Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vergi Dairesi Hacizleri-İtiraz Mercii-İşlem Şikayeti Yolu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2010, 03:53   #1
apo_lawyer

Mutsuz Vergi Dairesi Hacizleri-İtiraz Mercii-İşlem Şikayeti Yolu

Herkese iyi çalışmalar diliyorum öncelikle..2009 yılından kaynaklanan -muhasebeci ilgisiziliği nedeniyle- tarafıma 13.000 TL lik vergi cezası kesilmişti. Özel usulsüzlük cezası niteliğindeki bu cezalar, beyanname vermemekten kaynaklı cezalardı. Ödeme emri tebliğ edildi, itiraz etmedim, kısmi ödemeler yaptım ve borç 9.000 TL ye düştü. Bu süreçte tabii ki vergi dairesi banka hesaplarıma ve aracımın trafik kaydına haciz şerhi koydurttu. Aracımın kasko poliçesinde yazan değeri 21.000 TL. Haciz konulan hesaplarım arasında sözleşmeli vekilliğini yaptığım kurumun maaş hesabı da var ve son maaşım da e haciz uygulaması ile çarşamba günü haczedildi. 1200 TL paramda şu an bloke var. Bu para vergi dairesinin hesabına aktarılmadan önce acil olarak bir dava açmayı düşünüyorum, ancak;
Aracımın değerinin borcumu karşılamaya fazlasıyla yettiği ve bu nedenle banka hesaplarımdaki hacizlerin kaldırılması gerektiği şeklinde bir talep ile İcra Hukuk Mahkemesine işlem şikayeti yapsam acaba sonuç ne olur?
Yada Vergi Mahkemelerine mi başvurmam gerekiyor?
Vergi cezasının aslına değil de hacizlere ve hacizlerin tatbik şekline,kapsamına itiraz edeceğim için sanki icra hukuk mahkemesine başvurmak mantıklı gibi görünüyor ancak Vergi Mahkemesinin vergiden kaynaklı uyuşmazlıklarda asli yetkili mahkeme olduğu da malum...
Bunun dışında bloke konan hesabımın maaş hesabı olduğu, usulüne uygun bir maaş kati yazısı olmadığı bu nedenle hesabıma yatan pararnın tamamının değil de 1/4 ünün haczedilebileceği iddiasını da ileri sürmeyi düşünmekteyim.
Bu itirazlarımı sizce hangi mahkemede ileri sürmem gerekiyor.
Vergi Usül Kanunu ve 6183 S AATUHK nunun İcra İflas Kanununa atıf yapan hükümlerine baktım ancak net bir yorum yapamadım.6183 sayılı kanunda borçlunun vergi borcundan dolayı tüm malvarlığı ile sorumlu olduğu yönünde bir hüküme de rastlamadım yani iflas yolu ile yapılan takipler gibi tüm malvarlığım ile bu borçtan dolayı sorumlu olmamalıyım diye düşünüyorum. Kaldı ki sadece haciz konan arabam bile borcu karşılamaya yetecektir. Danıştığım hukukçu arkadaşlarımdan da farklı yorumlar geldi, anlayacağınız ''terzi kendi söküğünü dikemezmiş''hesabı kararsızlık içerisindeyimGündemde olan vergi affına dair yasa tasarsısına rağmen halen e haciz ile hesaplarımdaki paralara haciz konuyor olması da işin ironik yanı diye düşünüyorum...Zira yasa tasarısında özel usulsüzlük cezalarının tamamen silineceği yazıyor. Belki bir ay sonra silinecek olan cezalar için halen paralar haczediliyor. Bu arada aracımın borcuma yettiği bu nedenle de hesaplarımdaki haczin kaldırılması gerektiği istemimi içeren dilekçemi vergi dairesine verdim fakat olumsuz yanıt aldım, daha doğrusu bu cezaların af kapsamına gireceği bu nedenle biraz beklemem gerektiği ancak bloke edilen 1200 TL yi de unutmam gerektiği, bu parayı tarafıma geri veremeyeceklerini söylediler
Daha önceden böyle bir durumla karşılaşmış meslektaşlarımın üstadlarımın görüşlerini öğrenebilmek amacıyla bu soruyu sordum. Şimdiden teşekkürler.
Old 21-12-2010, 17:36   #2
kanune

geçmiş olsun. aynı olay benim de başımda ben daha kötüsünü yaptım. dava açtım. çıkan karara da itiraz ettim. eğer dava açmayıp pişmanlıktan yararlansaydım 1/3 ü ile kurtuluyordum. neyse olan oldu. af yasasının tamamen af olacağını sanmıyorum. çıkan haberlerde, alacağın aslına bağlı olmayan vergi cezalarının yarısı yada 1/4 ü affedilecek yazıyordu. icra işlemlerine gelince, bence vergi dairesinde ilgili kişilerle görüşüp ödeme planı yapmaya çalışın ve taahhüt verin. haczettikleri 1200 tl için ise bence yapacak pek birşey yok. eğer vergi dairesi yetkilileri ile anlaşırsanız birsonraki maaşınızı kurturabilirsiniz ancak.
Old 21-12-2010, 18:16   #3
Av.Ömer Güntay

Değerli meslektaşım, inceleyiniz, yararlı olabilir:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=37123
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi