Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ve malların paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-11-2010, 14:12   #1
tuğba-GÜN

Varsayılan boşanma ve malların paylaşımı

Merhabalar öncelikle yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.. Eşimle 12/2008 de evlendik ve ben boşanmak istiyorum.Sebebi zaman zaman şiddet görmem (bu hem sözlü hemde fiili oluyor) aynı zamanda haklarıma saygı gösterilmeden ailesi ve kendisi evliliğin bütün yüklerini üzerime yığıyorlar. eşimle beraber yatmak dışında ev arkadaşı gibiyiz, mutlaka çalışmamı istiyor ve çalışıyorum evin tüm giderleri(fatura aydat gibi)yarı yarıya üceretlerini veriyoruz ama yemeklik alışverişin , ev ihtiyaçlarının herşeyin maddi manevi yükünü üzerime yıkılması ve göstermiş olduğum saygı karşı taraftan görememiş olmam nedeniyle boşanmak istiyorum.
1 bu şartlarda dava açabilir miyim?
2 evlendikten sonra sadece 1 araba aldık taksitleri yine beraber ödüyoruz ve tüm altınlarımı da bunun için ailesi tarafından satılmış durumda. ama araba eşimin üzerine boşanma davası açtıktan sonra ya da açmadan önce bu arabayı başkasını üstüne yapabilir mi, eğer yaparsa ben bunu nasıl ispat edebilirim?
3 evdeki tüm beyaz eşyaları ailem kendisi aldı yani eşler olarak bizim hiç katkımız yok bunlarda mal paylaşımına girer mi?
4-sadece araba paylaşımı dışında hiçbir talep bulunmuycam.
5 Barodan adli yardım talebinde bulunmayı düşünüyorum sizce bu sorunlarımın çözmemde daha etkili olabilir mi.
LÜTFEN YARDIMCI OLUN AİLEM LE UZAK MESAFELERDEYİZ VE ONLARI ÜZMEDEN SORUNLARIMI ÇÖZMEK İSTİYORUM.. fİKİR PAYLAŞIMINA İHİTİYACIM VAR..
Old 23-11-2010, 22:01   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

1-) Şiddet gördüğünüzü belirtmişsiniz, fiziki veya manevi şiddet, hakaret, küfür evlilik birliğinin temelinden sarsılması hukuksal sebebine dayalı boşanma davasının konusu olacaktır. Bu iddialarınızı kanıtlamanız dolayısıyla boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamanız halinde boşanmaya karar verilebilecektir.

Bu davanın içinde maddi ve manevi tazminat olmak üzere iki tür tazminat talep edebilirsiniz. Ayrıca nafaka talebinde de bulunabilirsiniz.

2-4) Evlendikten sonra aldığınız ve eşinizin üzerine olan arabada edinilmiş malara katılma rejiminin tasfiyesinden kaynaklı tasfiya payı alacağınız bulunmaktadır. Ayrıca düğünde takılan altınlarınızın bozdurulması ile bu arabanın alımında katkınız olduğundan bu değeri de değer artış payı olarak ayrıca dava ve talep edebilirsiniz.

Dğer artış payı ve tasfiye payı alacaklarınız için boşanmaya karar verilmesinden itibaren 1 yıl içinde dava açmalısınız.

Arabanın taksidi halen ödenmekte demişsiniz. dava tarihine kadar yapılan ödemeler üzerinde tasfiye payı alacağınız var. Altınlarınızın katkısını ise ispatlamanız halinde bunun tamamını talep edebilirsiniz.

Ayrıca arabanın kötüniyetli devri halinde, sizin alacak haklarınızı ortadan kaldırmak maksadı ile yapılmış devirler karşısında, bu mal yine tasfiye hesabına dahil edilecektir. Türk medeni Kanunu Madde 229.

3-) Beyaz eşyaların, evlilik tarihinden önce aileniz tarafından ödendiğini belirtmişsiniz.Hepsi sizin kişisel malınızdır. Paylaşıma girmez.

5-) Avukatlık ücreti ödemeye maddi gücünüzün olmadığını ispatlamanız (Fakirlik belgesi vs..) halinde ücretsiz avukatlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Şartlarınız uygun görülmez ise, mutlaka bir avukatın DOĞRUDAN yol göstermesi ile yol alınız. Hak kaybına uğramazsınız. Gereksiz masraf yapmazsınız.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi