Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2.500 TL dahil mi değil mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2014, 16:35   #1
Avukat Kaya

Varsayılan 2.500 TL dahil mi değil mi?

İyi günler değerli meslektaşlarım. Değerli görüşlerinizi paylaşmanız dileğiyle;

Müvekkil eser sözleşmesine binaen, borçludan 2.500 TL alacaklıdır. Borçlu takibe itiraz etti, itirazın iptali davası açacağız. Bildiğiniz üzere senetle ispat zorunluluğunun tabi olduğu yasal sınır 2.500 TL' dir. Alacağımız tam olarak 2.500 TL olduğu için alacağımızı tanık ile ispat edip edemeyeceğimiz konusunda çekimser kaldım. Sizce miktar itibariyle alacağımı tanık delili ile ispat edebilir miyim?

Kolay gelsin...

HMK md. 200;"Bir hakkın doğumu, düşürülmesi ... yapıldıkları zaman ki miktar veya değerleri 2.500 TL geçtiği takdirde senetle ispat olunması gerekir"
Old 15-05-2014, 16:52   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat Kaya
İyi günler değerli meslektaşlarım. Değerli görüşlerinizi paylaşmanız dileğiyle;

Müvekkil eser sözleşmesine binaen, borçludan 2.500 TL alacaklıdır. Borçlu takibe itiraz etti, itirazın iptali davası açacağız. Bildiğiniz üzere senetle ispat zorunluluğunun tabi olduğu yasal sınır 2.500 TL' dir. Alacağımız tam olarak 2.500 TL olduğu için alacağımızı tanık ile ispat edip edemeyeceğimiz konusunda çekimser kaldım. Sizce miktar itibariyle alacağımı tanık delili ile ispat edebilir miyim?

Kolay gelsin...

HMK md. 200;"Bir hakkın doğumu, düşürülmesi ... yapıldıkları zaman ki miktar veya değerleri 2.500 TL geçtiği takdirde senetle ispat olunması gerekir"

Sizin alacağınız olan 2.500 TL, 2.500 TL'yi geçiyor mu?
Old 15-05-2014, 17:09   #3
Avukat Kaya

Geçmiyor

İnanın bir kaç kitabı göz gezdirdim. Bu konuya örnek teşkil edebilecek sitedeki tüm sorulara baktım. Ancak bir türlü net kanaat elde edemedim. Çünkü aynı maddenin birinci fıkrasının ikinci cümlesindeki ifade kafamı karıştırdı.

HMK 200/1(2.cümle): "Bu hukuki işlemlerin miktar veya değeri ödeme veya borçtan kurtarma gibi bir nedenle 2.500 TL' den aşağı düşse bile senetsiz ispat olunamaz"

Galiba çok okumaktan kafam karıştı. Sizce de geçmiyor değil mi
Old 15-05-2014, 17:20   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat Kaya
Geçmiyor

İnanın bir kaç kitabı göz gezdirdim. Bu konuya örnek teşkil edebilecek sitedeki tüm sorulara baktım. Ancak bir türlü net kanaat elde edemedim. Çünkü aynı maddenin birinci fıkrasının ikinci cümlesindeki ifade kafamı karıştırdı.

HMK 200/1(2.cümle): "Bu hukuki işlemlerin miktar veya değeri ödeme veya borçtan kurtarma gibi bir nedenle 2.500 TL' den aşağı düşse bile senetsiz ispat olunamaz"

Galiba çok okumaktan kafam karıştı. Sizce de geçmiyor değil mi

Kanunkoyucunun becerisi işte. 201'inci maddede de "2.500 TL den az olsa bile" şeklinde bir ibare bulunmaktadır. Bence 2.500 rakamı arafta kalmış. 2.500'ü geçerse(Misal 2.500,01) tanıkla ispat mümkün değil, 2.500'ün altında ise (Misal 2.499,9) tanıkla ispatı mümkün.

Somut olaydaki gibi tam 2.500 TL olursa, yazı tura atmak gerekir.

Şaka bir yana ben hala ilk mesajımdaki gibi düşünüyorum.
Old 15-05-2014, 19:00   #5
garani

2.500 TL'yi geçtiği taktirde diyerek zaten 2.500 TL'nin tanıkla ispatını sağlamış kanaatimce.Çok sorun edecekseniz 2.500 TL'lik takibin ve davanın 100 TL'sinden feragat edin 2.400 TL alacağım var deseniz sorun olur mu?
Old 17-05-2014, 13:48   #6
detay82

Senetle ispat zorunluluğu
MADDE 200 - (1) ..hukuki işlemlerin... 2.500 TL yi geçtiği takdirde senetle ispat olunması gerekir. Bu hukuki işlemlerin miktar veya değeri ödeme veya borçtan kurtarma gibi bir nedenle 2.500 TL den aşağı düşse bile senetsiz ispat olunamaz.

Senede karşı tanıkla ispat yasağı
MADDE 201 - (1) Senede bağlı her çeşit iddiaya karşı ileri sürülen ve senedin hüküm ve kuvvetini ortadan kaldıracak veya azaltacak nitelikte bulunan hukuki işlemler 2.500 TL den az bir miktara ait olsa bile tanıkla ispat olunamaz.

Bahsedilen maddelerde vurgulananın 2.500 TL olduğu açıktır. 2.500 TL deyince akla senetle kanıtlanma gelmektedir. Zira maddelerin başlığı da bu yöndedir. Bu nedenle, bu maddelerden kanımca anlaşılan 2.500 TL ve üstü işlemlerin senetle kanıtlanması gerektiği; 2.500 TL den aşağı işlemlerin ise tanıkla kanıtlanabileceği yönündedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi