Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşin Yurt Dışında Çalışmak İsytemesi Bir Kusur Mudur?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-02-2009, 13:26   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Eşin Yurt Dışında Çalışmak İsytemesi Bir Kusur Mudur?

KAHDEM Derneği Kurumsal Sitesine gönderilen mail ilgilisine bilgi verilerek bu alana taşınmıştır.

Alıntı:
iyi çalışmalar benim birkaç sorum olacak eşimle işleri yüzünden kavga ediyoruz benimle ve 2,5 yaşındaki oğlumla fazla ilgilenmiyor genel olarak çalıştıgını ida ediyor iki aydırda yurtdışındaki işlerle ilgili baskı yapıyor ve ben onun yurtdışında çalışmak istemesine karşıyım giderse boşanacagımıda belirttim ama umursamıyor bagırıp çağırıyor çocugmuda elimden alacagını idaa ediyor çocuguma baktıgım için çalışmıyorum zaten çalışmama da izin vermiyo eger boşanma davası açarsam oğlumu elimden alabilirmi eger giderse 2 ay kadar bizimle birlikte olamayacak bu benim lehimemidir neler yapabilirim ailemin durumu daha iyi onun şartlarına göre en azından evleri kendilerinin annem çalışıyo ve babamda emekli onun düzenli bir maaşı yok dava açabilmek için neler yapmalıyım barodan ücretsiz avukat talep edebilirmiyim
yardımlarınız için şimdiden çok teşekür ederim
Old 25-02-2009, 14:22   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Medeni Kanunumuz'da evliliğin genel hükümleri belirlenmiştir. Bunlardan bir tanesi de 192.maddedir.
Alıntı:
Eşlerden her biri, meslek veya iş seçiminde diğerinin iznini almak zorunda değildir. Ancak, meslek ve iş seçiminde ve bunların yürütülmesinde evlilik birliğinin huzur ve yararı göz önünde tutulur.

Anlattığınız kadarı ile eşinizin işleri nedeni ile sizinle ve çocuğunuzla ilgilenmediğini belirtmişsiniz. Eşiniz ailesine bakmak ve ev giderlerini karşılamak yani sizleri kimseye muhtaç etmeden emeği ve malvarlıkları ile gerekli geliri kazanmak zorundadır.

Yurt dışında çalışma isteğinin keyfi olup olmadığı, amacın farklı olup olmadığı noktasında hakim dava içinde değerlendirme yapacaktır.

İlgili maddeden de görüldüğü üzere, eğer eşinizin Yurtdışında çalışmak istemesi AİLE BİRLİĞİNİN MENFAATİNE DEĞİLDİR şeklinde bir sonuç çıkar ise, eşinizin bu noktada kusurundan söz edilebilecektir.

Yurtdışında çalışmak istemek tek başına boşanma sebebi olarak görülmeyebilir. İdialarınızı VARSA başka gerekçelerle de desteklemeniz yararınıza olabilir.

Bir boşanma davası açmanız halinde, evlilik birliğinin sarsılmasına neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU oluduğunu ispatlamak zorundasınız.

Çocuğunuz yaşı gereği anne bakım ve şefkatine muhtaçtır. Size verilmesi en doğalıdır.

Eşinizin işi sebebi ile çalışmak zorunda olduğu için iki ay sizden ayrı kalması sizin için avantaj değildir. Taraflar sorumluluklarını yerine getirdiği müddetçe sorun yoktur.

Mevcut durumunuzu daha ayrıntılı bir biçimde doğrudan bir meslektaşımız ile değerlendiriniz.Çok daha sağlıklı olacaktır.

Maddi durumunuz iyi değil ise, bulunduğunuz yer il barosuna müracaat ederek tarafınıza ücretsiz olarak avukatlık hizmeti sağlanmasını isteyebilirsiniz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi