ettiklerine dair imza vermiş olmamalarına rağmen (protokol sunmuştuk) "dilekçelerin teatisi" anlamında herhangi bir işlem gerçekleştirilmeden boşanma kararı verildi.
Old 01-12-2011, 23:02   #9
av.ebru

Benim açacağım davada iki taraf da boşanmak istiyor.Henüz 5 aylık evliler.Bir türlü barıştıramadım Bir yıl dolmadığı için dava dilekçeme protokolü ekledikten sonra tanıklarımı da bildirsem yine de ön inceleme yapılacak ve tahkikat aşamasında mı karar verilecek?
Old 01-12-2011, 23:27   #10
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.ebru
Benim açacağım davada iki taraf da boşanmak istiyor.Henüz 5 aylık evliler.Bir türlü barıştıramadım Bir yıl dolmadığı için dava dilekçeme protokolü ekledikten sonra tanıklarımı da bildirsem yine de ön inceleme yapılacak ve tahkikat aşamasında mı karar verilecek?

Sayın Meslektaşım,

Davanın açıldığı tarihte evlilik en az bir yıl sürmüş olmalıdır ki, TMK.m.166/3'e göre boşanma mümkün olabilsin. Bunu dışında, evliliğin beşinci ayında açılan boşanma davasının 166/1'e göre görülmesi lazım geldiğini, evlilik birliğine ilişkin sarsılmanın delilleriyle tartışılarak karar verilmesi gerekeceğini; bu dava görülürken 1 yılın doldurulmasının da bir önemi olmayacağını düşünüyorum.

Sözün özü: Ya dava açmak için bir yıl beklenmeli veya boşanmaya elverir delillerle (tanık bilhassa) birlikte anlaşmasız boşanma davası açılmalıdır. Davayı anlaşmalı olarak açarsanız, mahkemenin sizden, evlilik birliğinin sarsıldığına dair delillerinizi istemesi olasılığı da vardır.

Yeni kanunun (HMK) öngördüğü usullere göre davanız görülecektir.

Saygılar.
Old 02-12-2011, 15:43   #11
av.ebru

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sayın Meslektaşım,

Davanın açıldığı tarihte evlilik en az bir yıl sürmüş olmalıdır ki, TMK.m.166/3'e göre boşanma mümkün olabilsin. Bunu dışında, evliliğin beşinci ayında açılan boşanma davasının 166/1'e göre görülmesi lazım geldiğini, evlilik birliğine ilişkin sarsılmanın delilleriyle tartışılarak karar verilmesi gerekeceğini; bu dava görülürken 1 yılın doldurulmasının da bir önemi olmayacağını düşünüyorum.

Sözün özü: Ya dava açmak için bir yıl beklenmeli veya boşanmaya elverir delillerle (tanık bilhassa) birlikte anlaşmasız boşanma davası açılmalıdır. Davayı anlaşmalı olarak açarsanız, mahkemenin sizden, evlilik birliğinin sarsıldığına dair delillerinizi istemesi olasılığı da vardır.

Yeni kanunun (HMK) öngördüğü usullere göre davanız görülecektir.

Saygılar.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Benim açacağım çekişmeli boşanma davasında dilekçeler teadisi aşamasında davalı,davaya cevabında boşanma davasını kabul ettiğini beyan edecek.HMK m.140 gereği yapılacak ön inceleme duruşmasında hakim tarafları sulhe davet edecek ancak sulh sağlanamayacak. Tahkikat aşamasına geçilecek.İlk duruşmada tanıklar dinlenecek ve boşanmaya karar verilecek.Kanun maddesinden ben ön inceleme duruşmasında tanık dinletilemeyeceği sonucunu çıkarttım,neticede ön inceleme duruşmasında hüküm verilemeyecek.Ancak bugün aile mahkemesi hakimine danıştım.Evliliğin 1 yılı doldurmadığı ,tarafların ikisinin de boşanmak istediğini ve tanıklarımızı da dinletmek istediğimizi, Hükmün tahkikat aşamasında mı öninceleme aşamasında mı verileceğini sordum.Bana "tanıklarınızı hazır edersiniz,sorun olmaz,tahkikata gerek yok" dedi ;ancak ben tatmin olmadım!
Old 02-12-2011, 16:35   #12
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.ebru
Yanıtınız için teşekkür ederim. Benim açacağım çekişmeli boşanma davasında dilekçeler teadisi aşamasında davalı,davaya cevabında boşanma davasını kabul ettiğini beyan edecek.HMK m.140 gereği yapılacak ön inceleme duruşmasında hakim tarafları sulhe davet edecek ancak sulh sağlanamayacak. Tahkikat aşamasına geçilecek.İlk duruşmada tanıklar dinlenecek ve boşanmaya karar verilecek.Kanun maddesinden ben ön inceleme duruşmasında tanık dinletilemeyeceği sonucunu çıkarttım,neticede ön inceleme duruşmasında hüküm verilemeyecek.Ancak bugün aile mahkemesi hakimine danıştım.Evliliğin 1 yılı doldurmadığı ,tarafların ikisinin de boşanmak istediğini ve tanıklarımızı da dinletmek istediğimizi, Hükmün tahkikat aşamasında mı öninceleme aşamasında mı verileceğini sordum.Bana "tanıklarınızı hazır edersiniz,sorun olmaz,tahkikata gerek yok" dedi ;ancak ben tatmin olmadım!

Ön inceleme duruşması tamamlandıktan sonra, ön incelemeden hasıl olan yeni durumu değerlendirmesi gerekir. m.142'de buna uygun bir şekilde kaleme alınmış.
Bana göre, ön inceleme duruşması tamamlandıktan sonra hasıl olan duruma göre hakim derhal tahkikata geçilmesine karar verebilecek durumda ise tahkikatın geçilmesine yönünde ara kararı ile yargılamaya devam edebilir, hazır tanıkları da dinleyebilir; aksi halde hakimin taraflara tahkikat için yeni duruşma günü vermesi gerekir. Bu da benim görüşüm.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi