Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşınmazın icra yolu ile tahliyesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-04-2011, 13:42   #1
Av. Aykut Toklu

Varsayılan Taşınmazın icra yolu ile tahliyesi

Arkadaşlar mevcut bir müdahalenin meni davasında alınmış olan tahliye kararına dair ilamı icra dairesine verdim ve taşınmazın tahliyesini talep ettim.

7 günlük süre verildi bu 7 gün sonunda taşınmazdaki işgalci çıkmaz ise taşınmaz cebri icra yolu ile boşaltılacak ancak nasıl?

Yani icra memuru polis memuru avukat gidecek söz konusu taşınmaz adresine çıkın mı diyecek? Ya da çıkmadılar eşyalar nasıl çıkarılacak ev nasıl tahliye edilecek?

Bu süreçle ilgili bilgileri olan arkadaşlar lütfen bilgilerini paylaşırsa sevinirim

Süreç; icra masrafları (yolluk; yol giderleri tahliye sırasındaki işlemler ve bunların masrafları vs gibi)...
Old 15-04-2011, 14:07   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Arkadaşlar mevcut bir müdahalenin meni davasında alınmış olan tahliye kararına dair ilamı icra dairesine verdim ve taşınmazın tahliyesini talep ettim.

7 günlük süre verildi bu 7 gün sonunda taşınmazdaki işgalci çıkmaz ise taşınmaz cebri icra yolu ile boşaltılacak ancak nasıl?

Yani icra memuru polis memuru avukat gidecek söz konusu taşınmaz adresine çıkın mı diyecek? Ya da çıkmadılar eşyalar nasıl çıkarılacak ev nasıl tahliye edilecek?

Bu süreçle ilgili bilgileri olan arkadaşlar lütfen bilgilerini paylaşırsa sevinirim

Süreç; icra masrafları (yolluk; yol giderleri tahliye sırasındaki işlemler ve bunların masrafları vs gibi)...

İlk etapta icra memurlarıyla icraya konu yere gidip çıkmaları için süre de verebilirsiniz veya tahliye de edebilirsiniz.Biraz da şansınıza göre şekillenebilen bir durum.Eğer eşyalarını kendileri taşıyıp çıkarırsalar şanslısınız.Çıkarmazsalar hamal ve aracı temin etmek durumunda kalacaksınız.Eşyalar tek tek icra memuru tarafından sayılıp tutanak altına alınacak.Daha sonra eşyaları koyabiliceğiniz bir yer temin etmeniz gerekecek.
Old 21-04-2011, 15:05   #3
Av. Aykut Toklu

Bu durumda icra memuru ile söz konusu adrese gittik diyelim ki tahliye edeceğiz dediler eşyaları çıkardılar sorun yok ama ben hem evi tahliye etmeyen işgalciyi dışarı nasıl atacağım eşyaları da ben mi depo edecek yer bulacağım?
Old 21-04-2011, 15:19   #4
Admin

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Bu durumda icra memuru ile söz konusu adrese gittik diyelim ki tahliye edeceğiz dediler eşyaları çıkardılar sorun yok ama ben hem evi tahliye etmeyen işgalciyi dışarı nasıl atacağım eşyaları da ben mi depo edecek yer bulacağım?
Tahliye gerçekleştikten sonra İcra Memuru çilingir ile kilitleri değiştiriyor ve yeni anahtarı size veriyor, bu açıdan işgalcinin içeriyi kullanması söz konusu olmuyor.

Eşyaları sizin tahliye etmeniz gerekirse, icra memuruyla beraber kamyon tutuyor, hamal buluyor, eşyaları alacak bir yedieminle anlaşıyorsunuz, sonra eşyalar için tek tek tutanak tutulup, hamallarla kamyona yükleyip yediemine teslim ediyorsunuz.

Bunlarla ilgili tüm masrafları tahliye sırasında siz yapıyorsunuz, ancak dosyada ona borç olarak yazılıyor, dolayısıyla eşyaları yedieminden almaya geldiğinde bu masrafları ondan tahsil ediliyor (veya o gelmezse haciz yoluyla, satış yoluyla vs. siz işlem yapabilirsiniz)
Old 21-04-2011, 18:21   #5
Av. Aykut Toklu

Peki bu süreçte masrafları daha önceden bilme imkanımız var mı?

Yani hazırlıklı gitmek açısından veya orada bir sıkıntı yaşamamak açısından masrafları öğrenebileceğimiz bir yol yok mudur?

Sitede mutlaka daha önce böyle bir süreç yaşamış olan meslektaş vardır diye yazdım herhangi bir cevap alamadım!

Bir de uyarı aldım bu yüzden aynı konuda birden fazla başlık ya da yinelenen başlık diye yani koca sitede daha önce bir işgalci ya da kiracıyı bu şekilde tahliye eden bir avukat yok mu? en azından aşağı yukarı masrafları söyleyebilecek?
Old 21-04-2011, 18:31   #6
kezzy

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu

Yani hazırlıklı gitmek açısından veya orada bir sıkıntı yaşamamak açısından masrafları öğrenebileceğimiz bir yol yok mudur?

Sitede mutlaka daha önce böyle bir süreç yaşamış olan meslektaş vardır diye yazdım herhangi bir cevap alamadım!

Bir de uyarı aldım bu yüzden aynı konuda birden fazla başlık ya da yinelenen başlık diye yani koca sitede daha önce bir işgalci ya da kiracıyı bu şekilde tahliye eden bir avukat yok mu? en azından aşağı yukarı masrafları söyleyebilecek?

Tahliye edilecek yerin büyüklüğü, ne kadar eşyanın olduğu masrafınızın değiştirecek kriterlerdir. Bu konuda net bir rakam çıkarmak zor.
Ancak herşeyden önce nakliye, hamaliye,çilingir kilit açma yeniden kilidi değiştirme masraflarının yanında eşyaların peşin yeddiemin ücreti talep edilecektir. Hazırlıklı gidin derim.
Old 21-04-2011, 18:47   #7
Admin

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu

Var, konuyu açmadan önce forumda arama yapmayı deneyebilirsiniz. Mesela ben yukarıdaki arama kutusuna sadece "tahliye masraflar" yazdım, bakın 3. sırada ne çıktı:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=60512

Siz aranan kavramlarda daha yaratıcı olursanız eminim daha fazla konu da bulabilirsiniz. Yeterince yardımcı olan konu bulamazsanız bu konuyla bağlantınızı sorunuzu yine bu konuya eklenecek bir mesajla da sorabilirsiniz.

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Uyarı almanızın nedeni bu başlık dururken, aynı nitelikte bir soru için ikinci bir başlık açmanız, yani forum kurallarımızın 2. maddesi. Sorunun devamı niteliğinde bir soru için ikinci başlık açmanıza gerek yok, buraya yanıt ekleyerek sorunuzu sorabilirsiniz, böylece ileride benzer bir konuda yardım arayanlarda, herşeyi birarada tek başlık altında bulabilir.

Bu arada forum kurallarımızın 6. maddesi gereğince de "uyarı" hakkındaki yorumlarınızı açık alanlarda değil, Site ve Forum Yöneticileri ile iletişim alanında yaparsanız, biz de cevabımızı açık alanlarda vermek zorunda kalmayız ve böylece bu konuyu dağıtmayız.
Old 26-04-2011, 15:37   #8
hakan03

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu

normal icra masrafları dışında çilingir, hammal, nakliye, yedi emin masrafları olacak bunun dışında tahliye işlemi uzun süreceği için icra memurunun ve polislerin gönlünü hoş tutmak için gerekli masraflar ve çeşitli masraflar ile birlikte avukatlar yolunacak kaz olarak görüldüğü için net masraf söylemek zor ama normal bir evdeki eşyalar göz önünde bulundurulursa bir binliği gözden çıkartın
Old 26-04-2011, 15:56   #9
kezzy

Alıntı:
Yazan hakan03
normal icra masrafları dışında çilingir, hammal, nakliye, yedi emin masrafları olacak bunun dışında tahliye işlemi uzun süreceği için icra memurunun ve polislerin gönlünü hoş tutmak için gerekli masraflar ve çeşitli masraflar ile birlikte avukatlar yolunacak kaz olarak görüldüğü için net masraf söylemek zor ama normal bir evdeki eşyalar göz önünde bulundurulursa bir binliği gözden çıkartın

Bin Lirayla kurtarabilirse ne ala
Old 26-04-2011, 16:02   #10
hakan03

Alıntı:
Yazan kezzy
Bin Lirayla kurtarabilirse ne ala

biliyorum fazla iyi niyetli bir yaklaşım oldu benimkisi, sadece 1,000TL şükraniye verilen durumlarıda yaşadık.
Old 26-04-2011, 20:24   #11
Av. Aykut Toklu

Ben 43 lira harç 45 lira araç mazot makbuzu ile kurtuldum gibi

İcra Müdürü 43 lira harç yatırın göndereyim sizi evdeler ise kilidi değiştirir borçluyu evden çıkarır anahtarı da size teslim ederim. Yok eğer ben evi boş istiyorum diyorsanız 6 aylık rayiç kira bedelini yatırırsınız (ki bu da hiç yoktan 2000 lira ediyor!) evi boşaltır teslim ederiz dedi.

Yani bu durumda tabi bir de nakliye ve hamal ücretlerini de siz ödeyeceksiniz.

Toplam hesap en az 3000 görünüyor tüm ıvır zıvırı ile!

Ancak ben icra müdürünün de tavsiyesi ile 10 gün süre verdim borçluya o da kapının önüne konmak istemiyorsa alır eşyasını çeker gider ben de 100 liraya halletmiş olurum bu işi
Old 27-04-2011, 07:31   #12
kezzy

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Ben 43 lira harç 45 lira araç mazot makbuzu ile kurtuldum gibi

İcra Müdürü 43 lira harç yatırın göndereyim sizi evdeler ise kilidi değiştirir borçluyu evden çıkarır anahtarı da size teslim ederim. Yok eğer ben evi boş istiyorum diyorsanız 6 aylık rayiç kira bedelini yatırırsınız (ki bu da hiç yoktan 2000 lira ediyor!) evi boşaltır teslim ederiz dedi.

Yani bu durumda tabi bir de nakliye ve hamal ücretlerini de siz ödeyeceksiniz.

Toplam hesap en az 3000 görünüyor tüm ıvır zıvırı ile!

Ancak ben icra müdürünün de tavsiyesi ile 10 gün süre verdim borçluya o da kapının önüne konmak istemiyorsa alır eşyasını çeker gider ben de 100 liraya halletmiş olurum bu işi

Verilen süre içinde kendiliğinden mecuru boşaltan borçluyla şimdiye kadar hiç karşılaşmadım
Old 27-04-2011, 11:21   #13
Arif Aydın

Alıntı:
Yazan hakan03

Bu masraf hepimizin kanayan yarasıdır.
Old 27-04-2011, 12:00   #14
hakan03

Alıntı:
Yazan Arif Aydın
Bu masraf hepimizin kanayan yarasıdır.

sorun masraftan ziyade gayri resmi yapılan masrafların kimden tahsil edilebileceği müvekkile anlatamazsınız belgeleyemezsiniz, resmiyeti yok karşı taraftan isteyemezsiniz işi bitirip paranızı alabilmek için sizin üstünüze kalması kuvvetle muhtemel maalesef.
Old 01-07-2011, 20:44   #15
fairtrial

Ben de meslektaşlarımın yukarıda belirttiği sorunların benzerini bugün yaşadım. 2009 yılında alacağına mahsuben banka tarafından satın alınan ipotekli taşınmazın tahliyesini gerçekleştirdik.Tahliye için yapılan masraflar elbette somut duruma göre değişiyor.Taşınmazın yediemin deposuna olan uzaklığı, büyüklüğü,taşınmazda bulunan eşyaların sayısı,nakliye için gelen işçilerin sayısı,bekleme süresi,açgözlü icra memurlarının öğle yemeği,çilingir... tahliye için yapılması gereken masrafları belirliyor.Bizim tahliyesini gerçekleştirdiğimiz taşınmaz 85 m2 büyüklüğündeydi ve içinde çok fazla eşya vardı.Yaptığımız masraf 1.200 lirayı buldu.
Önceden tahliye emri gönderildiği ve zaten tahliye emrinde kanunen 15 gün içinde mecuru tahliye etmeleri aksi halde mecurun cebri icra yoluyla tahliye edileceği belirtilmesine rağmen taşınmaz belirtilen sürede boşaltılmadı.Bunu takiben taşınmazın borçlu tarafından tahliyesini sağlayabilmek ve ayrıca yediemin deposu vs. bulmak için uğraşmamak adına bir ümit borçluya 7 gün ek süre de verdik.Bu ek süre de geçti taşınmaz hala boşaltılmadı.Gel zaman git zaman 2 yıl oldu..01.07.2011 itibariyle mecurun tahliyesini yaptık ecrimisil de talep etmedik... Benim bu yaşadıklarımızdan çıkardığım sonuç şu iyiniyetli alacaklı olmaktan bir an evvel vazgeçip tahliye emrinin ardından ek süre vermeden taşınmazı tahliye etmek.Çünkü ne kadar süre verilirse verilsin işgalci taşınmazı kendi rızasıyla boşaltmayacaktır.Her geçen süre zaman kaybı ve baş ağrısı. Tahliyeye gitmeden önce alacaklı/alacaklı vekili mutlaka yediemin deposu ayarlasın, bir kira sözleşmesi yapsın ve her ihtimale karşı polisle beraber mecurun bulunduğu yere gitsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi