Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Müjde(!)(?) CMK alacakları ödenecek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-04-2007, 09:22   #1
hukukçu42

Varsayılan Müjde(!)(?) CMK alacakları ödenecek

[b][quote]2006 CMK ODEMESININ GECICI 1.MADDEDE DUZENLENDIGI 5588 S.YASA 28.MD. NEDENIYLE CUMHURBASKANINCA VETO EDILMISTI 28.MADDE CIKARILARAK 5615 KANUN SAYISIYLA TBMM'NiN KABUL ETTiGi YASAYI SEZER ONAYLADI ARTIK 2006 CMK ALACAGI ODENMESI ONUNDE ENGEL KALMADI
Old 05-04-2007, 22:07   #2
madagaskar

Avukatlik Kanunu 180.md.

(Ek fıkra: 28/3/2007-5615/26 md.) Maliye Bakanlığınca iki yıl öncesine ait kesin hesap sonuçlarına göre tespit edilen toplam tutarlar esas alınarak 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı (1), (2) ve (3) sayılı tarifelere göre alınan harçların yüzde biri ile idarî nitelikteki para cezaları hariç olmak üzere para cezalarının yüzde biri; her yıl Mart ayının sonuna kadar Türkiye Barolar Birliği adına açılan hesaba aktarılır ve zorunlu müdafi ve vekil görevlendirme ile ilgili carî giderler bu hesaptan ödenir. Bu hesap, münhasıran zorunlu müdafi ve vekil görevlendirme ile ilgili carî giderler için kullanılır ve yılı içinde harcanmayan paralar, ertesi yıla aynen aktarılır. Bu paraların barolar arasındaki dağıtımı, harcanması ve bu hizmet için çalıştırılacak personele ilişkin hususlar, Maliye Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Adalet Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliği tarafından birlikte çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
Old 07-04-2007, 11:10   #3
av.alpersah

Varsayılan Eski cmk alacakları da Savcılıkların denetiminden sonra ödenecek

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nün 06.04.2007 günlü 18731 sayılı yazısı ekinde gönderilen “19.12.2006 tarihinden önce Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillerin Almayı Hak Ettikleri Ücret ve Zorunlu Giderlerin Ödenmesine İlişkin Yönetmelik”

Old 07-04-2007, 14:08   #4
aqua

Yönetmelik Taslağı Barolar Birliğinin Sitesinde yayınlandı.Sanırım 11 aydır ödenmeyen bu paralar bu taslak ile 11 yıl sonra ödenir.Baroların 11 aydır incelemesini biteremediği evrakları bir de Cumhuriyet Savcılıkları inceleyecekmiş.www.barobirlik.org.tr'den taslak görülebilir.
Old 07-04-2007, 14:25   #5
Jeanne D'arc

Arkadaşlar acıdım şu yüce devletimizin, baromuzun, barolar birliğimizin haline! Ne dersiniz hibe mi etsek alacaklarımızı, hem onlar kurtulsun hem de biz!

Saygılarımla.
Old 08-04-2007, 16:15   #6
Av.Ufuk

merak ettiğim 3 konu var.
- 28 Kasımda 2007 tarifesi yayınlanmıştı ve yayımı tarihinde yürürlüğe girer ibaresi vardı.Fakat Bu tarife daha sonraki yönetmelik kapsamında tekrarlanmıştı.Yeni tarife hangi tarihten geçerli.
-Soruşturma aşamasında ki hak edilen ücret avukat sayısına bölünecekti.Bu hüküm uygulanacak mı.
-Stopaj olayına lehimize bir düzenleme yapıldı mı.Yapılmadıysa bu konuda da diretilemez mi.
Old 08-04-2007, 16:23   #7
Av.Ufuk

stoapaj konusu ve sorgu aşamasında hak edilen ücretin bölünmemesi konusunda da lehimize düzenleme olursa bence güzel bir gelişme.
Old 08-04-2007, 16:41   #8
Av.Barış

işin ilginç yanı bu taslak adalet bakaknlığı ve barolar birliğinin ortak çalışması sonucunun bir ürünü olmasıdır.ne yazık ki barolar birliği avukatların değil devletin yanında olmuştur.masrafların ödenmesi konusunda gider pusulası istenmektedir.şimdi ben 11 ay önce başladığım cmk avukatlık hizmetinin her görevlendirmes için gider pusulası nasıl bulacağım.sayın özdemir özok'u yine tebrik ediyorum.avukatlığına yakışır(!) bir çaba sarfetmiş
yazık...
Old 08-04-2007, 23:14   #9
Av.Ufuk

Yukarıda masraflar konusunda rayice uygun yazılı beyandan bahsetmişler.Zannedersem ve ibaresini veya anlamında kullanmışlar gibi geldi bana.
Old 09-04-2007, 02:15   #10
avayhan

Ben emekli olmadan şu CMK alacağını alsaydım, kim kontrol ederse etsin. Eylemle birlikte konuyu dağıttık sayın meslektaşlarım. Biz paramız ödensin diye eylem yapalım derken. şu an nelerden bahsediyoruz. Bence önce şu paramızı alalım, nasıl verirlerse versinler, diğer sorunlar için gerekli tepkiler sonra konulabilir. Sıkıldım bu CMK mevzuundan artık. CMK falan hikaye, bu ülkede zorunlu avukatlık sistemi gelmediği sürece ne ülke kurtulur ne de bizim meslek. Şu an hukuk cebinde parası olanın alabildiği lüks bir hizmet konumunda. Bu da hukuksuzluğu getiriyor. Halbuki zorunlu avukatlık sistemi gelse, işimiz çoğalır, paralel olarak ücretler de düşer; ama yine neticede karlı çıkarız. Tabi vatandaşta karlı çıkar bu işten. Nerdeeee o günler???????????
Old 09-04-2007, 21:43   #11
Recep Ayer

Yönetmelik taslağındaki serbest meslek makbuzunun düzenlenme zamanı sakıncalıdır.Baroya evraklarla birlikte makbuz verildikten sonra Cumhuriyet Savcılığındaki inceleme uzun sürerse KDV nin cepten ödenmesi durumu doğabilecektir.Gecikmeksizin tabiri yerine kesin süre konmalıdır.
Old 09-04-2007, 21:50   #12
Av.Turan

ne yazık ki avukatları koruyan bir kurum yok. işçin sendikası var ama bizim oda yok. baro zaten devletin...
Old 10-04-2007, 15:00   #13
uye8490

Sayın Turan çok doğru bir tespitte bulunmuşsunuz.TBB nin Anayasada idari organlar arasında düzenlenmiş olması sıklıkla yakındığımız vesayet altında olma durumunun yasal dayanağıdır.İstediğimiz kadar avukatlık kanununu süsleyip püsleyelim,istediğimiz kadar avukatlık mesleğinin bağımsız bir meslek olduğunu vurgulayalım,anayasal bir değişiklik olmadıkça gideceğimiz bir arpa boyu yoldan başkaca bir şey kalmayacak elimizde.
Old 11-04-2007, 13:40   #14
Av.Barış

Yeni sisteme göre müdafiilik ücretleri yargılama giderlerinden sayılmakta.Bugun duruşmadayken hakim yeni görülmeye başlayan bir dosya ile ilgili olarak sanığa "Avukat tutmak istiyormusun,durumun yerinde değilse sana baro tarafından bir avukat görevlendirilir.Eğer mahkum olursan parasını sen ödersin" deyince sanık haklı olarak ben Avukat istemiyorum dedi.
İşin geldiği nokta şudur. Parasız vatandaşları korumak amacıyla çıkarılan ve 1993 yılında hayatımıza giren cmk avukatlığı şimdi parası olmayan vatandaşı yine savunması bırakmaktdır. Yani bizim süper zekalı barolar birliğimiz ve adalet bakanlığı ülkeyi bu yönder tam 15 yıl öncesine götürmüştür. Kısaca paran yoksa avukatta yok diyorlar.
Ve bunu maliyeti yıllık nerdeyse 100 milyon YTL gibi komik bir rakam.
Old 11-04-2007, 14:32   #15
judgeee

Gerçektende artık bu alacakların üzerine bir bardak soğuk su içmemiz lazım. Birde savcılılkların incelemesinden geçecekmiş. Ne demek bu, böyle bir saçmalık olabilirmi. 11 aydır ödenmeyen paralar artık 11 yıl daha ödenmez. Bu konadaki bütün ümitlerimi yitirdim artık.
Old 11-04-2007, 15:31   #16
uye8490

Sayın avayhan,paralar ödensin de ne şekilde ödenirse ödensin diyorsunuz.Savcılık önünde beklemek benim yüzümü kızartır,sizdeki rahatlığa hayran kaldım.
Old 13-04-2007, 09:41   #17
haklaw

Varsayılan Uyanık olmak gerek!

İşin içinde başka iş olmasın!
Bu cmuk alacakları çok yüklü bir meblağ(!)Sakın alacaklarımızı zamanaşımına uğratmaya çalışmasınlar.
Biz en iyisi sulh olalım.Bir hakem heyeti oluşturalım.Alacağımızın bir kısmından feragat ederiz, geri kalanını da takside bağlarız.
Bundan sonraki zorunlu müdafi tayinleri için de "bir davada sen al" kampanyası başlatılır.Geçmişlerimizin hayrına bir davada biz alırız.Ortada alkacak da vercek de kalmaz.
Old 13-04-2007, 09:59   #18
haklaw

Az önce aldığım bir kısa mesajı sizlerle paylaşmak istiyorum.Mesaj barodan geliyor:"CMUK EYLEMİ SONA ERMİŞTİR.BUGÜN İTİBARİ İLE GÖREVLENDİRMELERE BAŞLANACAKTIR.VERİLEN İSTİFA DİLEKÇELERİ İŞLEMDEN KALDIRILMIŞTIR.BİLGİLERİNİZE SUNULUR."
Old 13-04-2007, 10:00   #19
haklaw

Anlaşılan cmuk alacakları yine harmandan sonraya bırakıldı.
Old 13-04-2007, 10:10   #20
haklaw

Varsayılan Sayın Admin...

Sayın Admin beni burdan duyabilir misiniz bilmiyorum ama, az önce yazmış olduğum mesajları göremiyorum.
Old 13-04-2007, 10:23   #21
haklaw

Neden oldu bilmiyorum ama artık görebiliyorum.Teşekkür ederim.
Old 13-04-2007, 10:41   #22
göçebe

Alıntı:
Yazan haklaw
Az önce aldığım bir kısa mesajı sizlerle paylaşmak istiyorum.Mesaj barodan geliyor:"CMUK EYLEMİ SONA ERMİŞTİR.BUGÜN İTİBARİ İLE GÖREVLENDİRMELERE BAŞLANACAKTIR.VERİLEN İSTİFA DİLEKÇELERİ İŞLEMDEN KALDIRILMIŞTIR.BİLGİLERİNİZE SUNULUR."

gerçekten mi inan mıyorum antep barosu bu kararı aldıysa ya pes edildi yada bilmediğimiz olumlu gelişmeler var hanngi gerekçe ile görevlendirmeler yeniden yapılacakmış bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim en azından iyi yada kötü gelinen noktayı bilmemizde fayda var.
Old 13-04-2007, 10:46   #23
haklaw

Sayın Göçebe, maalesef herhangi bir bilgim yok.
Old 13-04-2007, 10:49   #24
afhukuk

19.12.2006'dan sonrasına ilişkin belirsizlik devam ederken birde öncesine ilişkin yapılan düzenleme iyice kafamı karıştırdı.Zaten umudu kesmiştik ama zamanaşımına uğrayacak muhtemelen!!!Sürekli alacağımıza ilişkin listeler isteniyor ama sonuç değişmiyor.Belirsizlik geçene kadar istifa edin dendi.İstifa ettik.Ama istifa edenlerin sayısı 60 civarında olunca dilekçelerimiz işlemden kaldırıldı.Kendi hakkımızı bile savunamıyorken nasıl başkalarının hakkını savunacağız bilemiyorum.Meslek içi dayanışma zaten yok birde desteklenmiyorsunuz bu çelişki nasıl giderilir onuda bilmiyorum.19.12.2006 dan sonraki görevlendirmelerde yönetmeliğin uygulanması çok sıkıntılı.Sarf kararını nasıl alacağımızı biz dahil kimse bilmiyor ve açıklamıyor.Böyle giderse tamamen listeden ayrılacağım.Uygulamada yapan meslektaşım varsa önerilerini bekliyorum teşekkürler...
Old 13-04-2007, 10:54   #25
göçebe

bildiğim kadarıyla ankara barosundan bir kısım meslektaşlarımız sarf kararlarına istinaden paralarını almışlar Adalet bakanlığı sarf kararları karşılığı ödeme yapılmak üzere 100 trilyon para aktarımı yapmış,maddi bir sıkıntı yok bu hususta ancak sarf kararlarını yazdırmak ve muhakemat servisinden ödeme listelerini beklemek problem açıkçası evrak işlemleri epey zaman kaybı yaratmakta, kısaca adliye memurları ne kadar hızlı çalışırsa sarf kararlarına ilişkin alacaklarınızı o kadar çabuk alıyorsunuz. Bu durumda işler ilçe adliyelerinde çok daha çabuk yürüyor ve bildiğim kadarıyla ilçelerde avukatlık yapan meslektaşlarımızın bir kısmı alacaklarını kolaylıkla almakta
Old 13-04-2007, 10:59   #26
haklaw

Sayın Göçebe, (yanlış bilimiyorsam) artık sarf kararı işi ile barolar uğraşacak.Bizler yine eskisi gibi listelerimizi barolara vereceğiz.Gereğini barolar yapacak.
Bu nedenle, bir süre beklemenizi tavsiye ederim.
Old 13-04-2007, 12:06   #27
avstopalhan

TBB Forumundan alıntı:
(Son yönetmelik kabul edilmiş,barolar bugün evrakları incelemeye başlamış evrakları kontrol edip cumhuriyet savcılığına teslim edeceklermiş ve sonra paralar ödenecekmiş.Tahminen 15 gün içinde paraları alabilecekmişiz.)
Old 13-04-2007, 12:12   #28
göçebe

Alıntı:
Yazan haklaw
Sayın Göçebe, (yanlış bilimiyorsam) artık sarf kararı işi ile barolar uğraşacak.Bizler yine eskisi gibi listelerimizi barolara vereceğiz.Gereğini barolar yapacak.
Bu nedenle, bir süre beklemenizi tavsiye ederim.
sayın haklaw sözüne ettiğiniz yönetmelik değişiklik taslağını barolar birliği baro başkanlarının görüşünü alarak reddetti, gerekçeleri de paralar baro kanalıyla ödenmediği sürece eyleme devam edecekleri yönündeydi,barolar biz işin angaryasıyla uğraşmayız CMk praları yine savcılık kanalıyla ödenecek olduğu sürece bunu istemiyoruz yönünde görüş bildirdi. Bu nedenle yönetmelik değişiklik taslağı şu an itibariyle yürürlükte değil, yürürlükte olan sarf kararlarının alınmasına ilişkin yönetmelik ve yürürlükte olan yönetmeliğe göre CMK alacağı yargılama giderinden sayılacağından dolayı 19.12.2007 den sonra bu güne değin girilmiş olan görevlendirmelere yürürlükteki yönetmelik uygulanacak. Tabi yönetmelik değişikliğinin geriye dönük olarak uygulanacağına dair bir madde eklenmediği sürece. Çünkü şu anda mahkemeler duruşmalarda sarf kararının yazılmasına karar veriyor, sarf kararının alımını kaldıran yönetmelik değişikliği yayınlanırsa ve geriye dönük uygulama getirilirse o zaman mahkeme ara kararlarından nasıl dönecek hadi döndü diyelim bu arada karara çıkan ve yargılama gideri olarak kararda yer alan cmk alacağı nasıl olacak. Sanırım yine yönetmelik değişikliği olana kadar ki süre için de sarf kararları ile uğraşmamız gerekeceği kanaatindeyim.
Old 13-04-2007, 12:15   #29
göçebe

Alıntı:
Yazan avstopalhan
TBB Forumundan alıntı:
(Son yönetmelik kabul edilmiş,barolar bugün evrakları incelemeye başlamış evrakları kontrol edip cumhuriyet savcılığına teslim edeceklermiş ve sonra paralar ödenecekmiş.Tahminen 15 gün içinde paraları alabilecekmişiz.)

sayın avstopalhan bahsettiğiniz yönetmelik 19.12.2006 tarihinden önceki döneme ilişkin birikmiş CMK alacaklarıyla ilgili olan yönetmelik midir, yoksa sarf kararlarına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik değişikliğine ilişkin bir yönetmelik midir
Old 13-04-2007, 12:28   #30
avstopalhan

Sayın Göçebe
Forumdaki mesajı aynen kopyaladım. O nedenle ben de sorunuza kesin yanıt veremeyeceğim.
Sadece, "tahminen anlaşılan o ki; 19.12.2006 tarihinden önceki döneme ilişkin birikmiş CMK alacaklarıyla ilgili olan yönetmelik olsa gerek" diyebileceğim.

Ancak bu tahminim doğru ise zaten ardından (sizin deyiminizle) "sarf kararlarına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik değişikliğine ilişkin yönetmelik" de aynen kabul edilecektir. Başka bir sonuç beklenemez....

Hepimize geçmiş ola..

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi