Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Islah AŞamasinda Adlİ Yardim Talebİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2009, 16:45   #1
Av.Can Canbazer

Varsayılan Islah AŞamasinda Adlİ Yardim Talebİ

Görülmekte olan bir iş davasında ,davacının alacaklarının 'X' TL olduğuna dair bilirkişi raporu geldi.Islahla dava miktarını yükseltme ve buna göre ek dava harcı yatırma aşamasındayız.
Müvekkilim işsiz olduğunu ve harcı yatıramayacağını söylüyor.
Dava ortasında Adli yardım talebinde bulunabilir miyiz?
Old 12-03-2009, 16:55   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Can Canbazer
Görülmekte olan bir iş davasında ,davacının alacaklarının 'X' TL olduğuna dair bilirkişi raporu geldi.Islahla dava miktarını yükseltme ve buna göre ek dava harcı yatırma aşamasındayız.
Müvekkilim işsiz olduğunu ve harcı yatıramayacağını söylüyor.
Dava ortasında Adli yardım talebinde bulunabilir miyiz?

HUMK 469/2 uncu maddesine göre mümkündür.
Old 13-03-2009, 10:12   #3
Emine Yıldız Balkan

Bir dosyamda aynı şekilde ıslah aşamasında adli yardım talebinde bulunuldu.Mahkeme durumu değerlendirmek üzere zabıta araştırması, banka vergi dairesi ,tapu, trafik araştırması yaptıktan sonra talebi kabul ederek davaya o aşamadan itibaren masraflar konusunda adli yardım talebini kabul etti.
Old 20-12-2011, 12:37   #4
yalcinhukukbürosu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
HUMK 469/2 uncu maddesine göre mümkündür.

6100 sayılı HMK ya göre mümkün müdür? Zira adli yardım hükümlerini düzenleyen maddelerde HUMK 469/2 kadar açık hüküm yok. yada ben göremedim.
Old 20-12-2011, 12:46   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan yalcinhukukbürosu
6100 sayılı HMK ya göre mümkün müdür? Zira adli yardım hükümlerini düzenleyen maddelerde HUMK 469/2 kadar açık hüküm yok. yada ben göremedim.

HMK 336 ve 337. maddelerdeki altı çizili kısımlardan bu sonuca rahatlıkla ulaşalıyor üstadım.

Adli yardım talebi

MADDE 336- (1) Adli yardım, asıl talep veya işin karara bağlanacağı mahkemeden; icra ve iflas takiplerinde ise takibin yapılacağı yerdeki icra mahkemesinden istenir.

(2) Talepte bulunan kişi, iddiasının özeti ile birlikte, iddiasını dayandıracağı delilleri ve yargılama giderlerini karşılayabilecek durumda olmadığını gösteren mali durumuna ilişkin belgeleri mahkemeye sunmak zorundadır.

(3) Kanun yollarına başvuru sırasında adli yardım talebi bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya yapılır.

(4) Adli yardım talebine ilişkin evrak, her türlü harç ve vergiden muaftır.

Adli yardım talebinin incelenmesi

MADDE 337- (1) Mahkeme, adli yardım talebi hakkında duruşma yapmaksızın karar verebilir.

(2) Adli yardım talebinin kabul veya reddine ilişkin kararlara karşı kanun yoluna başvurulamaz. Ancak, adli yardım talebi reddedilirse, sonradan gerçekleşen bir sebebe dayanılarak tekrar talepte bulunulabilir.

(3) Adli yardım, daha önce yapılan yargılama giderlerini kapsamaz.
Old 20-12-2011, 12:48   #6
İlhan_ERDEN

6100 S.K.'a göre, "md. 335/3 :Adli yardım, hükmün kesinleşmesine kadar devam eder." hükmü ile karar kesinleşinceye kadar adli ardımın devam ettiğinin belirtilmiş olması, "336/3 : Kanun yollarına başvuru sırasında adli yardım talebi bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya yapılır." hükmü gereği kanun yolu sırasında bile adli yardım talep edilebileceği sebebiyle hayli hayli, ayrıca "337/3 :Adli yardım, daha önce yapılan yargılama giderlerini kapsamaz." hükmüne göre, yrgılaama masrafları yapıldıktan sonra da, yani yargılama devam ederken adli yardım talep edilebileceğinin belirtilmiş olması ve de kanunda bunu engelleyen bir hüküm mevcut oLmaması sebebiyle, HMK'ya göre de mümkün olduğu kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi