Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

iftira ve tahdit davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-01-2009, 22:41   #1
nalan demir

Önemli iftira ve tahdit davası

Sayın ilgililer
23 yaşındayım ve 1 yıldır yalnız yaşıyorum.
25 gün önce şuan oturduğum eve taşındım. Henüz kimseyi tanımama rağmen ve sadece 25 gün geçmiş olmasına rağmen yan dairede ikamet eden aile yönetime hakkımda şikayette bulunmuş. İdda edilen konu evime gelen bir erkek misafiri geçirirken kapının önünde ona sarılmış olmam ve onun küçük kızının beni gördüğünü idda etmesidir.böyle birşey olmamasına karşılık üstelik bir insan evinden birini uğurluyorsa sarılmasında geçirmesinde nasıl bir art niyet olabilir. Ki bu kişinin eşi ben dışarı çöp koyarken bile kapısını açıp bakıyor ses duyunca ve geri kapatıyor her daim insanları gözetliyor. Yönetimde bu kişiler ile yüz yüze geldik ve iftirayı dahada büyüterek evime arabamla 3 kişi getirdiğimi ve alt komşunun oğlunun sürekli bana geldiğini idda edip 25 ocak günüde gün içinde evime 3 kişi geldiğini söyledi. bu söylediklerine karşılık benim itiraz edip benim evimi nasıl hangi hakla gözetlediğini sordum ve beni tehdit etmiş bulunmaktadır. site yönetimi ve alt komşumda bu konuşma gerçekleşirken yanımızdaydı yani şahitlerimde var. Şimdi ben bu kişiye iftira ve tehditlerinden dolayı dava açmak istiyorum bu sebeple bir avukata ve görüşlerine ihtiyaç duymaktayım. ilginiz için teşekkür eder ivedi cevaplarınızı beklediğimi belirtirim. selam ve saygılar nalan demir
Old 27-01-2009, 12:34   #2
BaharB

Sayın Konuk;

İftira suçu için, işlemediğini bildiği halde;
hukuka aykırı (adli bir soruşturma veya kovuşturma yahut idari bir yaptırım gerektiren) bir fiil isnat edilmiş olması ve bu hususta yetkili makamlara ihbar veya şikayette bulunulması (veya basın yayın yoluyla bunun duyurulması) gerekmektedir.

Aktardığınız çerçevede size karşı, onur, şeref ve saygınlığınızı zedeleyecek, halkın hakaret ve husumetine maruz bırakacak nitelikte bir isnat söz konusudur ki belirttiğiniz isnatlar ne hukuka aykırıdır, ne de yetkili makamlara bir ihbar veya şikayet söz konusu değildir. Bu haliyle komşunuzun size karşı olan fiilinin "hakaret" suç tipine uygun olduğunu düşünüyorum. Bu suçun yaptırımı üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır. Ayrıca manevi tazminat davası da açabilirsiniz.
Herhangi bir hak kaybına uğramamanız için, konuyu tüm ayrıntıları ile değerlendirmek üzere bir Avukattan hukuki yardım almanız gerekmektedir.
Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi