Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim Belçika'da beni istemediklerini söylediler ne yapmalıyım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-11-2010, 13:42   #1
mata

Varsayılan Eşim Belçika'da beni istemediklerini söylediler ne yapmalıyım?

merhaba ben 11 agustos 2009 da resmi nikahla 22 temmuz 2010 da düğünüm oldu ve eşimle birlikte oldum yaklaşık 2 hafta türkiyede kalıp belçikaya dondü bende vize beklemek için türkiyede kaldım 9 ekim 2010 da belçikaya gittim eşimle ve ailesiyle aynı evde kaldım ve yaklaşık 2 hafta sonra hiçbir sorun yokken beni istemediklerini söyleyerek beni zorla Türkiyeye gönderdiler ve uçaga binene kadar pasaportuma el koydular ve üzerimdeki bütün takılarımı telefonumu ve paramı gasp edip beni bilmediğim bir şehre gönderdiler ailemi arayamadım çünkü param yoktu 2 gün nerdeyse sokakta kaldım sonunda ailemi aradım şimdi ailemin yanındayım ve maddi olanaksızlıklar yüzünde n avukata bile gidemedim ben 19 yaşındayım çirkin iftiralarla tehditlerle psikolojim bozuldu bana destek olacak kimsem yok ne yapmalıyım lütfen yol gösterin zaten hayatım maddi manevi bozuldu alt üst oldum teşekkürler
Old 20-11-2010, 01:07   #2
Gemici

Sayın mata,
'İthal Gelinlerin!' çoğunun başına gelen olaylardan biri sizin de başınıza gelmiş.

Ben Türkiye dışında yaşayan Türk vatandaşlarının büyük bir kısmının, değil bulundukları ülkeye ayak uydurmuş olmalarını, Türkiye'deki toplumsal gelişmenin bile çok gerisinde kaldıklarını düşünüyorum ve bu türden olaylara çokça şahit oluyorum. Özellikle Türkiye'den yeni gelmiş olan gelin veya damadın dil bilmemesinden faydalanarak büyük eziyetler çektirir ve aşağılarlar. Bu gibi durumlarda yapılacak en iyi şey ve tutulacak en iyi yol, hemen polise veya bir sosyal yardım kurumuna gidip yardım istemektir.

Sizi Türkiye'ye geri gönderdiklerine göre bu olanaklardan yararlanabilme şansınız ortadan kalkmış durumda. Aile birleşimi vizesinden yararlanarak Belçika'ya gittiğinizi yazıyorsunuz. Gittikten sonra oturma müsaadesi alıp almadığınızı bilmiyorum. Belçika' daki durumu tam olarak bilmediğim için kesin birşey diyemiyeceğim, ama pasaportunuzdaki vize ile Belçika'ya geri dönebileceğinizi zannetmiyorum. Geri dönseniz bile bu geri dönüşün size fazla bir faydası olacağını zannetmiyorum. Çünkü oturma müsaadesi olmadan orada zaten kalamazsınız. (Not: oturma müsaadesi ve vize konusunda yazdıklarım, Belçika yabancılar hukukunu bilmediğim için bir tahminden ibaret)

Eşiniz ailesi ile birlikte otruduğuna ve ailesini size tercih ettiğinden, evliliğinizden fazla bir şey beklemeyin derim. Yapabileceğiniz en iyi şey, takılarınızı ve değerli eşyalarınızı kurtarmak ve gerekirse nafaka talep etmek bence.

Gerekirse Belçika'da avukatlık yapan ve Türkçe konuşabileceğiniz alttaki linkteki Avukatlardan birisi ile temasa geçin.

http://www.rehber.be/pagedorsubcat.p...&w=1920&h=1080

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi