Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlaçta çıkan böcek üzerine açılacak tazminat davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-11-2009, 19:51   #1
Av. Nehir

Varsayılan İlaçta çıkan böcek üzerine açılacak tazminat davası

Arkadaşlar, bir müvekkilimin kullandığı şeker ilacının içinde ( ağızdan alınıyor) kurtçuk veya böcek bulunduğunu tespit ettik; draje şeklindeki ilacı - açılmamış halde - ben de gördüm. İlaç şirketini aradık; müthiş paniğe kapıldılar; japonyadan v.s. telefonlar geldi. İnternet üzerinden yaptığım araştırmada durumun ilaç şirketinin hijyenik olmayan koşullarda üretim yaptığına karine teşkil ettiğini dolayısıyla ilaç ruhsatının iptaline kadar sonuçlar doğuracağını gördüm. Müvekkil aynı ilacı uzun zamandır kullandığı için oldukça rahatsız oldu haliyle. Yurt dışında bu tür durumlarda açılan tazminat davalarına tanık oluyoruz; zira ben de dava açmayı düşünüyorum ancak mahkemenin takdir edebileceği rakamda tereddütüm var; öncelikli olarak tazminat hukukunda uzman bir bilirkişiye gitmek mi gerekir, yoksa tespit yaptırıp - ilaçtaki böceğin varlığıyla ilgili- direkt davayı mı açsam kararsız kaldım; değerli görüşlerinizi ve varsa elinizde emsal oluşturabilecek karar örneklerinizi ( özellikle tazminatın miktarı konusunda ) paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler...
Old 17-11-2009, 20:30   #2
üye31284

Alıntı:

Adana'da bir kişinin iftar için aldığı ünlü bir firmaya ait gazlı içecek şişesinden böcek çıktı. Böceği noterde tastik ettiren vatandaş yasal süreç başlattı. 17 Eylül 2009 Perşembe 15:25Adana’da bir mühendislik firmasında işçi olarak çalışan Eser Erduru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir hafta önce iş çıkışı iftar için marketten 1,5 litrelik bir gazlı içecek alarak evine gittiğini söyledi.
Evde yemeğe oturdukları sırada açmak için eline aldığı gazlı içeceğin içerisinde böcek türü bir şey gördüğünü belirten Erduru, "Ben ve evde bulunanlar büyük şaşkınlık yaşadık. Ünlü bir firmanın ürününde böyle bir şeyle karşılaşacağımızı düşünmezdim. Böceği görenler bu markayı içmekten vazgeçiyor" dedi.

Böceği bilirkişi nezaretinde noterden tasdik ettirdiğini de anlatan Erduru, hakkını aramak için yasal süreç başlattığını da bildirdi.

Bilirkişi huzurunda noterden onaylanan tespit tutanağında ise gazlı içecek şişesinin kapağının hiç açılmadığı ve içerisinde hamam böceğine benzer bir böceğin görüldüğü belirtiliyor.

Şişe içerisindeki böceğin insan sağlığına zararlı olabileceğinin de belirtildiği tutanakta, şişenin içerisinde olması gereken gazlı içeceğin bulunduğu, şişenin sert bir şekilde şişik olduğu ifade ediliyor.
Öte yandan üretici firmanın üst düzey bir yöneticisi, üretim bandında milyonda bir de olsa bu tür durumların yaşanabileceğini belirtti.

Kapak kapalı da olsa noterde onaylatmanızda yine de fayda olabilir.

Söz konusu olaydaki davacı avukatının ismi googleden aradığınızda çıkıyor, kendisiyle temasa geçseniz yardımcı olacaktır diye düşünüyorum, ben olsam sırf arayıp avukat olduğunu söyleyen birine inanmasam da araya da tanıdık bir avukat koyup güven sağlayan meslektaşıma yardımcı olurum.

Tazminat...Manevi tazminatta bilirkişi ? Bence mümkün değil, kendi hukuki bilgisiyle karar verebileceği hallerdendir bu konu hakimin.
Old 17-11-2009, 20:56   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Zeytinn
Kapak kapalı da olsa noterde onaylatmanızda yine de fayda olabilir.

Söz konusu olaydaki davacı avukatının ismi googleden aradığınızda çıkıyor, kendisiyle temasa geçseniz yardımcı olacaktır diye düşünüyorum, ben olsam sırf arayıp avukat olduğunu söyleyen birine inanmasam da araya da tanıdık bir avukat koyup güven sağlayan meslektaşıma yardımcı olurum.

Tazminat...Manevi tazminatta bilirkişi ? Bence mümkün değil, kendi hukuki bilgisiyle karar verebileceği hallerdendir bu konu hakimin.

Bu tür davalarda Noter tespitinin hukuk değeri yok. Mahkeme vasıtasıyla uzman bilirkişiler tarafından şişe kapağının açılıp açılamayacağı, kurtçuk oluşumun olup olamayacağı vs. hususlar tespit ediliyor.

Bu yıl bir Yargıtay kararında şişe içindeki böcek nedeniyle tazminata hükmedildi. Ancak daha önce bu tür iddiaların hemen hepsini Yargıtay reddediyordu.
Old 17-11-2009, 21:07   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bu tür davalarda Noter tespitinin hukuk değeri yok. Mahkeme vasıtasıyla uzman bilirkişiler tarafından şişe kapağının açılıp açılamayacağı, kurtçuk oluşumun olup olamayacağı vs. hususlar tespit ediliyor.

Bu yıl bir Yargıtay kararında şişe içindeki böcek nedeniyle tazminata hükmedildi. Ancak daha önce bu tür iddiaların hemen hepsini Yargıtay reddediyordu.

Şişe bilirkişiye gidene kadar......

Ya şişe kırılırsa, ya böcek tozlaşırsa, şişe çalınırsa...

Ama hukuki değeri yoksa ne fayda evet...
Old 18-11-2009, 19:00   #5
Av. Nehir

Varsayılan ilaçta böcek

Arkadaşlar, teşekkür ederim ilginiz için. İlk aşamada ilacı noterde emanete bırakmaya karar verdik. Hafta içi de davayı açacağız bakalım; gelişmeler konusunda sizleri de bilgilendirim. Sevgiler, İyi çalışmalar...
Old 18-11-2009, 20:37   #6
emrahcevik

merhabalar,

her ne kadar hukuki tartışmaların yapıldığı bir forum da olsa bence uzlaşarak olayı çözmeye çalışın. milyon dolarlık tazminatlar filan talep edin. ruhsat iptal edilebiliyorsa ve uluslararası bir yaptırım varsa bunu da kullanın.

ilaç firmaları da tıpkı bankalar gibi bu sistemin ürettiği yaşam kalitemizi düşüren çıbanlar.

hukuk dışına çıktığım için özür dilerim. ama böyle bir fırsat yakalamışken sonuna kadar gitmek lazım. belli ki bizim zavallı tazminat hukuku sistemimiz size bir tazminat vermeyecektir.

saygılarımla.
Old 18-11-2009, 21:21   #7
üye31284

Alıntı:
Yazan Av. Nehir
Arkadaşlar, teşekkür ederim ilginiz için. İlk aşamada ilacı noterde emanete bırakmaya karar verdik. Hafta içi de davayı açacağız bakalım; gelişmeler konusunda sizleri de bilgilendirim. Sevgiler, İyi çalışmalar...

Noterde emanete bırakmak???

Bu harika bir yol hiç duymamıştım...
Old 19-11-2009, 11:51   #8
Av. Nehir

Varsayılan ilaçta böcek

Sayın Emrah Çevik, milyon dolarlık tazminatlar yurt dışında geçerli belki ama; Türkiye'de emsal olmadığı gibi, mahkemenin vereceği cüzi bir tazminatta bir de karşı yana ödeyeceğimiz ücret-i vekalet sorunu var. Tüketici mahkemelerinde harç alınmıyor ama; karşı yana ödenecek ücrette AAÜT 3. kısıma göre hesaplama yapılır diyor. Beni ve müvekkili en çok düşündüren konu da bu zaten,saygılar...
Old 19-11-2009, 20:38   #9
emrahcevik

nehir hanım,

aslında en makul olanı şirketi şikayet, basın vs. yoluyla korkutup olabildiğince yüklü bir tazminat alabilmek. yani siz yargıya başvurursanız yargı size "zarar nerede ki ne tazminatı istiyorsunuz" diyecektir.

size japonyadan telefon açtıklarına göre demek ki olayı önemsiyorlar. sağlık bakanlığı'na şikayet halinde ruhsatın iptal edilebileceğini ve ilacın da piyasadan çekilebileceğini söylemişsiniz. bu ihtimalin bir an için gerçekleştiğini düşünün. hele ilaç bir de ithalse. firma zararını tahmin edebiliyor musunuz?

siz bu durumu lehinize çevirip yüklüce bir meblağ alabilirsiniz diye düşünüyorum.

ülkemizde insan hayatı önemli olmadığı için buna kasteden eylemlere karşı da yeterli yaptırım uygulanmamaktadır. siz de mahkemeye giderseniz aynı konuyla karşılacaşsaksınız. yani yaptırımı olmayacak.

halbuki ilacın ayıplı olduğunu mahkeme kanalıyla tespit ettirmek ve daha sonra da firmayla pazarlık masasına oturmak -hatta kararı çevirttirip patent sahibi firmaya bile gönderebilirsiniz- bence size maksimum faydayı sağlayacaktır. burada çok şey kaybedecek olan siz değilsiniz ilaç şirketi.

saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi