Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Kadın Avukatlara Topuklu Ayakkabı Önerisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-12-2008, 10:45   #1
BaharB

Varsayılan Kadın Avukatlara Topuklu Ayakkabı Önerisi

İngiltere’de hukuk şirketleri çalıştırdıkları kadın avukatlara ‘Yüksek topuklu ayakkabı giyin, kadınlığınızla barışın ve güçlü görünün’ tavsiyesinde bulunuyor.

LONDRA - İngiltere’de hukuk şirketleri çalıştırdıkları kadın avukatlara ‘Yüksek topuklu ayakkabı giyin, kadınlığınızla barışın ve güçlü görünün’ tavsiyesinde bulunuyor. Hukuk dünyasının, bir imaj dünyası da olduğunu söyleyen firmalar kadın avukatların böylece daha tehditkâr görüneceğini iddia ediyor. Kadın avukat örgütlerinden bazıları bunu destekliyor. ‘Etek giyin, yüksek topuk tercih edin’ diyen örgüt başkanları, dolgulu sutyeni de öneriyor. (The Daily Mail)

Kaynak : http://www.radikal.com.tr/ (24/12/2008)
Old 26-12-2008, 16:22   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yüksek topuklu ayakkabı giyin, kadınlığınızla barışın ve güçlü görünün’

"Yüksek topuk" ile "güçlü görünme" arasında bağlantı kurulabilir/im.

Alıntı:
örgüt başkanları, dolgulu sutyeni de öneriyor

Ama "dolgulu sütyen" ile "güçlü görünme" arasında bağlantı kuramadım. Olsa olsa "seksi görünme" olabilir.
Old 26-12-2008, 17:06   #3
didem kunal

Kolaysa kendileri giysin madem) Gün içerisinde okadar koşturuyoruz ki adliyede yukarı aşağı, şahsen ben iki kat yoruluyorum topuklu ayakkabıyla. Sadace özel yerlere giderken süsüme süs katsın diye giyebiliyorum. Uzun süre ayakta kalabileceğim zaman her zaman düz ayakkabı. İŞ performansı sanırım daha önemli... Avukatların kılık kıyafeti önemli kabul ediyorum ama topuklu ayakkabı giymeyen pecmurde diye bişey yok snaırım
Old 26-12-2008, 17:39   #4
Gamze Dülger

Sayın Suat Ergin
Dolgulu sütyen giymek,"Kadınlığınızla barışın.." bölümüyle ilgili herhalde !

Saygılarımla
Old 26-12-2008, 17:54   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Gamze Dülger
Sayın Suat Ergin
Dolgulu sütyen giymek,"Kadınlığınızla barışın.." bölümüyle ilgili herhalde !

Saygılarımla

Sizin ve benim yazdıklarım da "bakış açısı" ile ilgili galiba.
Old 26-12-2008, 18:48   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
"Yüksek topuk" ile "güçlü görünme" arasında bağlantı kurulabilir/im.

Ama "dolgulu sütyen" ile "güçlü görünme" arasında bağlantı kuramadım. Olsa olsa "seksi görünme" olabilir.

Hayır, bence üç ayrı şey öneriliyor. Bu üç şey birbiriyle ilintili, sebep-sonuç temelli bir önerme değil.

Yüksek Topuk, uzun boy demektir.
Kadın olduğunuzu unutmayın ve bakımlı olun.
pısırık, içine kapanık, zavallı olmayın; güçlü olduğunuzu hissettirin.

Böyle bir şey demek istemiş olmalı.

Eminim ki siz olsaydınız şöyle de diyebilirdiniz: Spor yapın, Tiyatroya gidin ve Sevişin.
Old 26-12-2008, 18:53   #7
Av.Didem Kutlu

bir bayan olarak yüksek topukla oradan oraya koşmak hiçte kolay bir iş değildir,şahsen ben özel günlerde bile topuklu ayakkabıyı zor giyiyorum.topuklu ayakkabı,takım elbise olsa olsa karşı tarafa iyi bir izlenim bırakır o kadar .önemli olan hukuk bilgisi bence...
Old 26-12-2008, 19:21   #8
BaharB

Sanıyorum kadınlığını / cinsiyetini öne çıkarmak veya bunu insanların gözüne sokmak değil, cinsiyetiyle barışık olmak ve bunu "imaj"ına yansıtmak öneriliyor.
Old 26-12-2008, 20:11   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan BaharB
Sanıyorum kadınlığını / cinsiyetini öne çıkarmak veya bunu insanların gözüne sokmak değil, cinsiyetiyle barışık olmak ve bunu "imaj"ına yansıtmak öneriliyor.

Üzgünüm ama katılmıyorum. "Dolgun göğüs" seksilik imajıdır.
Old 26-12-2008, 20:59   #10
Doç. Dr. Özge Yücel

Ben de Sayın Ergin'e katılıyorum ve ayrıca haberdeki şirketlerin ekonomik amaçlarla bu önerilerde bulunduğunu, kadınların kendileriyle barışık olup olmadığını önemsemediğini düşünüyorum.
Old 26-12-2008, 21:51   #12
ebrus

Bence burada da yine kadına farklı bakış açısı ortaya çıkıyor. Yani kadın olduğunuz için dünyanın en önemli mesleklerinden birini yapıyor olsanız dahi ve hatta bir çok erkek meslektaşınızdan daha yetkin ve daha fazla hukuk bilgisine sahip olsanız da eğer siz bir kadınsanız erkek meslektaşlarınızla durumu eşitlemeniz için illa da daha fazla uğraşmanız ve hatta vitrini 'dolgu sütyen' gibi bence tamamen seksiliği ve kadınsı çekiciğili simgeleyen güçlü görünmekle alakası olmayan malzemelerle süslemeniz gerekiyorki o çok sayın büyük firmalar para kazanabilsin. Topuklu ayakkabı eğer özellikle çivi topuksa kesinlikle kadınları oldukça seksi gösteren bir giyim eşyası olmasından mütevellit yine seksiliği ve çekiciliği ön plana çıkartıp sadece kadınsı görünenek müvekkili çekmek amacıyla bence önerilmiş. Bunların güçlü görünmekle alakası bile olamaz. Topuklu ayakkabının bayan avukatın heybetli görünmesini sağlamaya yönelik olduğunu düşünsek bile eh bu kadın sonuçta avukat güreş yapacak değil ya yada müvekkiline kafasının üstünden bakarak güçlü görünecek değildir herhalde. Kapitalist toplumun insana dair tamamen cinsel bakış açısına dayalı pazarlama tekniklerinden biri olduğu çok aşikar. Ve insanı sinirlendiren tarafı yine kadın bedeni üzerinden yapılıyor olması. Ayrıca da katılıyorum yani kolaysa o erkekler o topuklu ayakkabılarla kendileri yürümeyi bir denesinler bakalım. Bir kadın avukatın gücü zaten konuşmasında, hitabet yeteneğinde, hukuk bilgisinde ve ikna kabiliyetinde ve yazım dilini iyi kullanmasında gizli. Ama tabii erkeklerin dünyasında ne kadar saygın ve ciddi bir mesleği yaparasanız yapın sonuçta bir kadınsanız mutlaka kadınsı yönlerinizi vurgulamanız isteniyor maalesef şekilde görüldüğü gibi. Nede olsa para en büyük güç nasıl geldiğinin önemi yok bu büyük şirket patronları için !!!!
Old 26-12-2008, 21:59   #13
ebrus

Ayrıcaaaa Avukat olmayı başarmış bir kadın hele de bizim ülkemiz gibi bir ülkede bunu devam ettirebilmiş bir kadın zaten güçlüdür kardeşim varmı bundan ötesi.. Topuklu ayakkabı falan ancak sinir bozan müvekkiller ile saldırgan borçlulara karşı savunma amaçlı olarak kullanılabilir Dolgu sütyen ise futbol oynamaya meraklı bayan arkadaşlar için göğüste top sektirmek için faideli olabilir zannımca
Old 26-12-2008, 22:44   #14
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan BaharB
İngiltere’de hukuk şirketleri çalıştırdıkları kadın avukatlara ‘Yüksek topuklu ayakkabı giyin, kadınlığınızla barışın ve güçlü görünün’ tavsiyesinde bulunuyor.

LONDRA - İngiltere’de hukuk şirketleri çalıştırdıkları kadın avukatlara ‘Yüksek topuklu ayakkabı giyin, kadınlığınızla barışın ve güçlü görünün’ tavsiyesinde bulunuyor. Hukuk dünyasının, bir imaj dünyası da olduğunu söyleyen firmalar kadın avukatların böylece daha tehditkâr görüneceğini iddia ediyor. Kadın avukat örgütlerinden bazıları bunu destekliyor. ‘Etek giyin, yüksek topuk tercih edin’ diyen örgüt başkanları, dolgulu sutyeni de öneriyor. (The Daily Mail)

Aslında bu haber ve habere konu olan ilginç tavsiyeler bütünü hukukçulardan ziyade, psikologların yoğun şekilde boy gösterdikleri bir forumda tartışılmaya açılmalı.

Yüksek topuklu ayakkabı giyme tavsiyesini destekleme amaçlı ileri sürülen fikirlerin her biri, psikoanalizi yapılması gereken ilginç notlar içeriyor zira.

Kadınlığınızla barışın ve güçlü görünün tavsiyelerinin İngiltere gibi liberal yapılı, cinsiyetler arası barışın hüküm sürdüğü ve östrojen-testesteron dengesinin bariz ağırlık sergilediği bireylerin dışındaki cinsel kimliklere dahi devlet tarafından her tür özgürlüğün bahşedildiği bir ülkede dile getirilmiş olması ilginç. İngiltere'de kadınlığıyla barışık olmayan, kadın olduğu için kendini güçsüz ve hakir gören ve dolayısıyla bu tavsiyelere ihtiyaç duyan kaç kişi(üstelik de avukat) vardır merak ediyorum.

Tabi merak ettiğim bir diğer husus da Sayın Habibe Yılmaz Kayar'ın bu konudaki düşünceleri.

Saygılarımla
Old 26-12-2008, 22:53   #15
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
böylece daha tehditkâr görüneceğini iddia ediyor.

Bu nasıl bir tehdittir anlayamadım
Old 26-12-2008, 23:47   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Ve insanı sinirlendiren tarafı yine kadın bedeni üzerinden yapılıyor olması.

Yine iyi ki böyle yapmışlar. Bir de düşünsenize erkek vücudu üzerinden bu tür etkinlik önerileri olsaydı... Kıllı bacaklı Avukat! Allah korumuş sanki....
Old 27-12-2008, 00:03   #18
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan BaharB

Aslında yorum yapmak istemiyordum ama dayanamadım.Artık yakında işe birşey giyinmeden gelin ne kadar cesaretli olduğunuzu kanıtlayın derlerse şaşırmam
Old 27-12-2008, 12:14   #19
PINAR YILMAZ

Sayın Aladağ'a katılmamak mümkün mü? Başka söze gerek yok.
Old 27-12-2008, 13:59   #20
Gemici

Varsayılan Gazete Ördeği

Almanca’da ‘Zeitungsente’ (gazete ördeği) diye bir tabir vardır. Gazete uydurması anlamına gelir. Bulvar gazeteleri bu türden haberleri getirir kural olarak. Bu türden haberleri okuduğumda, özellikle yabancı basını kaynak olarak gösteren haberleri, olayın aslının ne olduğunu araştırırım; araştırmanın sonunda çoğunlukla şişirilmiş bir plastik ördekle karşılaşırım. Havası alındıktan sonra geriye bir parça plastik kalır. İngilizcem yeterli olmadığı için Radikal’in kaynak olarak verdiği habere ulaşamadım. Buna rağmen habere konu olan durumun bir veya iki hukuk şirketinin tutumu olduğunu ve bunun da alışılmamış bir uygulama olarak medyaya haber konusu olduğunu düşünüyorum. Konunun bu kadar önemsenerek THS’de tartışma ortamı yaratması da Radikal’in haberi aktarırken av kokusu almış bir av köpeği tutumunu doğrular nitelikte; Konu tutmuş.

Ve bu türden konular, özellikle Türkiye’de, genellikle tutar. Nedir tutan peki? Kadın vücudunun ticaret ve para kazanma kaygısıyla sömürülmesi ve malzeme olarak kullanılması. İnanmıyan araba firmalarının, lastik firmalarının, petrol şirketlerinin sene sonunda çıkardıkları yüksek topuklu, dolgun göğüslü, yarı çıplak kadınlarla dolu duvar takvimlerine baksın. Ben bu takvimlerdeki yüksek topuklu, dolgun göğüslü kadınların ‘tehditkar’ göründükleri için takvim yaparaklarını süslediklerine inanamıyorum nedense!

Saygılarımla
Old 27-12-2008, 14:21   #21
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Gemici,
Haberi buldum ve doğru, hukuk firmaları kadınlığınızla barışık olmak için yüksek topuklu ayakkabılar giyin diyor.
http://www.dailymail.co.uk/news/arti...e-lawyers.html
Old 27-12-2008, 14:55   #22
Doç. Dr. Özge Yücel

Düzeltiyorum: Hukuk firmaları değil 2400 hukuk çalışanı olan bir hukuk firması öneriyormuş. Firma şehrin en itibarlı ve eski firmalarındanmış.
Old 27-12-2008, 15:01   #23
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Düzeltiyorum: Hukuk firmaları değil 2400 hukuk çalışanı olan bir hukuk firması öneriyormuş. Firma şehrin en itibarlı ve eski firmalarındanmış.

2400 kişi çalıştırmak,"güçlü görünme"ye ve böyle bir pervasızlığa neden olabiliyor demek.
Old 27-12-2008, 18:20   #24
Nur Deniz

Neden herkes garipseyen yorumlar yapmış anlamadım.

Görüntü elbette önemlidir.

Derin dekolteli kıyafetler giyinin demiyorlar ki, kadınlığınızı kullanın der gibi.

Yüksek topuk derken de ince , uzun ve rengarenk taşlı ayakkabılardan da bahsedilmiyor. Ama bir çok ciddi görünen topuklu , ses çıkarmayan ayakkabılar olduğunu da biliyoruz.

Kot pantolon ve bakımsız görünen kirli sakalla da adliye ye gitmek ne kadar doğru bunu da sormak gerekli.

Ben avukat olsam..

Her duruşmaya gittiğim gibi giderim.

Yazsa elbise, az topuklu ayakkabı ya da yaz için pantolonla uygun gömlek.

Kışsa diz ya da diz altı etek ya da ceket. Çok ince olmayan çizme.

Ve az makyaj.

Bunun eleştirilecek nesi var , halen anlamış değilim.

Askılı kıyafet, çok düşük belli pantolon, kapri pantolon, kirli bakımsız sakal, diz üstü mini sayılabilecek ve boyu oldukça kısa bayanların abartılı topuklu giymeleri (hele ses çıkartanlarından) oldukça garip bence.

Güçlü görünmeli bence de insan her yerde. Dimdik durmalı.Her insanın mağdur olabilir . Nadir insanlar hem mağdur hem güçlü olur.
Old 27-12-2008, 18:43   #25
BaharB

Dünyanın kimi yerlerinde de kadınların başı açık olarak toplumda yer almasına karşı çıkanlar, kadının sömürülmesine karşı çıktıklarını, kadına asıl değeri kendilerinin verdiklerini söylüyorlar.

Topuklu ayakkabı ve etek giymek (ve dahi gerekiyorsa dolgulu sütyen kullanmak) halinde ortaya çıkacak görüntünün Pirelli takvimiyle kıyaslanması, içinde yaşadığımız toplumda, oturup kalkarken eteğin orasını - burasını çekiştirmek gibi garipliklere bir süre daha katlanacağımızın, kadınların sosyal hayatta, özellikle avukatlık gibi önemli bir konumda, “kadınsı” görüntüleriyle yer almak istemelerinin arıza çıkaracağının, iyi bir avukat, eş, anne, evlat olmaları için ya erkek gibi ya da “hanım hanımcık” olmaları gerektiğini de ifadesi. Belki de daha da önemlisi kadın denilince ilk akla gelenin cinsellik olması…
Old 27-12-2008, 19:13   #26
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Neden herkes garipseyen yorumlar yapmış anlamadım.

Görüntü elbette önemlidir.

Derin dekolteli kıyafetler giyinin demiyorlar ki, kadınlığınızı kullanın der gibi.

Yüksek topuk derken de ince , uzun ve rengarenk taşlı ayakkabılardan da bahsedilmiyor. Ama bir çok ciddi görünen topuklu , ses çıkarmayan ayakkabılar olduğunu da biliyoruz.

Kot pantolon ve bakımsız görünen kirli sakalla da adliye ye gitmek ne kadar doğru bunu da sormak gerekli.

Ben avukat olsam..

Her duruşmaya gittiğim gibi giderim.

Yazsa elbise, az topuklu ayakkabı ya da yaz için pantolonla uygun gömlek.

Kışsa diz ya da diz altı etek ya da ceket. Çok ince olmayan çizme.

Ve az makyaj.

Bunun eleştirilecek nesi var , halen anlamış değilim.

Askılı kıyafet, çok düşük belli pantolon, kapri pantolon, kirli bakımsız sakal, diz üstü mini sayılabilecek ve boyu oldukça kısa bayanların abartılı topuklu giymeleri (hele ses çıkartanlarından) oldukça garip bence.

Güçlü görünmeli bence de insan her yerde. Dimdik durmalı.Her insanın mağdur olabilir . Nadir insanlar hem mağdur hem güçlü olur.

Sayın Nur Deniz,

Benim, özgür iradesi ile topuklu ayakkabı giyen, dolgulu sütyen kullanan kadınlara hiçbir itirazım bulunmamaktadır. Ama bunun bir hukuk firması tarafından, çalışanlarına çaktırmadan dayatmasına karşıyım. Bunun bilimsel teranelerle söylenmiş olmasının hiçbir önemi yoktur. Bir dayatma sözkonusudur. Kadının meta olarak görülmesinden başka bir şey değildir. Hukuk firmasının bu görüşünü öğrenen çalışanlar, rızaları olmasa da işlerine devam edebilmek için dolgulu sütyen kullanmak zorunda kalacaktır. Aksi mümkün değildir.

Buna benzer uygulamalar, Türkiye'deki ünlü(!) hukuk firmalarında da uygulanmaktadır. Kadın avukatlara nasıl giyinecekleri öğretilmektedir(!). Örneğin bir firmada, her kadın avukatın işyerindeki gardrobunda döpyes bulundurma zorunluluğu vardır. Yine başka bir firmada erkek avukatlara sabahları kapatıcı(Tabiri doğru kullanamayabilirim)sürülmektedir.

Ben avukatların pejmürde gezmesini savunmuyorum. Duruşmalara kot pantolonla giren meslektaşlarımı da eleştiriyorum. Avukatın nasıl giyineceği, meslek kuralları ile belirlenmiştir. Firma yöneticisi olarak, bir avukata kravatla duruşmalara girme zorunluluğu getirebilirsin. Ancak dolgulu sütyen takmasını isteyemezsin.

Not:Firma kelimesi bilinçli olarak ısrarla kullanılmıştır.
Old 27-12-2008, 19:20   #27
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Suat Ergin'e aynen katılıyorum, avukatın nasıl giyineceği meslek kurallarıyla belirlenmiştir. Bunun dışındaki ayrıntılara her avukat kendisi karar vermelidir.
Old 27-12-2008, 20:58   #28
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Sayın Suat Ergin'e aynen katılıyorum, avukatın nasıl giyineceği meslek kurallarıyla belirlenmiştir. Bunun dışındaki ayrıntılara her avukat kendisi karar vermelidir.

Bahse konu olan hukuk şirketine girip girmemekte avukatların kendi kararı değil midir?

Ya şirketin bir sözleşmesi varsa ve avukatlar bu sözleşmeyi imzalayarak dahil oluyorsa?
Old 27-12-2008, 21:09   #29
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Gemici
Nedir tutan peki? Kadın vücudunun ticaret ve para kazanma kaygısıyla sömürülmesi ve malzeme olarak kullanılması. İnanmıyan araba firmalarının, lastik firmalarının, petrol şirketlerinin sene sonunda çıkardıkları yüksek topuklu, dolgun göğüslü, yarı çıplak kadınlarla dolu duvar takvimlerine baksın. Ben bu takvimlerdeki yüksek topuklu, dolgun göğüslü kadınların ‘tehditkar’ göründükleri için takvim yaparaklarını süslediklerine inanamıyorum nedense!

Saygılarımla

Bende hiç tehdit eder gibi göremiyorum Sn Gemici.

Bu cinsiyetten kaynaklanıyor olabilir.

Ama bahsettiğiniz takvimlere bakan bir erkeğin de ben sadece bakıyorum demesine de inanmıyorum nedense.

Ama söz konusu takvimlerdeki fotoğrafların hemen hemen hepsi de yabancı kadınlardır.
Old 29-12-2008, 10:11   #30
Av.yeşilova

Demek ki adamlarda o kadar düzgün işleyen bir adalet sistemi var ki tartışılacak bir tek ne giyelim konusu var, tabii ki kadın bedeni üzerinden,bence yorumlamaya dahi değmez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi