Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcradan Mal Kaçırma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-02-2008, 17:51   #1
ezgi48

Varsayılan İcradan Mal Kaçırma

Sayın meslektaşlar,ben çok donanımlı bir borçlu aile ile karşı karşıyayım.Aile çok zengin,ama borcu ödemiyorlar,benim senedimde borçlu olan tek oğlu,ama ne hikmetse o oğlunun üzerine hiç bir mal yok diğerleri ise çok zengin,mal beyanında da geçici konaklama yaptıklarını beyan etmişler,borçlu eşinden ayrılmış,nasıl ispatlıycam,bir sürü işyerleri var ama hiçbir resmi kayıtta borçlunun adı geçmiyor,yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 14-02-2008, 20:44   #2
meltem2007

Borçluya tebligatın yapıldığı yere menkul haczine gidin.Borçlu hazır ise orada geçici kalmakta olduğunun iddia edilmesi veya vergi levhasının kime ait olduğu önemli değildir.Vekil olarak sorumluluğu üzerinize aldığınızı beyan edip icra memurundan muhafaza yapmasını isteyin.Böyle bir durumda istihkak iddiasında bulunulsa bile sonuç vermeyecektir.Ayrıca boçlunun mal kaçırma durumunu (araç ya da gayrimenkul tesbit edebilirseniz) tasarrufun iptali davası da açabilirsiniz.Mal beyanı usulüne uygun mu onu araştırın.
Old 14-02-2008, 21:57   #3
FYLOZOF

Arkadaşların cevaplarına ilaveten,Sayın ezgi48 , İİK daki son değişiklikle , borçluların son 2 yıl içinde yaptıkları tassaufların iptalini isteyebilirisniz. yani tapu müdürlüüne, trafik şube müdürlüğüne yazı yazarak 2 yıl öncesinden, borçu adına kayıtlı araç yada gayrimenkul varsa ve satılmışsa bu satışların iptalini siteyebilirsiniz. sagılar
Old 16-02-2008, 11:24   #4
ezgi48

Varsayılan Teşekkürler

Değerli meslektaşlar,cevaplarınız için çok teşekkür ederim,bu konuya ilaveten bir soru daha soracaktım,borçlunun babası çok aşırı zengin,ona birinci haciz ihbarnamesi yollasam,benim için hukuki bir sıkıntı olurmu?bir kaç sefer değişik işyerlerine hacize gittim ama borçluya rast gelemedim,normalde işyerinde,bunu nasıl ispatlayabilirim,bana bir faydası olurmu?tespit yapsam mesela,tekrar çok sağolun
Old 16-02-2008, 19:50   #5
meltem2007

Sayın meslektaşım, borçlunun babasına 1. haciz ihbarnamesi gönderebilirsiniz tabii.Ama muhtemelen babası itiraz edecek işiniz zorlaşacaktır.Borçlunun kimlik bilgileriyle SSK'ya yazı yazıp herhangibir yerde çalışıyor görünüp görünmediğini öğrenebilirsiniz.Her ihtimale karşılık vergi kaydı olup olmadığını da öğrenmeye çalışın.Aile şirketi varsa ticaret sicilinden hissedar olup olmadığını soruşturun, şayet hissesi varsa, şirketteki hisselerine haciz konulmasını isteyebilirsiniz.
Old 18-02-2008, 09:14   #6
ezgi48

Sayın Meltem 07,çok teşekkür ederim herşeyden önce,ben borçlunun aile şirketindeki hisselerini annesine iki yıl önce devrettiğini öğrendim,herşey önceden o kadar güzel planlanmış ki,daha önce şirkete 1.haciz ihbarnamesi yolladım,hemen şirket yetkilisi kardeşi itiraz etti.
Old 18-02-2008, 10:52   #7
meltem2007

umutsuz vaka desenize ancak babası ölünce babasından miras kalan mallardan alabileceksiniz alacağı.. Ben yine de umudunuzu kaybetmeyip dosyayı takip edin derim, bir yıllık süreye dikkat edin. iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi