Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ayni evin icinde yillarca iki yabanci kaldim ve sonuda tasindim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2009, 12:36   #1
KonukCARESIZ

Varsayılan ayni evin icinde yillarca iki yabanci kaldim ve sonuda tasindim

merhaba oncelikle simdiden yardimlariniz icin tesekurler
ben ikinci evliligimi yapmis bir cocugu olan bir bayanim
esim benden 23 yas buyuk ve cok zengin ama biz varlik icinde yokluk ceken bir insaniz evimde fizik siddeti,hakaret,maddi sikinti ve ayni evde yabanci iki insan olduk 2005 ten beri esim bana ve oglumuza maddi yonden bakmadi hep bahane ve yalanlarla atlati benim yurt disinda hukumetin verdigi issizlik parasiyla gecinmeye calisyorum simdi merak ettigim soru ben bosanmadan esime malina el koydursam ve bana ve cocuguma nafaka baglatsam
malina el koymasi icin masraflar ne kadar gider ve nekadari bana ,ogluma duser
Old 15-01-2009, 12:05   #2
uye8490

Sayın konuk,

madden güçsüz aile fertlerinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılama yönünde her hukuk sistemi ,geçerli olduğu ülke şartlarına göre bir takım esaslar kabul etmiştir.

Bulunduğunuz ülkeyi belirtmeniz durumunda, o ülkede geçerli olan hukuk sistemi hakkında bilgisi olan üyelerimizin size hukuki yardımda bulunma olanağı olacaktır.

Bir takım haklarınızın hukuken korunması için gerekli olan yargılama ve avukatlık giderleri her hukuk sisteminde değişiklik arzeder.

Çağdaş hukuk sistemlerinin hemen hemen tümünde ,madden güçsüz yurttaşın hak arama mücadelesinde kendisine gerekli olan maddi desteği sunma yönünde kabul edilmiş bir takım kurallar vardır.

Bizim hukuk sistemimiz adli yardım kurumu aracılığıyla madden güçsüz yurttaşa hak arama mücadelesinde gerekli hukuki yardımların yapılmasını hedeflemektedir.Bulunduğunuz ülkede de buna benzer bir kurum büyük olasılıkla mevcuttur.
Old 19-01-2009, 14:43   #3
üye18332

Sayın Konuk;

Eğer Türkiye'de yaşıyor iseniz Hâkim müdahalesi talep edebilirsiniz. Bu sizin boşanma gerçekleşmeden de bir takım haklarınızı kullanabilceğiniz anlamına gelir.

Bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederim,eğer maddi imkanınız buna müsait değilse baroya başvurarark tarafınıza avukat tayini isteyiniz.Haklarınızı tam ve doğru kullanabilmek için önemlidir.

Saygılarımla,

E. Birliğin korunması

I. Genel olarak
MADDE 195.- Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi hâlinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hâkimin müdahalesini isteyebilirler.
Hâkim, eşleri yükümlülükleri konusunda uyarır; onları uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir.
Hâkim, gerektiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine kanunda öngörülen önlemleri alır.
II. Eşler birlikte yaşarken
MADDE 196.- Eşlerden birinin istemi üzerine hâkim, ailenin geçimi için her birinin yapacağı parasal katkıyı belirler.
Eşin ev işlerini görmesi, çocuklara bakması, diğer eşin işinde karşılıksız çalışması, katkı miktarının belirlenmesinde dikkate alınır.
Bu katkılar, geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için istenebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi