Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

geçici aciz vesikası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-10-2009, 11:03   #1
ozgeyayvan

Acil geçici aciz vesikası

İcra takibi başlattığımız kişi mal kaçırmak amacıyla oturduğu evi satmış tesadüfen öğrendik ve tasarrufun iptali davası açabilmek için hacize gittik. İcra memuru haciz tutanağında hacze kabil malı olmadığını ve borçlunun borcunu ödemek için süre istediğini belirtmiş. Borçlunun süre istediğinin haciz tutanağında belirtilmiş olması bu haciz tutanağının geçici aciz vesikası olmasını engeller mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Old 28-10-2009, 12:39   #2
Av. Bahadır ÖZTÜRK

Sayın Meslektaşım,

Aciz vesikası düzenlenmesi için,
1-Haczi kabil mal bulunmaması veya,
2-Alacağın tamamının alınamamış olması halinde söz konusudur.
Anlattığınız durumda aciz vesikası alabileceğinizi düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 28-10-2009, 12:42   #3
Av.Hülya Büyükoğlu

Sayın Meslektaşım,

Ben de borçlunun süre istemesinin aciz vesikası düzenlenmesine engel teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.

İyi çalışmalar.
Old 28-10-2009, 14:20   #4
av.suleyman

Borçlunun stek taraflı süre istemesi bir anlam taşımaz. alacaklı taraf kabul etmediği sürece. Her borçlu mutlaka süre ister...
Old 29-10-2009, 10:47   #5
Av.Abidin MUTLU

Borçlunun oturduğu evi satmış olması nedeniyle, tasarrufun iptali davası açacağınızı belirtmişsiniz. İptal davası olumlu sonuçlansa bile, borçlunun haline münasip tek evi olması ve haczinin mümkün olmayabileceği ihtimalini de gözden uzak tutmayın bence!
Old 30-10-2009, 16:31   #6
selcukcete

Varsayılan İİK.nun madde 105

Borçlunun icra takibindeki bilinen tüm adreslere hacze gidilmesi keza gidilen adreslerde kesin bir ifade ile haczi kabil malı olmadıgına dair düzenlenen tutanak geçiçi aciz zesikası hükmündedir.Ayrıca bankalara haciz yazdırmanız uyaptan adına kayıtlı taşınmaz ve araç kydı bulunmadığna dair çıktı almanız yeterlidir.Alacagınız bu belgelerin birer tastakli örneğini iik.NUN 277 ve devamı maddelerine göre açacagınız Tasarrufun İptali dosyasına ibraz etmeniz gerekir.Tasarrufun iptali davasının kabulü halinde Taşınmazın tapu kaydı yine 3 kişi adına kalacagından Haczedilmezlik itirazı söz konusu değildir.saygılarımla bu konuda üye sayfamda yazı mevcuttur.
Old 13-11-2009, 13:43   #7
Av.Abidin MUTLU

Tasarrufun iptali kararı verilmesi durumunda, gayrimenkul nasıl 3.kişinin adına kayıtlı olmaya devam edecek anlamadım. Tasarruf yani devir iptal edilirse, gayrimenkul yine önceki kayıt doğrultusunda eski sahibi üzerine kayıt edilir. Kanaatindeyim...
Old 13-11-2009, 14:07   #8
ozgeyayvan

teşekkürler cevaplarınız için ama ben de anlayamadım tasarrufun iptali sonucunda malın nasıl hala 3. kişi üzerinde kayıtlı kalacağını?
Old 13-11-2009, 18:35   #9
Av.Kaan

Alıntı:
Yazan ozgeyayvan
teşekkürler cevaplarınız için ama ben de anlayamadım tasarrufun iptali sonucunda malın nasıl hala 3. kişi üzerinde kayıtlı kalacağını?

Verilen bilgi doğrudur. Tasarrufun iptaline karar verlidiğinde, tapunun iptaline karar verilmez. Mülkün yeni sahibi yine malik sıfatını taşır. Sadece alacağa halel getirdiği oranda tasarruf iptal edilir. Örneğin; 50.000,00 TL'lik bir alacak için tasarrufun iptaline karar verildiğinde taşınmazın 100.000,00 TL'ye satıldığını varsayalım, bunun 50.000,00 TL'si alacaklınındır. Kalan 50.000,00 TL mal sahibinindir (Örnek kabaca verilmiştir).
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi