Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2.El Araçta hileli ekspertiz raporu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-04-2011, 14:07   #1
Av.SYağmur

Varsayılan 2.El Araçta hileli ekspertiz raporu

Müvekkil yaklaşık altı ay önce , 2005 model bir otomobili Trabzon'daki yetkili servisden alınan ekspertiz raporuna (ufak tefek çizik vs. içeren) güvenerek aracı , 2.el olarak bir şahıstan satın alıyor. Yaklaşık bir ay önce aracı bir ustanın kontrol etmesi sonucu araçta başkaca hasarlar olduğunu anlayıp , bu kez Ankarada'ki bir yetkili servisten aracın geçmişi ile bilgileri sorgulattığında; aracın 2005 yılında bir kazası olduğu ve motor kaputunun değiştiği ve araçta başkaca değişen parçalar olduğunu anlıyor. Bu durumu gizli ayıp olarak nitelendirip aracı satan şahıs adına BK hükümlerine göre dava açmayı düşünüyorum. Sözleşmenin feshi ve araç bedelinin iadesi ve terditli olarak araçtaki değer fark bedleinin satım bedelinden indirimi. Fakat müvekkil aracı 25.000 TL'ye aldığı halde noter sözleşmesinde satış bedeli 20.000TL olarak gözüküyor. Bu durumu ispatlamam mümkün gözükmüyor. Esas sorum ise şu ; aracın yetkili servisinin düzenlemiş olduğu ekspertiz raporu hileli ve hile ile gizli ayıp söz konusu, yetkili servise ise maddi manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum. Fakat bu davada talep edeceğim tazminat miktarını nasıl belirlemeliyim ve satıcıya karşı açacağım davada yetkili servisi de davalı olarak göstermem mümkün mü yoksa ayrı bir dava mı açmalıyım ? Son olarak , öncelikle bu durumu ihtarname ile her iki tarafa da bildirmem gerek fakat burada da yine talep edeceğim tazminat miktarını nasıl belirtmeliyim. İzleyeceğim yoldan daha pratik bir yol olduğunu düşünen meslektaşlarımın görüş ve yardımlarını rica ediyorum. Teşekkür ederim.
Old 30-04-2011, 15:01   #2
Av. Aykut Toklu

Silsile içerisinde hem satıcının hem de yetkili servisin sorumluluğu vardır. Her ikisi de sahtekarlık yolu ile bir nevi alıcıyı dolandırmıştır.

Noter satış sözleşmelerinde ev; otomobil gibi fiyatı yüksek taşınır taşınmaz malların satış bedelinin düşük gösterilmesi oldukça sık karşılanan bir durumdur masrafları düşürmek için.

Burada sizin izleyeceğiniz en mantıklı yol Tüketici mahkemesinde BK hükümlerine göre bir dava açın bu davada öncelikli olarak aracın satış bedelinin iadesini daha sonra da bu mümkün değilse araçtaki değer kaybının satış bedelinden düşülmesini isteyin o da olmadı Hukuk Mahkemelerinde haksız kazançtan dolayı dava açabilirsiniz diye düşünüyorum...

Ancak yetkili servis ve/veya satıcıya karşı maddi manevi tazminat talebinde bulunabilir misiniz tam olarak emin değilim!?

Bir de sürecin daha etkili ilerlemesi açısından savcılığı suç duyurusunda bulunun bu satıcı ve yetkili servis üzerinde epey bir baskıya neden olacaktır!
Old 30-04-2011, 15:53   #3
Av.SYağmur

Aykut Bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Fakat araç ikinci el olduğu tüketici mahkemesinde dava açamayacağımı düşünmüştüm. Bu sonuca nasıl vardınız, sizce bu nasıl mümkün olablir ?
Old 30-04-2011, 18:52   #4
Av. Aykut Toklu

Ben tüketici mahkemesini Yetkili Servis açısından düşünmüştüm yani yetkili servisin hatalı raporuna karşı tüketici mahkemesinde dava açılabilir...

Eğer hem yetkili servise hem aracı satan kişiye dava açmayı düşünüyorsanız zaten ayrı ayrı açacaksınız. Yetkili servis için tüketici mahkemesi; aracı satan şahıs için hukuk mahkemesinde dava açılacaktır. yetkili servisi satıcıya karşı açtığınız davada davalı olarak gösteremezsiniz diye düşünüyorum.
Old 27-12-2013, 12:26   #5
Av. MY

Merhaba Av.SYağmur,
Yukarıda söz ettiğiniz davayı açtınız mı? Açtıysanız aynı davada hem satıcı hem de ekspertiz raporunu veren yetkili servisi mi davalı gösterdiniz; yoksa ayrı ayrı davalar mı açtınız?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi