Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hamile kadınlar hapse girermi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-02-2009, 11:05   #1
Konuk

Mutlu hamile kadınlar hapse girermi

sayın AV.UFUK

CEVABINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKÜR EDERİM. BANA VERDİĞİNİZ CEVAP ÜZERİNE DEVLET HASTANESİNDEN HAMİLE OLDUĞUMA DAİR RAPOR ALDIM ACABA BU RAPORU ADLİYEYE VERECEKMİYİM YOKSA YAKALANIRSAMMI VERECEĞİM ADLİYEYE HERHANGİ BİR DİLEKÇE VERMEM GEREKİYORMU.

SAYGILAR
ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM
KENDİNİZE İYİ BAKIN
20.02.2008
Old 20-02-2009, 22:22   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Cumhuriyet Başsavcılığı ilamat bürosuna gitmenizde ve ilgili mahkumiyet kararı ile mevcut durumunuzu(rapor örneklerinizle birlikte) ilişkilendirerek bir dilekçe ile yazılı olarak bilgi vermenizde yarar vardır.

Kararın verildiği yer Cumhuriyet Savcılığı hazırlık kalemleri ve ilamat büroları size yol gösterirler.

Siz de kendinize iyi bakın. Bir meslektaşımızdan direkt yardım da alınız.

Saygılar,
Old 23-02-2009, 17:46   #3
Konuk

Varsayılan Hamile kadınlar hapse girermi

Sn Av.UFUK
İlginizden ötürü teşekkürler
Ben Yozgat adliyesi infaz bürosuna gittim ama orada adli para cezası oldup ödenmediğinden hapse çevrildiği için ceza evine gönderileceğimi söylediler hamilelik raporumuda gösterdim fakat cezanız 3 yıl veya 5 yıl gibi uzun ve adli para cezası dışında olsaydı ertelenebilirdi dediler.
Daha sonrasında Yozgatta sizin meslektaşlarınızdan birine gittim konuyu anlattım daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığını söyledi ve ilgili Cumhuriyet savcısıyla görüşeyim dedi.Bu gün itibarıyla görüşmüş fakat bir netice alamamış İlgili savcı : idari para cezalarının ödenmememesinden oluşan hapis cezalarında hamilede olsa erteleme yapılmayacağını söylemiş.
Yani avukat bey onlara göre ben adam öldürsem hamileyim diye hapis cezam erteleniyordu fakat karşılıksız çekim var diye hamilede olsam hapse atacaklar.
Sizden ricam bana bir yol göstermeniz
Kendinize iyi bakın
Kolay gelsin
Cevabınızı bekliyorum tek umudum sizsiniz
Old 23-02-2009, 22:42   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Adli para cezasının infazı

MADDE 106 - (1) Adli para cezası, Türk Ceza Kanununun 52 nci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen usule göre tayin olunacak bir miktar paranın Devlet Hazinesine ödenmesinden ibarettir.

(2) Adli para cezasını içeren ilam Cumhuriyet Başsavcılığına verilir. Cumhuriyet Savcısı otuz gün içinde adli para cezasının ödenmesi için hükümlüye 20 nci maddenin üçüncü fıkrası uyarınca bir ödeme emri tebliğ eder.

(3) Hükümlü, tebliğ olunan ödeme emri üzerine belli süre içinde adli para cezasını ödemezse, Cumhuriyet savcısının kararı ile ödenmeyen kısma karşılık gelen gün miktarınca hapsedilir.

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 01.03.2008 RG NO: 26803 KANUN NO: 5739/5) (KOD 2)
(4) Çocuklar hakkında hükmedilen adlî para cezasının ödenmemesi hâlinde, bu ceza hapse çevrilemez. Bu takdirde onbirinci fıkra hükmü uygulanır.

(5) Adli para cezasının hapse çevrileceği mahkeme ilâmında yazılı olmasa bile üçüncü fıkra hükmü Cumhuriyet Başsavcılığınca uygulanır.

(6) Hükümde, adli para cezası takside bağlanmamış ise, bir aylık süre içinde adli para cezasının üçte birini ödeyen hükümlünün isteği üzerine geri kalan kısmının birer ay ara ile iki eşit taksitte ödenmesine izin verilir. İlk taksidin süresinde ödenmemesi hâlinde, verilen ikinci takside ilişkin izin hükümsüz kalır.

(7) adli para cezası yerine çektirilen hapis süresi üç yılı geçemez. Birden fazla hükümle adli para cezalarına mahkûmiyet hâlinde bu süre beş yılı geçemez.

(8) Hükümlü, hapis yattığı günlerin dışındaki günlere karşılık gelen parayı öderse hapisten çıkartılır.

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 01.03.2008 RG NO: 26803 KANUN NO: 5739/5) (KOD 2)
(9) Adlî para cezasından çevrilen hapsin infazı ertelenemez ve bunun infazında koşullu salıverilme hükümleri uygulanmaz. Hapse çevrilmiş olmasına rağmen hak yoksunlukları bakımından esas alınacak olan adlî para cezasıdır.
(10) (MÜLGA FIKRA RGT: 01.03.2008 RG NO: 26803 KANUN NO: 5739/5) (KOD 1)

(11) İnfaz edilen hapsin süresi, adli para cezasını tamamıyla karşılamamış olursa, geri kalan adli para cezasının tahsili için ilâm, Cumhuriyet Başsavcılığınca mahallin en büyük mal memuruna verilir. Bu makamlarca 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanuna göre kalan adli para cezası tahsil edilir.

Size verilen cevabın gerekçesi 5275 sayılı kanunun yukarıdaki maddesi.

Bu durumda yapılabilecek tek şey, Mahkemenin mahkumiyet kararını size Yasal olarak tebliğ edip etmediğini yani usulüne uygun işlem yapılıp yapılmadığını, yine aynı şekilde, Savcılığının da ödeme emri tebliğinde usul hatası yapıp yapmadığını araştırmak olacaktır.

Böyle bir durum var ise ilgili kanun yolları kullanılabilir. Aksi halde yapılacak bir şey yoktur..

Lütfen Ceza Hukuku'nda bilgili ve deneyimli bir meslektaşımıza, dosyanızı inceletin...

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi