Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tasarruf mevduatı sigorta fonuna devredilen şirketten olan alacağn tahsili nasıl?ACİL

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2009, 19:36   #1
mdelen82

Varsayılan tasarruf mevduatı sigorta fonuna devredilen şirketten olan alacağn tahsili nasıl?ACİL

Şirket , hakkında yapmış olduumuz takip neticesinde şirketin avukatı tmsf ye devredildiğini söyledi.
Bu aşamada nasıl bir usül uygulamam hakkında hiç bir fikrim yok.
Meslektaşlarımın yardımına ihtiyacım var.Teşekkürler...ACİL
Old 26-05-2009, 09:22   #2
Av.Evren Akçay

Öncelikle şunu belirtmek isterimki TMSF ye devredilen bir şirketin tüm malvarlığını tespit edildikten sonra borçlu şirketin aleyhine tedbir konuluyor. TMSF ye devrolunan şirketin tüm malvarlığı satışı yapılmamışsa icra işlemleri yapabiliyorsunuz. Aynı şey 1,5 yıl önce benim başıma geldi.TMSF ye devredilen bir holdingle alakalı ihtiyati haciz talepli olarak icra takibi başlattık ve mahkemeden ihtiyati haciz kararı alarak borçlunun tüm taşınmazlarına ve araçlarına haciz işlemi yaptık.Bankalara mevduat haczi içinde müzekkere yazdık ama bankalardan herhangi bir sonuç alamadık. araç ve taşınmaz haciz şerhi konulmuş mallarda da daha önce konulmuş hacizler vardı. Hukuken yapılması gereken usule uygun olarak işlemlerimizi yaptık ama sonuçta bir Kamu Kurumu olarak alacağımızı alamadık. Ancak halen haciz şerhlerimiz var ve icra dosyamız derdest.
Bu konuda daha ayrıntılı ve net bilgi istiyorsanız TMSF ile ilgili "Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun Kontrolündeki Şirketlerin Tasfiyesine Dair Yönetmelik " bakmanızı tavsiye ederim.
Old 26-05-2009, 13:46   #3
AV ŞEYDA

icra takibi yanında icra takibinin varlığına ilişkin TMSF'ye nüracaat ettiniz ya da müzekk4ere ile bildirdiniz mi alacağı?
Old 26-05-2009, 21:27   #4
mdelen82

cevaplarınız için teşekkürler. Av. evren akçay'ın dediği yönetmeliği inceleyim sonradan tmsf ye başvurmayı düşünüyorum...
Old 27-05-2009, 09:10   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan mdelen82
Şirket , hakkında yapmış olduumuz takip neticesinde şirketin avukatı tmsf ye devredildiğini söyledi.
Bu aşamada nasıl bir usül uygulamam hakkında hiç bir fikrim yok.
Meslektaşlarımın yardımına ihtiyacım var.Teşekkürler...ACİL

Şirketin TMSF'ye devri değil de,şirketin "yönetim ve denetimi" TMSF'ye devredilmiştir demiş olmalıdır.

Bu tür "yönetim ve denetim" devri neticesinde genellikle TMSF, alacağının tahsili için şirket varlıklarını "Ticari ve İktisadi Bütünlük" kapsamına almakta ve "TMSF Tarafından Ticari ve İktisadi Bütünlük Oluşturan Mahcuzların Satışına İlişkin Yönetmelik" dairesinde varlık satışını gerçekleştirmektedir.

Bu tür şirketlerin, TMSF'Ye yönetim ve denetiminin devri öncesi faaliyetlerinden kaynaklanan borçları için, söz konusu yönetmeliğin 25. maddesinin koşullarını taşıması kaydıyla ödeme yapılabilmektedir.

Ancak adı geçen yönetmeliğin 25. maddesine göre;

Söz konusu şirketlerin teknik bilgi, yazılım, donanım, ekipman, mal ve hizmet alımından doğan geçmiş dönem borçlarını ihale bedelinden Kurul kararı ile ödemek yetkisi TMSF'de olup, bu borçların ödene bilmesi için:

a) Ticari ve İktisadi bütünlük içinde yer alan mal, hak ve/veya varlıklar ile ilgili olması veya ticari iktisadi bütünlüğün değerinin korunması için gerekli veya değerini artırır mahiyette olması,
b) Alacaklı ile borçlu şirketin, borç miktarının tespitinde mutabakata varmış olması,

gerekmektedir.

Bu iki şart varsa; TMSF'ye dilekçe ile başvurulması ve alacak ile dayanaklarının ibraz edilmesi neticesinde varlıklar satıldığı takdirde; satış bedelinden borç ödenebilmektedir.
Old 28-05-2009, 19:45   #6
mdelen82

sayın av. saim doyurucu bilginiz için teşekkür ederim. Şirketin yönetim ve denetim yetkisinin devredildiği bilgisine de aynen katılıyorum. iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi