Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatin Avans Ve Ücretİ Vekalet AlmadiĞi İÇİn Davayi AÇmamasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2012, 15:43   #1
Av.S.Y

Varsayılan Avukatin Avans Ve Ücretİ Vekalet AlmadiĞi İÇİn Davayi AÇmamasi

Sıra cetveline itiraz davasında mahkeme dilekçenizde belirttiğiniz muvazaa nedeniyle iptal davası açıldı mı diye sordu.Ben de müvekkilim burada açmayı düşünüyorum,fakat müvekkil tereddütte olduğu için dava nisbi harcını ve istediğim vekalet ücretini vermiyor dedim.Müvekkilde duruşma sonunda avukat arkadaşlarımda olduğu halde bak hakimde dava açıldı mı diye soruyor istediğim dava avansı ile ücreti vekaletin bir kısmını getir davayı açalım dedim. Müvekkil dava açmaya yanaşmadı,avans ve vekalet ücretide vermedi.Şimdi beni Baroya ve Savcılığa davayı açmadı diye şikayet etti.Muvazaa davasını açsaydı kazanırdım diye tazminat davası açtı.Yeni açılacak davayı üstlenmek istedim.Müvekkil yanaşmadığı için bu olayda vekalet ilişkimiz kurulmadı.Bu konuda hukuki yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.
Old 11-04-2012, 11:31   #2
yılmazkan

Avukat, dava açmak için gerekli masraf ve ücret avansı verilmeden dava açmak zorunda değildir. Ancak bir işe başlanmışsa gerekli avansların ödendiği kabul edilir. Bahsi geçen iptal davası, görülmekte olan bir dava olmadığından masraf ve ücret avansını verdiğini ispat yükü iş sahibinde olacaktır.
Old 11-01-2013, 08:53   #3
Av.Rıdvan Ergün

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Avukat, dava açmak için gerekli masraf ve ücret avansı verilmeden dava açmak zorunda değildir. Ancak bir işe başlanmışsa gerekli avansların ödendiği kabul edilir. Bahsi geçen iptal davası, görülmekte olan bir dava olmadığından masraf ve ücret avansını verdiğini ispat yükü iş sahibinde olacaktır.
Açılması gereken böyle bir dava olduğunu, şu kadar ücret ve şu kadar avans ödendiği takdirde davanın açılabileceğini, süresinin de şu kadar gün olduğgunu bildirmiş olduğunu ispat yükü de avukatın üzerindedir.
Somut olayda meslektaşımız mahkeme huzurunda müvekkiline bildirimde bulunmuş. Bu durum tutanağa ne şekilde geçti veya ordaa bulunanlar buna nasıl tanıklık yaparlar, işte ispat açısından orası mühim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi