Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Garip bir limited Sirketi!!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-03-2010, 20:49   #1
umutlaw

Varsayılan Garip bir limited Sirketi!!!

Sayin meslektaslarim,
X kisi baskalariyla ortaklasa surekli olarak Anonim sirketi Limited sirketi acip sonra Tasfiye yoluna giderek kapatiyor.
Bir cok sirkette de ortak gozukuyor.
Y kisi bu sirketlerden birinde isci olarak calisiyor kendisiyle yapilan is sozlesmesinde Isveren sirketin kasesinde x1x1x1 Limited sirketi ve x2x2x2 Limited sirketi yazmaktadir (bir kasede iki sirket adi yazilmsitir!).
Isci 4 yildir bu sirketlerde calisiyor, sirketler her yil adini degistiriyor ve yeni adla isciyle sozlesme imzaliyor.
En son imzalanan sozlesmede 1 ocak 2010 ile 31 Aralik 2010 tarihleri arasinda bir sozlesme imzalanmis, deneme suresi bir ay ve tabi bu bir ayda gecmis ve dun itibariyle isciye bir kagit verilerek tek tarafli olarak isinin fesh edildigini ve isten cikartilmasi gerektigi soylenmis ve kendisine vezneye giderek tazminat ve maasinin almasini istemisler. (Bu kagidi aldigina dair de imza almislar tabi)
1- Iki isimli bir limited sirket (ayni kasede iki isim x1x1x1 Limited Sirketi ve altinda x2x2x2 Limited sirketi yazilmis altindada tek bir adres var) kasesi olur mu? (Ben hic gormedim onun icin saskinim)!
2- Sirketin adresi tum kayitlarda numara 99 olarak yazilmis ancak sirketin bulundugu bina numarasi 98 dir ve 99 diye bir numara o caddede yokmus! Bu adreste ayni zamanda bir de Holding adresi gozukmektedir!
3- Isci yaklaik 4 yildan beri ayni yerde (tabi sirketlerin adi her yil degismis ancak ayni yerdir) calismis kidem, ihbar ve diger tazminatlar hakkinda onerilileriniz ve var ise bu konu hakkinda Ictihat kararlari ve degerli dusunce ve yorumlarinizi paylasmanizi saygiyla dilerim.
Old 25-03-2010, 22:17   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin meslektaslarim,
X kisi baskalariyla ortaklasa surekli olarak Anonim sirketi Limited sirketi acip sonra Tasfiye yoluna giderek kapatiyor.
Bir cok sirkette de ortak gozukuyor.
Y kisi bu sirketlerden birinde isci olarak calisiyor kendisiyle yapilan is sozlesmesinde Isveren sirketin kasesinde x1x1x1 Limited sirketi ve x2x2x2 Limited sirketi yazmaktadir (bir kasede iki sirket adi yazilmsitir!).
Isci 4 yildir bu sirketlerde calisiyor, sirketler her yil adini degistiriyor ve yeni adla isciyle sozlesme imzaliyor.
En son imzalanan sozlesmede 1 ocak 2010 ile 31 Aralik 2010 tarihleri arasinda bir sozlesme imzalanmis, deneme suresi bir ay ve tabi bu bir ayda gecmis ve dun itibariyle isciye bir kagit verilerek tek tarafli olarak isinin fesh edildigini ve isten cikartilmasi gerektigi soylenmis ve kendisine vezneye giderek tazminat ve maasinin almasini istemisler. (Bu kagidi aldigina dair de imza almislar tabi)
1- Iki isimli bir limited sirket (ayni kasede iki isim x1x1x1 Limited Sirketi ve altinda x2x2x2 Limited sirketi yazilmis altindada tek bir adres var) kasesi olur mu? (Ben hic gormedim onun icin saskinim)!
2- Sirketin adresi tum kayitlarda numara 99 olarak yazilmis ancak sirketin bulundugu bina numarasi 98 dir ve 99 diye bir numara o caddede yokmus! Bu adreste ayni zamanda bir de Holding adresi gozukmektedir!
3- Isci yaklaik 4 yildan beri ayni yerde (tabi sirketlerin adi her yil degismis ancak ayni yerdir) calismis kidem, ihbar ve diger tazminatlar hakkinda onerilileriniz ve var ise bu konu hakkinda Ictihat kararlari ve degerli dusunce ve yorumlarinizi paylasmanizi saygiyla dilerim.

İşveren tarafında iki ayrı şirket unvanı yazmaları işçi için bence daha iyi olmuş, ikisine birden dava açın... Önemli olan husus unvan ve imzadır, adresin yanlış yazılmış olması önemli değil. İşçinin ilk işe başladığı tarihten itibaren ayrıldığı tarihe kadar aynı işyerinde çalıştığını ancak unvan değişikliği olduğunu dilekçenizde belirtirseniz, 4 yıllık süre için kıdem tazminat vs. haklarınızı alabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 25-03-2010, 23:53   #3
umutlaw

Tesekkurler, Sayin Meslektaslarim inanin olayin icine girdikce panige kapiliyorum bu ne anlayamadim bir kisi 100 sirket acmis her biri her yilin sonunda tasfie edilmis ayni adreste yenisi acilmis orada calisan iscilerede surekli sozlesmelerid egistirilmis ustelik sirketin yasal olarak subesi olmadigi halde is sozlesmelerinde baska bir adreste calisiyorlar gibi yazmislar! Isin icinden cikamadim, yani kimse yokmu hani bunlari denetleyen nasil olur bir kisi bu kadar sirket acip kapatiyor denetleyen yok mu?
Peki tek kasede iki limited sirketi adi yazilmis ancak tel vergi numarsi yazilmis boyle bir sey mumkun mu?
Kasede iki sirket ismi var ancak diger sirketin varligindan bile supheliyim cunku sadece adi var ancak hic bir yerde kaydi yok ancak ikinci sirket faal gozukuyor.
Benim birde anlayamadig bir husus var bunlar her sene baska bir sirket kurmuslar ve tabi yeni sozlesmeler yapmislar ve daha sonra bu sozlesmeleri iptal etmisler yenisini yapmislar sozlesmelerin ustundede BELIRLI SÜRELI SOZLESME diye yazmislar bunlar birileri mahkemeye giderse ne oldugunu dusunemiyormu?
Birde bunlar her sozlesme bitimi doneminde iscilerden birer ibraname aldi peki bu durumda dava dilekcesinde 4 yili katmak mumkun mu?
yani bu isin puf nuktasimi var ben cozemiyorum Yardimlarinizi dilerim!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi