Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alacak davalarının temyizinde tehir-i icra telebinde bulunmalı mıyım?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2011, 07:13   #1
kapbana

Varsayılan Alacak davalarının temyizinde tehir-i icra telebinde bulunmalı mıyım?

Asliye Hukuk Mahkemesinde görüğlmekte oan alacak davasının davalısı olarak aleyhimize hükmedilen kararın temyizi dilekçemizde tehir-i icra talebinde bulunmalı mıyım?

Bu gibi alacak davaları kesinleşmeksizin icra edilebilir mi?
Old 14-04-2011, 07:39   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan kapbana
Asliye Hukuk Mahkemesinde görüğlmekte oan alacak davasının davalısı olarak aleyhimize hükmedilen kararın temyizi dilekçemizde tehir-i icra talebinde bulunmalı mıyım?

Bu gibi alacak davaları kesinleşmeksizin icra edilebilir mi?

Evet kesinleşme gerekmeksizin icra takibine konu olabilir

Evet tehir-i icra talepli olarak temyiz etmelisiniz
Old 14-04-2011, 11:14   #3
sahmetc

iik 36 kapsamında temyiz yoluna başvurduğunuz zaman hükmolunan borcu depo ederek icranın geri bırakılmasını yönünde karar alabilirsiniz.
Old 14-04-2011, 17:49   #5
HakiMavi

Tehir-i icra talepli olarak temyiz ettikten sonra aleyhinize icra takibi başlatılırsa mehil vesikası talebinde bulunup, gerekli teminatın yatırıp, tehir-i icra kararı aldığınız takdirde takibi durdurabilirsiniz.

Sadece tehir-i icra talepli olarak temyiz etmeniz yeterli değildir. Bu işlemler yapılmadan takip durmaz. Müvekkilinize mahçup kalmamanız dileğiyle...
Old 17-04-2011, 22:28   #6
Av.Dursun KARACA

İcraya konulunca süre istenir ve Yargıtay'dan karar talep edilir. Henüz icraya konulmadan, temyiz dilekçesinde tehiri icra talebinde bulunmak gerekmez.
Old 18-04-2011, 16:16   #7
kapbana

Alıntı:
Yazan d-karaca
İcraya konulunca süre istenir ve Yargıtay'dan karar talep edilir. Henüz icraya konulmadan, temyiz dilekçesinde tehiri icra talebinde bulunmak gerekmez.

Cevap veren herkese teşekkürler; sorum esasında Sn. d-karaca'nın cevabında bildirdiği gibi henüz karar icraya konulmadan yapılan temyiz başvurularında tehir-i icra talebinde bulunup bulunulmayacağı hususunda idi.

Cevabımı aldım; teşekkürler...
Old 18-04-2011, 16:33   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan d-karaca

Katılmıyorum. Tehiri icra, kararı temyiz ederken talep edilmelidir. Talep edilmedi ise sonradan istenemez. Bakınız İİK 36.
Old 18-04-2011, 16:42   #9
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan d-karaca

Varsayalım karar tebliğ edildi ve temyiz süreleri geçti. Temyiz süreleri geçtikten sonra karşı taraf icra takibi başlattı.

Çok yanlış bir tavsiye ve bilgi. İcranın geri bırakılması talebi temyiz ile birlikte yapılmalıdır.
Old 18-04-2011, 19:44   #10
Av.Dursun KARACA

Sayın Kapbana; ben İİK. 36 dan böyle bir zorunluluk, temyiz dilekçesinde "tehiri icra" istemi şartı görmüyorum. Ancak,benden sonraki iki meslektaşım da aksini söylüyor, buna itibar ederim. Temyiz dilekçesinde tehiri icra istemi olmadığından, icra müdürünün mehil vermediğini, Yargıtay'ın da bu gerekçeyle ret kararı verdiğini bilmiyorum.
Old 19-04-2011, 05:22   #11
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan d-karaca
Sayın Kapbana; ben İİK. 36 dan böyle bir zorunluluk, temyiz dilekçesinde "tehiri icra" istemi şartı görmüyorum. Ancak,benden sonraki iki meslektaşım da aksini söylüyor, buna itibar ederim. Temyiz dilekçesinde tehiri icra istemi olmadığından, icra müdürünün mehil vermediğini, Yargıtay'ın da bu gerekçeyle ret kararı verdiğini bilmiyorum.
Ben hiç bu şekilde uygulama yapmadım, her zaman tehiri icra talebimi temyiz dilekçesinde belirttim. Ama sizin görüşünüzde olan birçok meslektaşımız var. Uygulamada da ek dilekçe ile talepte bulunmuşlar.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=29118
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi